genunchiul meu stang este in permanenta mult mai rece

07-02-2012
addy_hy
Nu este medic/terapeut
addy_hy
Stimate domnule doctor genunchiul meu stang este in permanenta mult mai rece decat cel drept sa zic asa pocneste atunci cand fac o genoflexiune iar deasupra lui cam 15-20 de cm ma doare muschiul, nu genunchiul.Ce ma sfatuiti sa fac?
13 comentarii
0
07-02-2012, ora 21:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Scuzati-mi ignoranta, insa nu am inteles tocmai elementele esentiale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologice-inflamatorii, vasculare, neurochirurgicale, etc etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-02-2012, ora 21:39
addy_hy
Nu este medic/terapeut
addy_hy
Buna seara.Am 24 de ani, 1.73-64 de kg lucrez in domeniul constructiilor nu practic un anume sport am o viata activa nu am mai avut nici un fel de antecedente dintre cele enumerate de dumneavoastra.De curand mi-am facut si o serie de analize calciu, vsh, uree..etc si toate au iesit in limite normale.Problema este ca durerea pe timpul zilei nu exista sau e foarte scazuta ca intensitate dar pe timpul noptii abia reusesc sa dorm.Raceala aceasta din genunchi sa fi afectat oare structural muschiul?va multumesc
0
08-02-2012, ora 23:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Simptomele descrise se regasesc atat in problemele circulatorii (arteriale, venoase), dar si in cele neurochirurgicale (sindrom compresiv lombar, hernie de disc), fara a exclude degradarea articulatiei genunchiului (gonatroza), datorata eforturilor fizice exagerate, afectiuni inflamatorii-reumatologice etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-02-2012, ora 12:09
Monica-Simona
Nu este medic/terapeut
Monica-Simona
Buna ziua, domnule doctor, Marius!
Cu permisiunea dumneavoastra!
Ma numesc Monica, am 20 de ani.
De aproape o luna de zile am o durere in picioare care se manifesta prin, , intepaturi". Am ambii genunchi umflati si ma dor...si simt ceva asemanator unor vibratii care imi strabat picioarele. Inca ceva ma dor, deasemeni si soldurile, uneori!
Nu am mers la medic, in consecinta nu am punctul de vedere din partea domniilor sale!
Indraznesc sa cred, ca va veti face putin timp sa imi raspundeti!
Cu toata stima si respectul, Monica!
Va multumesc!
0
14-02-2012, ora 13:17
jas
Nu este medic/terapeut
jas
Buna ziua, domnule doctor Marius !
Imi cer scuze ca va deranjez dar am nevoie de un sfat in situatia mea.
Am 35 de ani si am umatorul diagnostic dat de medicul ortoped din..
-Fractura maleola externa stinga cu deplasare.
-Fractura marginala posterioara tibie stinga.
S-A intervenit chirurgical practicindu-se reducere singerinda si osteosinbteza cu placa cu suruburi si un surub de reducere a diastazisului.
Am stat 4 sapt. cu atela ghipsata, 5 sapt. ghips, 3 sapt. ghips jos.
M a doare foarte tare in fata la tibie linga maleola dreapta de 5 zile si nu stiu daca e normal asa sau daca nu ce ar trebui sa fac.
Am facut pina acum 8 radiografii si medicul pentru durerea care o am mi a recomandat o alta radiografie.
Ce sa fac? unde sa ma duc ?
Va multumesc frumos astept sa -mi raspunde-ti daca puteti.
0
14-02-2012, ora 18:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Imi este absolut imposibil sa precizez sursa durerii fara un examen clinic local si fara studierea intregului dosar radiologic.
Aceste fenomene se intalnesc totusi dupa imobilizarea gipsata prelungita a gleznei, pentru fracturi maleolare.
Radiografiile practicate pana acum au fost indispensabile urmarii evolutiei fracturilor si nu ar trebui sa va ingrijoreze.
Cred sincer ca doar medicul care v-a operat este in masura sa aprecieze evolutia situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-02-2012, ora 18:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru Monica-Simona:
D-voastra descrieti niste poliartalgii, care ar putea avea o origine inflamatorie (reumatologica).
Prin urmare, incepeti printr-un consult clinic la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-02-2012, ora 19:49
Monica-Simona
Nu este medic/terapeut
Monica-Simona
Buna seara, Domnule Doctor Marius! Sunt Monica-Simona!
Cu riscul de a va deranja...in primul rand as vrea sa va multumesc pt amabilitatea dumneavoastra de a-mi raspunde la mesaj!
In continuare, as dori sa va intreb, daca afectiunea ce v-am prezentat-o o considerati a fi ceva grav? Am omis sa va spun, ca nu pot sa merg prea mult timp, pentru ca simt o usoara oboseala si o caldura in picioare.
Si ce este mai important, fac injectii cu penicilina si gentamicina.
Prin prisma supraspecializarii dumneavoastra indraznesc sa va intreb, daca este bine sa fac acest tratament?
Va doresc o seara buna!
Cu toata stima si un respect deosebit, Monica-Simona!
Va multumesc!
0
14-02-2012, ora 21:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul antibiotic mentioat este catastrofal prin consecinte, in cazul in care nu are la baza argumente clinice si biologice solide, respectiv o infectie microbiana probata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-02-2012, ora 21:24
Monica-Simona
Nu este medic/terapeut
Monica-Simona
Buna seara, domnule doctor Marius!
Imi cer scuze fata de dumneavoastra, daca, comit imprudenta de a va deranja, insa sunt ingrozita de un lucru; exista vreo sansa, din simtomele prezentate in cele scrise mai sus (primul si al doilea paragraf) sa am osteoporoza?
Cu respectul pe care dumneavoastra il meritati, Monica-Simona!
Va multumesc, domnule doctor!
0
15-02-2012, ora 10:56
jas
Nu este medic/terapeut
jas
Multumesc mult pentru raspuns.Ma numesc Mariana.Voi merge azi din nou la medicul care m-a operat.Oricum durerea e din ce in ce mai mare.Poate l-am fortat un pic.
Mentionez ca unde e operatia e bine nu am durere.
Va multumesc inca o data si sper sa fie totul bine.
0
15-02-2012, ora 11:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru Monica-Simona:
Nu cred ca se pune problema osteoporozei la varsta D-voastra, si oricum osteoporoza este o afectiune "tacuta", fara expresie clinica (suferinta).
Trebuie sa opriti imediat tratamentul antibiotic, cata vreme nu exista o justificare expressa, clinica, biologica (analize) si microbiologica (culturi microbiene).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-02-2012, ora 11:57
Monica-Simona
Nu este medic/terapeut
Monica-Simona
Buna ziua domnule doctor Marius!
Va multumesc frumos pt raspuns, la sfatul dumneavoastra am intrerupt tratamentul aseara. Insa facusem 5 flacoane de penicilina si 3 de gentamicina. Astazi am constatat ca ma simt foarte rau. Ma dor foarte tare picioarele mai ales de la genunchi in sus si simt o oboseala atunci cand merg. Din pacate vremea nu imi permite sa ajung la medic.
Va multumesc pt amabilitatea si atentia ce mi-ati acordat-o!
Cu toata stima si un respect deosebit,
Monica-Simona!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •