Am o deviatie de sept maricica | Forumul Medical ROmedic

Am o deviatie de sept maricica

01-09-2012
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Buna ziua
Am fost la doi orel-isti, unul mi-a spus ca am o deviatie de sept, dar ca nu necesita deocamdata operatie. Dupa aceia am fost la alt medic orl, primul intrase in concediu. Al doilea medic Orl mi-a zis ca am o deviatie de sept 'maricica' si ca trebuie sa ma operez ca sa scap. I-am aratat ce medicament mi-a dat medicul de familie (pivalone 1% tixocotrol) si mi-a spus ca este bun, pot sa il iau 7-10 zile, dar ca nu crede ca va rezolva mare lucru, ma va face sa ma simt mai bine, dar ca oricum ma voi infunda din ce in e si mai rau din cauza deviatiei de sept. Tin sa mentionez ca deviatia de sept nu se vede daca nu largesc nara sa vad bine inauntru. Nu e lipita de peretele narii de jos, imi intra buricul degetului in nara. Deviatia de sept nu stiu daca o am de cand m-am nascut sau daca am facut-o, stiu doar ca o am de peste 12 ani de zile, in tot acest timp nu m-am lovit la nas.
Sintomele sunt urmatoare:
Cand ma pun in pat sa ma culc incep sa simt o presiune in partea de jos-laterala a nasului, parca ar vrea sa imi creasca nasul in lateral. Nu e un disconfort mare, aproape deloc. De raspirat NU respir pe gura cand dorm, m-a verificat mama si a zis ca nu respir deloc pe gura in timpul somnului. (ba mai mult, mama imi spune ca respiram mai des pe gura pana sa apara sintomele cu nasul infundat).
Dimineata ma trezesc cu nasul infundat, nu total infundat, ci ba pe nara stanga, ba pe narea dreapta sau cate putin pe ambele, dar in general pe nara cu deviatie de sept sunt putin mai infundat si mai des. Dar nici una dintre nari nu este total infundata(nici macar cand sunt infundat pe nara cu deviatie de sept). Dupa o ora- o ora si jumatate, imi trece de infundat aproape total, pe parcursul zilei fiind deloc sau foarte putin infundat, ma rog, sunt fooarte putin infundat pe narea cu deviatie de sept, dar atat de putin incat nici nu pot sa imi dau seama. Aceste sintome au aparut prima data acum 4 saptamani, acum 2 saptamani incepuse sa ma doara fruntea, varful capului si pometii, acum vad ca nu mai ma doare decat foarte rar fruntea.
Si am mai observat ca mi-a aparut un mic nodul sub sprancene putin spre partea interoara, adica catre nas.
Va mutlumesc domnul doctor

P.S: am facut radiografie saf si mi-a iesit ca nu am nicio sinuzita.
26 comentarii
0
01-09-2012, ora 13:27
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Si am uitat sa specific ca ultimul orl-ist mi-a zis ca intr-adevar sunt si inflamat. In acest caz este de ajuns sa folosesc doar pivalone 1% tixocortol? Nu trebuie sa iau si antihistaminice? (medicul orl-ist m-a tratat cu indiferenta, a fost singurul la care am putut sa ma duc pentru ca toti privatii erau in concediu. Singura care mi-a dat un tratament a fost doamna doctor de familie) Deci, ce ziceti, ar fi bine sa iau si antihistaminice, sau e de ajuns acest pivalone 1% tixocortol?

Va rog domn doctor, chiar nu vreau sa se agraveze si sa ajung la operatie, am atatea probleme pe cap. Multumesc din suflet.
0
02-09-2012, ora 11:33
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Mi-a zis ca am si CORNETA nazala inflamata. As putea sa iau antihistaminice, sodiu cromolin, sau ce ar fi mai bun? Sau ajunge acest spray (pivalone 1% tixocotrol)?
0
03-09-2012, ora 08:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul de antihistaminice
citeste pe forum mesajele unde am indicat tratament cu Colargol in nas.., cu inhalatii si aromoterapie.
urmeaza acele sfaturi
0
03-09-2012, ora 12:02
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Deci sa renunt la acest pivalone tixocortol si sa iau Colargol? Si inhalatiile+ aromoterapia in ce consta?

Chiar nu am la cine sa mai apelez in afara de dumneavoastra, toti privatii de la mine din oras au intrat in concediu, deabia pe 20 septembrie vine doamna doctor orl-ist care m-a consultat prima data.
Multumesc inca odata.
0
04-09-2012, ora 10:10
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Am gasit o recomandare a dumneavoastra pentru alt user, vreau sa va intreb daca o pot folosi si pentru sintomele mele:
Citez din mesajul dumneavoastra:

" Colargol cate 3 pic la 8 ore, culcat pe spate
inhaltatii sau erosoli.. cu ceai coad de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt si busuioc
se pot face spalaturi nazale cu acela s ceai, cu apa cu sare..s.a solutii calde"

Multumesc
0
04-09-2012, ora 12:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
0
04-09-2012, ora 12:51
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Exista o metoda anume prin care se fac acele spalaturi nazale? Adica pun ceai in pumn si trag pe nas lichidul, sau bag cu seringa?
Va multumesc pentru tot.
0
04-09-2012, ora 20:23
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Am cumparat ce ati zis dumneavoastra, dar nu am gasit ulei volatil de busuioc. Cu ce pot sa inlociesc acest ulei volatil de busuioc? Multumesc
0
04-09-2012, ora 21:06
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Am cumparat ce ati zis dumneavoastra, dar nu am gasit ulei volatil de busuioc. Cu ce pot sa inlociesc acest ulei volatil de busuioc? Multumesc
0
04-09-2012, ora 22:33
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
O ultima intrebare mai am, domn doctor- cate inhalatii trebuie sa fac pe zi?
Va multumesc pentru toate sfaturile pe care mi le-ati dat.
0
05-09-2012, ora 08:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatiile se fac de 3-4 ori pe zi si spalaturile nazale la fel
0
05-09-2012, ora 09:43
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
colargol-ul trebuie agitat inainte?
Multumesc, asta a fost ultima intrebare... ma scuzati de deranj.
0
05-09-2012, ora 13:43
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Spalaturile nazale sunt indicate sa se faca inainte de inhalatii sau dupa?
0
05-09-2012, ora 22:54
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Nu mi-au dat prospect la colargol 1%. Nu stiu ce trebuie sa fac. Trebuie agitat? Va rog, nu vreau sa il iau si sa patesc ceva.
0
08-09-2012, ora 10:50
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Domnule doctor,
De cand am inteput tratamentul dat de dumneavoastra, pot spune ca am sesizat unele amelorari. Dimineata ma trezesc mult mai putin infundat, ziua nu prea mai sunt deloc infundat. Ieri am avut o senzatie de rece pe nara cu putina deviatie de sept, parca respiram aer rece scut, semn ca se desfundase bine... Chiar daca inca mai ma infund, nu mai sunt asa de rau. E clar mai bine. Sa inteleg ca am sanse sa scap fara sa ma operez de deviatie de sept? Si cam cat pot sa fac aceste infuzii pe care mi le-ati? 10 zile este de ajuns? Multumesc
0
08-09-2012, ora 15:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
D se face 10 zile. Dupa care oauza de o saptamana si se poare repeta la nevoie
0
08-09-2012, ora 20:00
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Multumesc
Farmacista mi-a zis sa iau 5 zile colargol, banuiesc ca daca iau 10 zile nu este nicio problema, nu?
0
12-09-2012, ora 12:41
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Mai revin cu o intrebare.
Daca nu imi trece cu acest tratament, ce as mai putea sa incerc? am inteles ca vitamina A uleioasa sub forma de picaturi in nas este destul de buna. Multumesc

Si vreau va mai povestesc o sintoma:
De exemplu, cand sunt infundat pe narea pe care nu am deviatie de sept(dreapta) am senzatia ca de fapt sunt infundat tot pe narea cu deviatie de sept si ca pe narea dreapta respir bine, cu toate ca o am infundata pe asta dreapta si pe stanga desfundata.
Si nu exista o regula... ma infund pe rand pe ambele nari, nu cred ca ma infund mai des pe una sau pe alta. Decat ca pe narea cu deviatie de sept SIMT mereu ca am ceva inauntru, nu stiu ce... parca as avea 'muci' uscati undeva sus in nas... asa e senzatia. De curs nu mai imi curge nasul.
As fi venit la dumneavostra la pascani, nu stau departe de iasi, dar sunt plecat din tara... daca nu o sa imi treaca cu niciun medicament, in noiembrie, cand o sa vin in tara, am sa imi fac o programare la dumneavoastra.
0
14-09-2012, ora 20:02
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Am terminat acel tratament(colargol, infuzii)... Si vad ca sintiomele au reparut din nou ca inainte. Daca pe timpul tratamentelor starea mea se imbunatatise putin, acum, la 2 zile de la terminarea lui, am inceput sa fiu la fel de infundat ca pana sa iau aceste medicamente. Va rog, ce mi-ati recomanda sa fac incontinuare? Va rog sa cititi si mesajul de deasupra mea... as putea sa mai pun pe o ruda sa imi trimita colargol din tara, dar vad ca nu a dat efect. Un aparat de aerosoli ar fi bun sa cumpar pentru aceasta POSIBILA rinita vazomotorie?
Multumesc
0
14-09-2012, ora 21:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da.un aparat de aerosoli e util
Pui o fiola acc si jum.de fiola de dexametazon sii 10 pic.de ser efedrinat..la fiecae sedinta.
Poti face doua pe zi zece zike
0
26-09-2012, ora 10:09
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Inca nu am cumparat aparatul cu aerosoli, dar vreau sa va spun ca de 2 saptamani vomit in fiecare dimineata, in unele dimineti ma abtin cu greu sa nu vomit. Vomit apa, apa putin acida... Sa fie din cauza nasului? Si ce pot face in acest caz? Multumesc

Si un ultim lucru mai vreau sa va povestesc:
De cativa ani ma inchideam in bucatarie(o camera mica) si ma faceam cu feonul pe picoare pana pe la 4 dimineata, de multe ori ma lua si somnul. In primii ani am dormit cu geamul deschis, deci nu se usca asa tare aerul. Dar de 6 luni de zile, in fiecare seara, ma faceam cu feonul pana noaptea tarziu fara sa las decat fooarte putin geamul crapat... se ardea aproape tot oxigenul, se facea un aer aproape irespirabil in care de multe ori ma lua somnul in el. Pe la 4 dimineata (dupa 4 ore de stat in mediul ala aproape irespirabil cu feonul pe picioare) ma sculam si ma duceam in dormitor ca sa dorm, ca sa imi continui somnul. IN dormitor era o diferenta fooarte mare de temperatura, era chiar frig. Ma gandesc ca aceasta diferenta de temperatura colerat cu aerul fooooarte uscat din bucatarie mi-a adus aceasta rinita. Vreau sa va intreb... dupa tot ce v-am povestit, credeti ca mai mult ca sigur asta e cauza rinitei mele si nu acea deviatie de sept?
Multumesc,
0
26-09-2012, ora 10:29
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
In ultimile luni am tinut decat un gemulet mic de bucatarie putin crapat, dar uneori il tinem si pe ala inchis. Va dati seama ca se facea cuptor in bucatarie.asa de cald si uscat devenea aerul din cauza feonului
0
26-09-2012, ora 10:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu, problemele cu voma.. NU sunt de la nas
invers
din cauza problemelor gastrice poate sa fie afectata si mucoasa faringelui si nazala
0
30-09-2012, ora 12:50
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Se pare ca continui sa vomit dupa ce ma trezesc. Plus de asta ma simt si putin balonat cand ma trezesc. Ce imi recomandati sa fac? ce pastile as putea lua preventiv si unde trebuie sa ma duc?
Multumesc
0
01-10-2012, ora 08:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la gastrologie
0
03-10-2012, ora 14:00
alex_popescu93
Nu este medic/terapeut
alex_popescu93
Si cand lacrimez, ma ustura rau de tot ochii, parca am acid sulfuric in loc de lacrimi. Asta de la ce mai poate fi?


Si ca sa imi dati o parere finala; Ce credeti ca e cel mai posibil sa am? rinita, dar de ce fel?

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: