Pericolul Fumatului

23-01-2011
PapyGabriel
Nu este medic/terapeut
PapyGabriel
Informatii despre fumat:

S-a constatat, ca, jumatate din adolescentii care se apuca de fumat (sau poate chiar mai mult de jumatate), devin fumatori pe viata, a spus presedintele Societatii Romana de Pneumologie, Florin Mihaltan. Presedintele a mai spus ca peste 20 % din elevii cu varste cuprinse intre 11 si 18 ani fumeaza zilnic.

Cancerul este cea mai grava boala de care sufera fumatorii, cele mai frecvente forme fiind cele de laringe, bucal si esofagian, a precizat Mihaltan.
Fumul inhalat contine circa 2.000 de substante toxice contribuind la incetinirea dezvoltarii pulmonare si scaderea performantelor sportive si sexuale.

Spuneti NU fumatului ! -*


(*modificat de admin)
6 comentarii
0
29-12-2013, ora 22:50
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Fumatul incarca foarte mult caile respiratorii cu toxine, dupa cum arata scanarile termografice pe care le-am facut in centrul nostru medical. Aceasta incarcare duce la cancere in zona cailor respiratorii si mai ales la plamani. De asemenea produce o ischemie miocardica care poate duce la infarct. Produce o ischemie cerebrala care poate duce la accident vascular cerebral ischemic, poate produce demielinizari ale nervilor care au consecinte extrem de grave. Produce o ischemie in zona genitala ducand la impotenta si produce o ischemie in circulatia periferica a membrelor inferioare, putandu-se ajunge la amputatie. Toate acestea sunt motive extrem de puternice ca sa va lasati de fumat. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
20-01-2014, ora 11:47
ionutzxdragos
Nu este medic/terapeut
ionutzxdragos
Buna ziua!Am si eu o problema, dimineata si in special cand dau de aer mai rece ma apuca o tuse care imi intoarce tot stomacul pe dos, tusesc foarte tare si am o flegma pe gat in permanenta, sunt fumator de 4 luni si schimb des tigarile.Am fost si la doctorul de familie, dar a zis ca sunt racit, mi-a dat un tratament pe care l-am urmat dar nu ma simt mai bine.Chiar nu stiu ce sa fac, nu am mai fumat de o saptamana dar vad ca nu are nici un efect.
0
21-01-2014, ora 03:17
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In situatia in care primul tratament nu a avut rezultatele asteptate, va recomand sa va adresati unui medic pneumolog care va va face investigatiile necesare si va va prescrie un nou tratament. Sigur asa va fi mult mai bine si veti rezolva problema dumneavoastra de sanatate. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
27-01-2014, ora 18:58
florin 1973
Nu este medic/terapeut
florin 1973
0
27-01-2014, ora 19:11
florin 1973
Nu este medic/terapeut
florin 1973
buna ziua, sunt fumator de 20 ani, m-am lasat iar m-am apucat, problema este ca de o bucata buna de timp fumez si noaptea, ma trezesc de 2 sau 3 ori pe noapte, si imi aprind o t. chiar daca nu o fumez toata.TARA MULT as dori sa ma las de acest viciu. va rog din suflet daca aveti o metoda sau un tratament sa-mi scrieti VA MULTUMESC
0
30-06-2014, ora 10:24
yeah123
Nu este medic/terapeut
yeah123
Daca tigara pe care o fumezi acum ar fi ultima pe care ai fuma-o vreodata s-ar intampla urmatoarele lucruri :

- dupa 20 de minute de cand te lasi de fumat pulsul revine la valori normale

- dupa 8 ore nivelul de monoxid de carbon din plamani se reduce la jumatate si nivelul de oxigen revine la normal

- dupa 48 de ore riscul de a avea un infarct scade, Toata nicotina din corp a fost eliminata. Gustul si mirosul revin la normal.

- dupa 72 de ore bronhiile se relaxeaza si nivelul de energie al corpului creste. te simti mai odihnit

- dupa 2 saptamani circulatia sangelui e mult usurata si va continua sa se imbunatateasca in urmatoarele 10 saptamani.

- intre 3 si 9 luni dupa ce te lasi de fumat, tusea, raguseala si problemele de respiratie dispar pe masura ce capacitatea plamanilor se imbunatateste cu 10%

- dupa 1 an de cand te lasi de fumat riscul de infarct scade la jumatate.

- dupa 5 ani de cand te lasi de fumat, riscul de accident vasular este la fel ca la un nefumator

- dupa 10 ani de cand te lasi de fumat, riscul de cancer pulmonar este la fel ca la un nefumator

- dupa 15 ani, riscul de infarct este ca la un nefumator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Adolescenții expuși în mod pasiv tutunului au un risc mai mare de a deveni fumători
  •