Pentru dl.dr.Flueraru - Streptococ auriu

10-09-2009
anca1508
Nu este medic/terapeut
anca1508
Buna ziua

Va cer din nou parerea, de aceasta data fiind vorba despre sotul meu.A facut si el un exudat faringian si, pe langa candida care o am si eu, i s-a gasit acest streptococ auriu. Pe internet am citit lucruri destul de neplacute despre el, nu stiu exact cum se manifesta.Pot sa spun doar ca sotul meu are senzatia ca are ceva in gat, e ragusit uneori si trebuie sa isi dreaga vocea.Aceste simptome le poate da si candida, nu? A facut si antibiograma si streptococul nu e rezistent la nici un medicament, ba mai mult, la majoritatea e sensibil.Se poate scapa de el? In ce masura se poate transmite? Ar mai trebui sa faca ceva analize? Pot aparea pe fata cosuri de la streptococ?( sotul meu desi are 30 de ani, arata ca la pubertate, avand mereu cateva cosuri mari pe toata fata, inclusiv pe cap ).Va multumesc.
2 comentarii
0
10-09-2009, ora 09:13
anca1508
Nu este medic/terapeut
anca1508
Am uitat sa precizez ceva: de cateva saptamani are si un miros foarte urat al gurii, miros care eu il asociez cu alimente feremetate.Nu are carii, dar oricum e programat la dentist.Poate fi mirosul de la infectia din gat?
0
12-09-2009, ora 22:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poate fi mirosul de la infectia din gat.. si de la refluxul gastroesofagian.
1. regim alimentar fara acru, rece si acidulat.
2 antibioticul la care este sensibil 10 zile.
3. flucoric 100 mg 1 pe zi 10 zile
4.gargara cu ceaiuri + bicarbonat de sodiu.
5. repetati exudatul la 5-7 zile dupa terminarea tratamentului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.