Tuse seaca, senzatie de nod in gat si secretii nazale

21-07-2009
anca1508
Nu este medic/terapeut
anca1508
Buna ziua,

Totul a inceput cu o jena in gat, dupa care a inceput tusea seaca, senzatia de gadilat in gat si secretii nazale.Am fost diagnosticata de catre un dr.ORL-ist cu faringita si probabil fond alergic (justificare pentru secretiile nazale).Tratament: septolete plus si aerius.Nici un rezultat, am luat paracetamol sinus si mi-a trecut nasul insa tusea nu.Am facut vineri un exudat faringian si mi s-a gasit candida spp+ in gat.Dr meu de familie e in concediu, drept urmare nu prea stiu ce sa fac.Tusea e suparatoare dimineata, cu senzatia de nod sau flegma in gat si trebuie mereu sa imi dreg vocea.Inghti si respir destul de greu si limba e incarcata.Cineva mi-a spus sa iau fluconazol dar ca poate mi se face rau de la el, sincer nu prea as incerca.Nu am luat nici un antibiotic in ultima vreme si nici nu sunt o fire bolnavicioasa.Nu am stiut ca nu am voie dulce, acru, rece sau acidulat.am sa respect aceste indicatii.Cu privire la medicatie, ce mi-ati recomanda?Va multumesc anticipat
10 comentarii
0
21-07-2009, ora 18:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ai rezultatul exudatului faringian.. nu prea ai de ales.
Fluconazol..50 mg. 1 pe zi... pana la vindecare 5-7-10 zile ! o sa decizi singura.. cand o sda se curete limba.
poti si local sa badijonezi cu glicerina boraxata.
Seara faci inhalatii inainte de culcare.
dupa fiecare masa... Gargara !
0
21-07-2009, ora 20:11
anca1508
Nu este medic/terapeut
anca1508
In primul rand, va multumesc pentru raspunsul rapid.E adevarata partea cu "mi se face rau de la fluconazol"? Sa stiu macar la ce sa ma astept.Gargara cu infuzie de salvie vi se pare ok?
0
22-07-2009, ora 06:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu are de ce sa ti se faca rau de la Fluconazol.. ( doar daca iti impui mental acest lucru)
salvia este ok. se mai poate musetel, galbenele, s, a)
0
22-07-2009, ora 09:21
anca1508
Nu este medic/terapeut
anca1508
Am inteles.O ultima intrebare, legata de ce am aflat acum dimineata: trebuia sa fi facut si o antibiograma? nu mi s-a facut la analiza si am inteles ca aceasta candida poate sa nu cedeze la fluconazol, sa il iau degeaba.Multumesc mult pentru tot.
0
22-07-2009, ora 12:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu se face antibiograma.. la candidoza!
0
23-07-2009, ora 13:50
deedy
Nu este medic/terapeut
deedy
de doua zile ma doare urechea foarte tare nici macar nu o pot atinge...noaptea nu pot dormi deoarece atunci cand las capul pe perna ma doare.Simt mereu ca o apasare in ureche si cand mestec sau vorbesc la fel ma doare.puteti sa ma ajutati cu un sfat?va multumesc
0
23-07-2009, ora 15:05
fechete
Nu este medic/terapeut
fechete
Stimate domunle doctor,

Am mai beneficiat de raspunsurile d-vastra pe acest forum si revin cu noi nelamuriri,
V-am prezentat problema mea:hernie hiatala, RGE, amigdale rosii cu cazeum si secretia albicioasa abundenta de pe faringe, V-am relatat inclusiv metoda mea de a goli cripta amigdaliana(doar la una am reusit)
Intre timp am fost la Cluj unde mi s-a confirmat inca o data hernia hiatala, prin endoscopie, si RGE,
d-l doctor sustine ca acea secretie albicioasa nu provine de la hernie, sau reflux??!!Testul Candida nu s-a confirmat (de doua ori l-am facut)Iar medicul ORL din cadrul aceluiasi spital m-a trimis sa-mi fac un control psihiatric(pr ca aveam un teanc de analize la mine!!)ca sunt prea preocupata de starea mea de sanatate!SI CULMEA NICI AICI NU MI S-A SPUS CE-I CU SECRETIA RESPECTIVA.
Ieri am fost la un alt medic ORL din Deva si a spus ca, corzile vocale sunt OK, amigdala linguala marita si baza limbii f.alba fapt ce i-ar sugeta o ciuperca.Din cauza faptului ca acuz dureri si de val palatin mi-a sugerat sa mai merg la un control sa-mi vada rinofaringele cu ceva furtunele pe nas.
Mentionez ca am sinusuri voalate, rinita alergica(am folosit Nasonex )si aerius.

Intrebarea mea :::e indicat sa-mi fac acel control de rinofaringe??
si daca testul Candida ia in calcul toate speciile sau doar albicans, ar putea fi alt gen(pentru ca la o sceretie vaginala a iesit C.glabrata.???pentru ca atunci cand se acopera faringele cu acea secretie incepe sa deranjeze destul de tare sa arda,..
Am facut inclusiv niste poze in cavitatea bucala daca imi dati o adresa sau daca considerati ca e nevoie sa le vedeti!

Va multumesc frumos!
0
24-07-2009, ora 08:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mail
este necesar sa faceti acea investigatie endoscopica!
Parerea personala este ca problemele gastrice au slabit organizmul si pe acest fon se produce acea depunere albicioasa la baza limbii.
tratati foarte serios problema gastrica.. si paralel o sa se rezolve problema cu depunerile de pe limba!
0
26-07-2009, ora 23:40
c.gina35
Nu este medic/terapeut
c.gina35
De doua zile mi-a aparut o umflatura mica de marimea unei boabe de fasole mica in spatele urechii drepte cam in zona gaurii de la cercel in paralel.Nu ma doare decat atunci cand mestec.E o durere usoara dar imi fac probleme.Nu stiu de la ce este...de la curent sau un ganglion ceva.Daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
0
27-07-2009, ora 14:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi si un chist.
tre sa mergi la Dermatologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •