Pentru reevaluare comisie pensie pe caz de boala

05-11-2007
Adi65
Nu este medic/terapeut
Adi65
Daca ma poate ajuta cineva cu cateva informatii. In sept 2006 mi-a debutat boala
(schizofrenie afectiva) si m-am pensionat iincepand cu 1 ian. 2007 cu gradul 2 de invaliditate.In mai 2007 am avut o noua internare in spital de 45 zile si ma intreb daca aceasta este de ajuns pt. continuitatea pensiei la expirarea termenului de 1 an.
Va multumesc
9 comentarii
0
05-11-2007, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Si eu am acelasi diagnostic si acelasi grad de handicap, dar merg anual la comisie de 7 ani. In primii doi ani am avut cate doua internari, dar de cinci ani nu am mai avut si totusi mi se mentine gradul de handicap, atat ca trevuie sa merg anual la comisie.
0
04-12-2007, ora 00:00
andrusca13
Nu este medic/terapeut
andrusca13
Va rog frumos imi puteti spune si mie cum debuteaza aceasta boala, si ce simtome? Banuiesc ca si sotul meu sufera de aceasta boala.
Va multumesc anticipat!
0
26-08-2008, ora 00:00
mufy
Nu este medic/terapeut
mufy
Cati bani primiti la pensia de boala pe care ne-o descrieti si eu am aceeasi boala (schizofrenie afectiva, tentativa de suicid) si nu stiu daca mai pot merge la servici am virsta de 46 ani si 25 ani vechime. Am fost internat 30 zile si nu stiu ce sa fac! La munca nici nu stiu daca mai ma primesc?
0
17-05-2009, ora 20:35
dorisori
Nu este medic/terapeut
dorisori
am o fata cu tulburari de comportament care a reusit sa termine liceul si a scoala postliceaala, dar nu o angajeza nimeni din cauza problemelor de comportameny, a fost diagnosticata cu depresie atipica. Nu a reusit sa lucreze cu carte de munca . ce sfat imi dati, se poate pensiona pe caz de boala?
0
17-05-2009, ora 22:51
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga Andrusca, boala imbraca multe forme, dar de regula ai idei delirante, ai halucinatii, esti apatic, lipsit de chef, sau agitat, sunt multe simptome, ideie de persecutie sau urmarire, diverse bizarerii.
daca sotul tau a avut un episod psihotic nu e obligatoriu ca se va repeta.
Un medic bun te poate lamuri mai bine.
0
17-05-2009, ora 22:52
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga mufy, eu am ajutor special pt ca nu am vechime, un fel de ajutor social de 234 ron. Noroc ca am familie.
0
17-05-2009, ora 22:53
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga dorisori, imi pare rau pentru fiica dvs. sigur ca i se pot face acte pentru ajutor special de handicap.
Poate totusi cu timpul isi va gasi un serviciu usor, ceva o jumatate de norma dar nu o fortati, eu insami nu mai lucrez de 10 ani.
Multa sanatate si curaj!
0
20-06-2009, ora 15:45
emilia munteanu
Nu este medic/terapeut
emilia munteanu
as vrea sa stiu de ce mama mea trebuie sa plateasca pensia pe caz de boala daca nu a lucrat cu contract de munca in nici o parte.ea sa casatorit de foarte putin timp in italia.iar acum ia venit plic in italia ca trebuie sa restitie bani ca nu a mai fost la comisie.as vrea un raspuns
0
09-11-2011, ora 18:14
DeeaLost
Nu este medic/terapeut
DeeaLost
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Mama mea e pensionata pe caz de boala, are probleme cu soldul si trebuie sa faca o operatie. Are nevoie de proteza la sold si vrea sa faca operatia asta in strainatate pt ca sa nu mai plateasca proteza. Intrebarea mea e urmatoare: ce anume trebuie sa faca atunci cand se intoarce din strainatate la comisie? Are voie sa faca asta?Si daca da, de ce acte ar avea nevoie sa aduca inapoi in tara la comisie dupa ce finalizeaza operatia.

Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: