Problema la urechi | Forumul Medical ROmedic

Problema la urechi

10-12-2009
anca1508
Nu este medic/terapeut
anca1508
Buna ziua,

Apelez din nou la Dvs.De data aceasta, problema e urmatoarea : de cateva saptamani, uneori zilnic alteori la cateva zile, mi se infunda cate o ureche.Nu e cea mai placuta senzatie si trece in cateva ore de la sine.Totusi, nu e ceva normal.Cand inghit sau inspir adanc se parca infunda mai tare.Nu ma dor urechile, nu am febra si totusi ma gandesc ca daca ar fi dop de ceara problema ar fi permanenta, nu ar disparea la cateva ore.Folosesc intr-adevar betisoare de urechi, stiu ca nu sunt tocmai recomandate.Stiu ca ideal ar fi sa merg la ORL insa sunt insarcinata in luna 4 si mi-e cam teama sa merg sa stau pe la cabinete (spital exclus) mai ales in perioada aceasta cand sunt atatea probleme respiratorii, raceli, gripe etc.Poate fi o "complicatie" a unei faringite de care am suferit in august si poate nu am tratat-o pana la capat pentru ca am ramas insarcinata? Mai am si o rinita alegica si uneori secretii vascoase pe care le inghit greu.Cand vorbesc, uneori am senzatia ca dinspre nas imi vine un miros urat in gura ( zau ca nu stiu cum sa explic altfel) dar nu e halena.Poate fi vorba de vreo infectie?Sper ca ati inteles ceva din ce am descris si va multumesc anticipat.
9 comentarii
0
10-12-2009, ora 13:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu atat mai mult.. ca esti insarcinata.. Oarecum nu pot sa.ti recomand nici un medicament..
sa ca trebue sa mergi la ORL.
dai telefon la policlinica.. te programezi la 12-14.. dupa ameaza cand nu mai sunt pacienti si te duci!
0
10-12-2009, ora 14:19
anca1508
Nu este medic/terapeut
anca1508
Am reusit sa ma programez abia miercurea viitoare. Credeti ca ar trebui sa incerc in alta parte, sa merg mai repede?
0
10-12-2009, ora 14:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incearca sa desfunzi bine nasul.. si sa incalzesti urechea cu uscatorul de par.. in interior!
daca pana mane te ajuta.. e OK.
daca nu te ajuta.. mergi maine si rezolva problema.. caci in week.end va fi mai greu!
0
10-12-2009, ora 14:48
laleadumitrita
Nu este medic/terapeut
laleadumitrita
Buna ziua, va deranjez cu rugamintea unei indrumari adecvate...de ceva vreme mi se infunda o ureche cu senzatie de arsura si infundare, am facut un examen orl la care s-a confirmat(audiometrie, audiograma, timpan)tensiunea sau presiunea din urechea dr., am facut la recomandarea medicului un ex.cardiolagic(ekg, echocardio, analize curente)+echo. abdominal pt. a inlatura factorul volemic banuit.toate au iesit bine in afara de anemia feripriva si dislipidemie in continuare medicul orl-ist mi-a recomandat un angio rmn (foarte costisitor) pt. eliminarea unei posibilitatii unei malformatii vasculare cerebrale. Intrebarea ar fi daca la un CT nativ nu se vad malformatiile vasculare (anevrism ???) si daca un chist meniscal de 6 mm, o hiperlordoza si o scolioza(diagnosticate)nu ar putea influenta circulatia in zona craniana dr.Mentionez ca exista si o durere surda, constanta in fesa dreapta si ca chistul meniscal e tot la genunchiul drept.Cu multumiri astept urgent un raspuns.
0
10-12-2009, ora 14:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. CT.. nu se vad formatiunile vasculare... numai cele osoase!
POt influenta circulatia cerebrala.. numai modificarile la coloana Cervicala !
trimite rezultatul audigramei si timpanogramei pe mail
0
10-12-2009, ora 15:17
laleadumitrita
Nu este medic/terapeut
laleadumitrita
multumesc pt. raspuns...dr.COZMA de la sp. de recuperare Iasi doar s-a uitat pe graficele facute de asistenta din care nu inteleg mare lucru si m-a trimis la angio rmn asa ca nu prea stiu sa citesc aceste interpretari grafice.incerc totusi...C=1.25, P= -20(u.d) si C=1.11, P=-20
0
10-12-2009, ora 15:34
laleadumitrita
Nu este medic/terapeut
laleadumitrita
mai scrie dr. "acufene urechea dr.posibil in relatie cu factorul volemic, necesita angio rmn(posibil malformatie vascularape sistemul circulator intracranian dr.
0
11-12-2009, ora 08:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate.. ar trebui sa faci un efort si sa faci acea angiografie!
o sa stii ce tratezi!!!
0
18-06-2010, ora 11:51
mihneaR
Nu este medic/terapeut
mihneaR
buna ziua, am si eu o problema sotul meu are mai tot timpul probleme cu urechile zilele trecute i-sa infundat o ureche si daca se curata cu betisorul pe acesta este cu ceva inchis la culoare dupa ce se curata cateva zile i se desfunda ureche si peste un anumit timp pateste acelasi lucru
am fost si la ORL a facut spalaturi si problema reapare mereu. Daca ne puteti ajuta cu un sfat. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  • Cum curățăm corect urechile
  •