Operatie polipi - copil de 4 ani

26-10-2011
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
Baietelului meu de 4 ani i s-a recomandat operatie de polipi, cica i-ar fi afectat urechea dreapta.Acum facem aerosoli pentru rosu in gat cu ACC +hidrocortizol+ser fiziologic.Maine mergem la control si urmeaza niste analize. Problema este ca nu m-am decis unde sa-l operz.Noi suntem din Satu Mare si aici se anesteziaza local, dar ma tem si de anestezia totala, mai ales ca baiatul este foarte alergic.D-na doctor de la orl mi-a facut o impresie buna fata de ceilalti medici orl-isti la care am fost (n-au prea avut rabdare sa-l consulte, fie erau nervosi-dar asta din cauza ca baietelul meu fiind fricos din fire a cam plans)D-na l-a consultat minutios, a avut rabdare si copilul chiar a cooperat. Vreau sa stiu daca operatia de polipi cu anestezie locala e traumatizanta pentru copil. si fiind copilul alergic ce analize sa mai fac. Va multumesc mult.
12 comentarii
0
26-10-2011, ora 16:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
chear si la anestezia locala se face o premedicatie, copilul este apropate dormind cand ajunge in sala de operatie.
0
02-12-2011, ora 21:58
luciana20stra
Nu este medic/terapeut
luciana20stra
Domnule Doctor,
Am un baietel de 2 ani si 7 luni care face otite repetate. Prima otita a facut-o in octombrie si la doua saptamani a facut otita seroasa. Am stat doua saptamani cu el in spital unde i s-a administrat prima data cefort cu gentamicina si a doua oara cefort cu ciprofloxacina ( la a doua internare i s-a facut punctie si serul extras precum si cultura din secretiile nazale au fost trimise la analize si rezultatul a fost negativ). Totul a inceput odata cu integrarea lui la camin.
La nici doua saptamani de la externare a racit din nou si a facut o rinofaringita si ne rugam sa nu faca din nou otita ( cum face muci cum apare si otita). Medicul ORL-ist ne-a recomandat operatia de polipi. Acum, la 4 zile de la inceperea tratamentului pt rinofaringita a ragusit. Nu stiu ce sa ii mai fac sa nu mai racesca asa de des si sa nu mai faca otite. Deocamdata nu a facut muci verzi ( mucii exista ) pt ca il tratez cu Sinupret, cu colargol, Nurofen si Azitromicina si ser. In acesta seara am inceput sa ii fac si aerosoli cu 1 ml dexa+1ml acc+2ml ser. Pt imunitate ii dau Septilin alternativ cu Imunogrip. Astept cu nerabdare un sfat de la dumneavoastra.
0
03-12-2011, ora 10:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele povestite.. faceti totul corect
Este foarte important sa intelegeti ca in timpul somnului si cand mananca.. copilul aspira acele secretii din nas spre rinofaringe.. de acolo spre ureche.
Trebuie neaparat sa aspirati secretiile nazale inainte de masa si inainte de culcare.. se poate chear de facut spalaturi nazale cu ceai cald de musetel
faceti aromoterpaie in camera, cumparati si aparat de salina...
0
03-12-2011, ora 12:16
luciana20stra
Nu este medic/terapeut
luciana20stra
Domnule Doctor,
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. Intr-adevar ii aspir nasucul cu 'batista bebelusului' cel putin inainte de culcare. II mai fac ceai de musetel cu busuioc, patlagina si sare si ii pun in camera in timp ce doarme. De doua ori pe zi ii dau cate un puf de tantum verde in gurita. Intrebarile mele ar fi : ce fel de substante pt aromaterapie pot folosi si in ce cantitate, de unde pot achizitiona un aparat de salina si daca dumneavoastra recomandati operatia de polipi avand in vedere istoricul lui? Mentionez ca l-am scos din comunitate de o luna de zile.
O alta problema ar fi raguseala pe care o are de 2 zile. I-am facut aseara aerosoli, ii voi face inca 2 zile. Credeti ca este suficient?
Din cate am inteles polipii pot regenera. De aceea va intreb daca operatia este o solutie acum.
Sistemul lui imunitar este slabit si faptul ca ia antibiotice din 2 in 2 sapt. il termina. Vreau sa fac in asa fel incat aceste raceli repetate sa inceteze, precum si otitele, sa nu mai ia atatea antibiotice si sa il pot duce la camin fara sa ma gandesc ca in 2 zile de stat acolo raceste iar.
Cat timp este valabil colargolul? eu am unul din octombrie si vreau sa stiu daca il mai pot folosi.
Astept parerea dumneavoastra cu nerabdare!!!
0
03-12-2011, ora 13:52
johndryn
Nu este medic/terapeut
johndryn
Buna ziua,
De 4 saptamani sunt ragusit si am o tuse seaca enervanta.Ma abtin mult dar cand trebuie sa vorbesc
mai intai tusesc.Medicul de familie a spus ca-i Laringita.Am inghitit si supt, in 3 saptamani, tot ce se
putea dar fara efect.Aceasta raguseala a aparut la vreo 3 zile dupa ce am inceput sa ragai foarte usor si foarte des.
Am aceasta ragaiala tot timpul si senzatie de tuse seaca.Nu sunt fumator, Nu consum bauturi alcoolice decat la
zile festive, beau osingura cafea pe zi-dimineata dupa masa.Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti, daca timpul va permite.

Cu respect.
Dan
0
04-12-2011, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
luciana20stra

aparat salina.. de pe internet
ulei volatil de eucalipt, lamaie cate 1 pic la 100 ml ceai de musetel
operatie la acesta varsta NU recomand
racuseala poate fi si de la un reflux gastric sau de la inflamatia mucoasei
nu trebuie sa manance nimic acru, fructe citrice, sucuri, , s, a factori iritanti
colargolul este valabil 10 zile de la deschiderea sticlutei
0
04-12-2011, ora 19:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
johndryn
medicul de familie a avut treptate.. este o laringita
dar era obligata sa te trimita la ORL.. sa faci laringoscopia ca sa depistezi cauza laringitei
1 daca e o laringita de la refluxul gastric.. sunt contraindicate tab de supt care provoaca aciditate gatrica
2. poate fi si un polip de coarda vocala.. care se vede numai la laringoscopie
NUmai un medic ORL.. care o sa vada laringele o sa.ti indice tratamentul corect
0
18-02-2012, ora 11:21
santonia
Nu este medic/terapeut
santonia
Buna ziua, d-le dr. Flueraru. in urma unui e-mail pe care vi l-am trimis si in care va relatam cateva din problemele cu care s-a confruntat fiica mea de 3 ani si 8 luni, ( vegetatii adenoide, fiind programata pentru operatie ) mi-ati recomandat un tratament cu Aerius timp de 3 saptamani, 2.5 ml seara, la culcare, 10 zile pe luna tratament cu Protargol, inhalatii cu ceai de musetel si inhalant + regim alimentar, fara ciocolata, dulciuri, citrice, acru. Doresc sa va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns e-mailului si sa va spun ca fiica mea se simte mult mai bine, mergem deja de 2 saptamani la gradinita si nu am avut probleme ( ceea ce e un record). tratament cu Aerius mai avem o saptamana ( au trecut deja 2) si as vrea sa va intreb peste cat timp sa reiau tratamentul cu Protargol? am luat timp de 10 zile, si nu stiu cand sa incep din nou. luna urmatoare, sau dupa 10 zile de pauza? ati putea sa-mi recomandati ceva si pentru cresterea imunitatii? Va multumesc din suflet inca o data. Va doresc numai bine si sper ca in concediul din aceasta vara sa ajungem la cabinetul dumneavoastra pentru un consult ( noi suntem din Satu Mare).
0
18-02-2012, ora 13:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
protargolul se poate repeta peste 10 zile
pt imunitate ceai de maces, ginseng
echinacee, ceapa, usturoi, ghimbir
0
18-03-2012, ora 10:39
santonia
Nu este medic/terapeut
santonia
Buna ziua, domnule doctor. Am urmat intocmai schema de tratament cu protargol, ( chiar daca fetita nu a fost bolnava) asa cum ne-ati scris dumneavoastra si rezultatele sunt foarte bune. Va rog sa-mi spuneti cat timp sa continuam tratamentul cu Protargol. Noi ne-am facut o schema de cate 10 zile tratament si 10 zile pauza. Nu e prea mult sau prea des? Si mai am o intrebare : Protargolul nu are efecte adeverse ? Va multumesc.
0
18-03-2012, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
schema 10 cu 10 pauza este corectya.. dar atat.. nu se repeta incontinuu.
daca copilul raspira pe nasuc.. nu se mai face tratament decat dupa prima raceala.. iarasi se repeta schema ca vegetatiile adenoide sa se retraga la volum normal
0
25-03-2012, ora 19:53
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
bun seara dl dr am rugaminte la dv am facut timpanograma si cu rezultatu mam dus la orl si acolo mia zic ca am otita seroasa cronica deviatie de sept trompa eustache infundata si mia dat sprei nasonex cate 2 pufuri in nas iar luni sa fac si audiograma este bun tratamentu dat vamultumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •