infectia de la masea are vreo legatura cu cea din gat?

09-01-2010
ovijkl
Nu este medic/terapeut
ovijkl
Ma numesc M. Ovidiu, am 18 ani si acum o saptamana am facut o infectie la masea, un abces. Acum mult timp, am mai avut problema asta si am tratat-o cu oxacilina si mi-a trecut, acum insa, cred ca a fost vorba de ceva mai grav. Dupa 2 zile de oxacilina la 6 ore, eram si mai rau, cu febra, dureri MARI de cap si de masea...M-am decis sa merg la medicul meu de familie, mi-a recomandat augmentin 625 ( la 8 ore ) + ketonal, de antiimflamator a zis ca era bun flamexinul, numai ca imi facea pulbere stomacul..combinatia aceasta ketonal + flamexin. Dupa 1 zi, miracol, mi-a trecut, puroiul s-a retras, numai aveam dureri de masea dar din pacate febra a ramas, am tot continuat sa iau augmentin inca 3 zile cred. In aceste 3 zile, vreau sa zic ca am avut febra cel putin o data la 6 ore in jurul la 38 cu 4 ori cu 9. Parintii mei nu intelegeau ce se intampla, de ce inca fac febra, si asa des. Nici eu nu intelegeam cauza. Ma durea in gat, cam de cand ma lasase maseaua, dar am zis ca nu-i nimic grav si ca augmentinul isi va face treaba, si n-am zis la parinti. Ieri vreau sa va zic ca n-am reusit sa mananc mai nimic, din cauza gatului, dar nu am bagat de seama si iar, episoadele cu febra...pana cand azi dimineata vine mama la mine si ma intreaba daca ma doare in gat, eu ii zic ca da... si cand am deschis gura, a vazut ca am puroi, ca am o infectie. Imediat ma urcat ne-am urcat in masina si am fost la un medic ORL sa ne consulte. Mi-a spus ca am angino eritemato pultacee. Mi-a vazut gatul si m-a intrebat daca fata de ieri, azi ma doare mai rau, si i-am raspuns sincer...ca foarte putin. Apoi, mi-a recomandat tratamentul urmator: Ospen 1000, la 8 ore + Nurofen plus + Tantum verde spray + pastilele de supt Decasept, si a zis ca daca nu ma lasa putin macar durerea, pana maine, ma trece pe penicilina. Am trei intrebari: 1) Are vreo legatura, infectia de la masea cu cea din gat? Sa fi fost acelasi streptococ sau ce? Ca am avut am aceleasi simptome care le-am avut de la masea. 2) E bun tratamentul?. 3) Sunt fumator, are ceva daca fumez in jur de 4-5 tigari pe zi? P.S. Stiu ca am schimbat antibioticele dar...nevoia ! :( Imi pare rau ca v-am lasat atata postul, dar voiam sa-mi cunoasteti cat mai bine situatie pentru a da un raspuns mai concret. Stima si respect. Ovi
3 comentarii
0
11-01-2010, ora 15:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da. infectia de la masea se propaga prin vasele limfatice si la amigdale si la ganglioni !
2, tratamentul este corect
3tigara nu incurca mult.. dar sigur nu ajuta cu nimic.. la nimic!
4..Gargara acum este de baza.. faci periodic.. cu ceaiuri, cu apa cu sare, si cu apa cu bicrbonat de sodiu1
0
12-01-2010, ora 11:06
ovijkl
Nu este medic/terapeut
ovijkl
multumesc pentru raspuns. deja pot sa mananc, cu greu, dar pot ! :) mama imi spunea ca la masea a fost alt streptococ, ca nu de la ea am facut infectie si la amigdale...
0
23-04-2010, ora 20:29
cetatean
Nu este medic/terapeut
cetatean
Am o fetita de 8 ani diagnosticata in urma cu aproape doi ani cu hipoacuzie neurosenzoriala medie bilaterala si este protezata. Suporta foarte bine aparatele, adica se scoala dimineata si le pune singura la urechi, dupa cum la fel si seara le pune in cutie singura. Problema este ca fiind fetita deja a inceput sa inteleaga ce se intampla si doreste sa nu se vada aceste aparate, insa nu se poate decat daca ii las parul pe spate. Intrebarea mea este daca stie cineva sa existe anumite aparate care sa nu fie din acelea de dupa urechi, mai ales ca i si deformeaza aspectul adica ii departeaza lobul urechii de cap.
Fetita mea este clasa intii, facem de aproape 3 ani logopedie cu ea, se descurca bine la scoala, dar totusi mi a spus invatatoarea ei ca are momente cand, desi sta in fata ei, nu intelege sau nu aude bine sarcina data.
Intrebarea mea este cunoasteti vreun copil care, chiar daca a purtat astfel de aparate, sa aiba o viata normala, sau a renuntat mai tarziu la aceste aparate? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •