Pentru domnul Raul Duke

15-03-2013
Ioana123456
Nu este medic/terapeut
Ioana123456
Buna ziua,
Va rog frumos, in limita timpului disponibil sa ma ajutati cu unele lamuriri, sfaturi.
Este vorba despre tatal meu, in varsta de 52 de ani, fumator inrait de 35 de ani.
Anul trecut in iunie(2012) a fost diagnosticat cu TBC pulmonar bilateral. (singurul indiciu a fost tusea frecventa, nu a pierdut deloc in greutate si nici nu a avut alte simptome)
I s-a recomandat tratament timp de 8 luni de zile, in primele 3 luni i s-a administrat tratament 7/7, iar dupa negativarea sputei tratament 3/7.
In luna decembrie 2012, la controlul de 6 luni, radiografia arata o imbunatatire semnificativa. In februarie 2013, la controlul de 8 luni de la inceperea tratamentului pe radiografie au aparut unii noduli suspecti, care nu erau pe radiografia anterioara. Dna dr. pneumolog l-a trimis la o tomografie computerizata.
Rezultatele tomografiei le am acum in fata, nu stiu prea bine sa le interpretez, de aceea v-as ruga sa ma ajutati.
Saptamana viitoare ne vom prezenta in Cluj pentru o fibroscopie pentru a determina natura exacta a nodulilor.

Buletin examinare:

Fara epansament fluid pleural, bilateral.
Fara modificari evidente de permeabilitate bronsica, fara semne de atelectazie pulmonare drepte, respectiv de LIS.
Plaja cu atenuare inmogena de parti moi, slab iodofila, cu contur flou, de cca. 20x44mm, hilara stg, care mansoneaza si comprima partial emergenta segmentarelor lingulare, fara interfata evidenta cu APS, cu extensie periferica, placata la pleura costala in dreptul liniei axiale anterioare.
Infiltrat mai probabil fibrotic apical posterior stg.
Bilateral, mai ales in fereastra parenchimatoasa, numeroase structuri nodulare hipo=izodense, unele slab iodofile, disperse, atat profunde cat si epipleurale avand intre 4-28 mm, dislocuitoare de spatiu (aspectul este mai putin evident la nivelul piramidelor bazale).
Marile trunchiuri vasculare cu diametre normale.
Adenopatii axilare (predominant stg) de pana la 11 mm, adenopatii PTID si de FAP de pana la 19 mm, adenopatii retro-crurale de pana la 11 mm.
Fara leziuni litice rachidiene pe secventele efectuate.
Pe secventele caudale, fara leziuni focale SR. Plaja cu atenuare nativa parafluida, fara priza de contrast evidenta, de 12 mm, subcapsulara, in S VIII din LD hepatic, in dreptul liniei axiale posterioare (necesita examen sonografic!).
Aspectul TDM prezent poate sugera proliferare bronsica centrala LSS si impune fibroscopie (T3/T4 N2 M1?).
Am citit pe internet despre T3/T4 N2 M1 si e infiorator.
In acest caz se mai poate pune problema unei interventii chirurgicale?
Puteti sa imi spuneti daca e posibila o astfel de evolutie avand in vedere ca in decembrie 2012 totul arata in regula pe radiografie, iar in februarie 2013 e total schimbata?
Va rog sa imi dati cat mai multe detalii in legatura cu ce v-am scris, sper sa inteleg mai bine rezultatul tomografiei.
Va multumesc pentru intelegere!
Va doresc tuturor sanatate!
2 comentarii
0
15-03-2013, ora 21:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu am prea multe informatii cu care pot sa te lamuresc, intrucat nu esti in fata unui diagnostic precis. nu stim ca atare ce sunt acele imagini nodulare, plaje, etc. radiografia insa nu este atat de precisa ca un CT si nici nu pot fi comparate una cu alta, prin urmare. trebuie facut un examen pneumologic cu o bronhoscopie sau o alta investigatie care sa furnizeze o biopsie de undeva, pentru un diagnostic mai clar. T si N si M se aplica atunci cand e vorba de cancer, dar e imposibil de spus doar pe baza acestor elemente de pana acum. faceti bronhoscopia intai, este esentiala !
0
15-03-2013, ora 21:12
Ioana123456
Nu este medic/terapeut
Ioana123456
Va multumesc din suflet pentru raspuns!
Vestea a venit pe nepregatite si ma face sa ma gandesc la ce e mai rau.
Dupa cum spuneam, marti ne vom prezenta in Cluj pentru fibroscopie, rezultatul acesteia urmand sa ajunga in cca 10 zile.
Va voi retrimite un mesaj dupa ce vom avea rezultatele, pentru mai multe lamuriri, in cazul in care nu va deranjeaza!
O seara cat mai buna si multa sanatate!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.