Pentru dl doctor Flueraru

01-06-2010
Solo24
Nu este medic/terapeut
Solo24
Domnule doctor, bună ziua. Am fost diagnosticată cu rino-farignită cronică (aciditate gastrică ridicată) şi sept nazal deviat (sinusuri curate). După o răceală (în februarie) am avut respiraţie nazală mult îngreunată cîteva luni de zile. Una din amigdale doare uşor-uşor şi elimină periodic (din 2 în 2 zile) puroi granulat (pe care îl scot presînd amigdala cu ajutorul beţişoarelor de urechi). Testul a arătat stafilococ auriu. Am făcut proceduri cu raze ultraviolete (prescripţia medicului). Testul repetat a arătat că stafilococul este prezent într-o cantitată mică. Medicul a zis că nu mai este necesar să fac nimic. Despre puroiul granulat mi-a spus că-s resturi de mîncare şi să las flora în pace. Mi-a prescris, totuşi, spray Jox. Nu simt mari îmbunătăţiri, continui să am senzaţia de uscăciune, iritaţie şi corp străin în gît, amigdalele au făcut mai multe pete de puroi galben (nu sînt inflamate), iar de vreo trei zile, dimineaţa, pe partea interioară a gîtului, la un moment dat se prelinge un cocoloş de mucoasă stranie de culoarea piersicii, foarte consistent, cu un fel de nervură în mijloc. Simt o uşoară durere în urechi şi mîncărime în interior (am folosit (de capul meu) lumînări pentru urechi, fără mari schimbări, însă. În rest, nu am muci, respiraţia nazală este aproape bună (inclusiv noaptea). Ce-aş mai putea să fac? Deja îmi pierd speranţa că voi obţine o condiţie mai bună.
2 comentarii
0
01-06-2010, ora 13:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu gatul. faringele, amigdalele si le trimiti pe mail
0
02-06-2010, ora 14:32
Solo24
Nu este medic/terapeut
Solo24
Am trimis.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.