Persoana cu diabet, 80 ani, mancarimi puternice ale pielii

10-01-2011
Delu
Nu este medic/terapeut
Delu
Buna seara! Am niste intrebari legate de niste simptome ale bunicului meul.Sa incep in felul urmator:
Are 80 de ani, are diabet de gradul II(ceva de genul), nu a baut, nu a fumat niciodata.A avut o alimentatie sanatoasa tot timpul si a tinut regimul cu strictete.Anul trecut prin septembrie a inceput sa-l doara foarte tare piciorul stang.Am fost cu el la Iasi si acolo i s-a descoperit o infectie, Arterita Diabetica parca.Aceasta cel mai probabil a fost provocata de catre boala.Medicul i-a spus ca ar trebui sa ii taie piciorul.I-a taiat doar degetele si jumatate din laba piciorului.Acum nu-l mai doare.L-am adus acasa de curand.Face putina miscare in fiecare zi, i-a spus ca trebuie sa bea 2 litri de apa, dar nu reuseste sa o bea pe toata.Zilele acestea a spus ca are mancarimi puternice de piele.De igiena nu se pune problema, are o igienta buna, deci sunt excluse bolile de piele gen scabie sau mai stiu eu ce altceva.
V-as ruga daca ati reusi sa ma lamuriti in privinta acestei chestii si daca stiti cateva tratamente! Multumesc frumos!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.