Pete albe pe spate

03-11-2008
vioara
Nu este medic/terapeut
vioara
am niste pete albe pe spate. Cand le-am obesrvat prima data in urma cu mai bine de 2 luni, credeam ca m-am ars de la soare si incepe sa mearga pielea, asa pareau pe pielea bronzata. Sunt rotunde, ovale si au aparut grupate cate 3-4 in cateva parti ale spatelui. Imi produc o mancarime dar ff usoara si doar uneori, nu ma deranjeaza.
Acelasi fel de pete am avut tot pe spate in urma cu un an, dar au trecut singure in cateva saptamani. E motivul pentru care nu am mers la medic, credeam ca vor trece si de data asta...
Ma numesc Vioara, am 24 de ani
6 comentarii
0
03-11-2008, ora 15:15
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
pe mâini sau pe faţă ai?
petele albe seamănă cu vitiligo
0
04-11-2008, ora 19:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca ai un pitiriazis versicolor, adica o ciuperca. Aplica timp de 10 zile Lomexin crema, o data pe zi, seara, masand bine locul.
0
05-01-2009, ora 03:06
valicontiu
Nu este medic/terapeut
valicontiu
Salut Vioara !

Uite, si eu am avut exact aceeasi prob. ca si tine in urma cu aproape un an. Mai bine de 2 ani am avut aceasta prob. La inceput si eu ca si tine am crezut ca e de la plaja...insa..pe zi ce trecea tot mai multe pete mi se faceau si se uneau intre ele. La medic nu am fost ca sunt in alta tara si nu aveam card de sanatate..dar am apelat si eu la net ca eram disperata, nu puteam purta haine deschise la spate ca aratam groaznic. Eu am facut un tratament de 5 zile cu sampon NIZORAL. Imi umezeam bine pielea si apoi imi dadeam cu acest sampon..lasam 5 min dupa care faceam dus...in 5 zile am scapat de ele. Bineinteles ca petele au ramas dar dupa prima zi de plaja eram ca noua...Am fost super fericita si daca cumva tu nu ai rezolvat prob. inca cu ce ti/a spus d/l doctor incearca NOZORALUL...poate reusesti. Multa bafta !
0
10-01-2011, ora 02:03
Johnny20cm
Nu este medic/terapeut
Johnny20cm
Buna seara am si eu aceiasi problema la inceput au aparut pe spate am zis ca e de la soare dar acum s-au extins si pe piept imi puteti spune si mie ce pot face va multumesc tare mult
0
10-02-2011, ora 15:03
faranume
Nu este medic/terapeut
faranume
si eu am aceeiasi problema.vara trecuta am petrecut-o aproape toata la mare si dupa cateva luni mi-au iesit pete asemenea voua.eram in italia in vacanta si am fost la un medic acolo unde mi-a dat 2 produse.unul este sub forma de gel de dus, micodent, iar crema se numeste decoderm.la mine nu au avut un efect prea mare, numai ca le-a stopat.
0
15-07-2020, ora 07:40
MembruComunitate
Nu este medic/terapeut
MembruComunitate
Salut! Si eu am aceeasi problema. Pe fata am pete de ani de zile, dar nu le-am dat importanta. Anul acesta mi-au aparut pe spate pe o suprafata foarte mare si pe piept. Cel mai visibil au fost pe spate imediat ce m-am expus la soare. Am inceput tratamentul acum 2 saptamani si cateva zile. Sunt in Grecia si am primit de la farmacie Fungoral crema. Are ca substanta activa ketokonazole 2%. Dupa 10 zile am inceput sa ma expun din nou la soare, dar continui sa ma dau cu crema 2 saptamani. In majoritate petele au disparut pe spate,
s-au bronzat frumos. Am inceput acum sa ma dau si pe piept si fata, sper sa dispara si acolo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •