De ce in partea stanga am probleme: tiuit in ureche si sinusurile?

20-01-2009
abrudeanu100
Nu este medic/terapeut
abrudeanu100
Pentru dl. dr. Flueraru Valeriu
MULTUMESC FRUMOS pt. raspuns. Cu tensiunea cred ca este buna:12/8;13/8;11/7, 5 astea valorile, cu colesterolul in 5.01 2009 C=255(fiind sub tratament de12 zile cu Unasin si Xyzal) nu din cauza sarbatorilor ca starea pe care o aveam nu-mi ardea de ele;in3.07.2008 HDL COLESTEROL51mg/dl(mai mic) siEOSINOFILE%18, 80 ;WBC(LEUCOCITE)8, 16 sint cele mai rele analize la care am rezultat si perioada in care m-am simtit cel mai rau;in 16.03.2007 COLESTEROL167, 3;in3.06.2006 COLESTEROL189. In 5.05.2006 SAF cu transparenta normala, R-GRAFIE col. cervicala aspect radiografic normal.In 5.01.2009 SAF opacifierea sin. max. si frontal stg.(inainte de ultima operatie).La rinichi in 14.02.2007 RD doua chiste cu diam. 23 si 27 mm;RS un mic chist 5mm in mediul renal.In 3.10.2008 RD un chist mediorenal diam.47/28/26;RS normal situat si conformat.Am mai gasit si niste paraziti intestinali in 2006 entamoeba coli chisturi, iar in 2008 blastocistis hominis. ASTA SINT si n-am ce face. Intrebarea pe care am pus-o in legatura cu rezultatul de la RMN, am inteles ca este acelasi indiferent de trimitere, ar fi o explicatie De Ce partea stg.(tiuit in urechesi sinusurile) am probleme (am omis sa va mai spun ca tot pe partea stg.am avut o masea (ultima pe care am scos-o i-am facut un film) era in sinus, cred ca si celelalte erau tot asa. Cum scoteam cite o masea mi se desfunda capul o perioada, acum mai am dinti numai in fata de la canin la canin.Sa fie dinti cauza, de durut nu m-au durut in ultimii10 ani. Am vazut ca a-ti recomandt la cineva sa faca o analiza a secretilor din nas se poate face si care este denumirea ei, as face si eu.Ori sinuzita le da pe celelalte ori altcineva da sinuzita parerea mea. Sper ca nu v-am plictisit va multumesc
10 comentarii
0
21-01-2009, ora 05:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
analiza se numeste.. SEcretie nazala+ antibiograma.
Pentru tiuitul din ureche poate avea ca origine.. circulatia locala, diminuata.
trebue sa tineti regim alimentar fara carne de porc, grasimi, cascaval si smantana.
sa luati Omega 3 cam 3 sapatmani si. Pentoxi retard 1 pe zi.
Dupa care mai vorbim.
0
26-01-2009, ora 20:43
abrudeanu100
Nu este medic/terapeut
abrudeanu100
Va multumesc. Am facut secretie nazala(am sunat azi) a iesit negativ.Am inceput sa iau de 5 zile Omaga3 si Pentoxi, intradevar cum iau cite una ma incalzeste (ca la picioare cam tot timpul mi-e frig ori is afara ori is in casa si la cap). A inceput sa mi se infunde iara nasul (cred ca nu am eliminat tot din nas ca la spital am facut 3 zile aerosoli) trebuie sa mai fac aerosoli pina ma desfud de tot si cu ce substana ar fi bine
0
27-01-2009, ora 22:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate face si acasa.. in pahar 200 ml ciai de musetel fierbinte+ 5 pic de INHALANT..
acoperit cu o palnie... si prin orificiul mic.. direct pe nas.. tragi aerul acela. Cand se raceste. ei o seringa si faci spalaturi nazale cu acel ciai.
0
28-01-2009, ora 11:24
abrudeanu100
Nu este medic/terapeut
abrudeanu100
VA MULTUMESC MULT' Am omis sa va spun ca mi-am luat aparat pt. aerosoli cu ultrasunete, ce substanta si in ce cantitate. Sau care varianta ar mai buna, cea cu ceai de musetel +inhalant sau cu aerosolii. Am un copil de 3 ani si 5 luni pt. el ii bine sa-i fac aerosoli (cind are nasul infundat ).Va doresc o zi buna in continuare.
0
28-01-2009, ora 17:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate face si la aparat cu inhalant dar 1-2 pic la recipient.
sau cu jum de fiola de dexametazona.. ca si antiinflamator.
0
08-03-2009, ora 16:56
abrudeanu100
Nu este medic/terapeut
abrudeanu100
VA MULTUMESC FRUMOS pt. raspunsurile pe care mi le-ati dat.Sint sigur ca am gasit la ce am fost alergic LA O MASEA dupa tratamentul pe care mi l-ati dat (am observat ca la fff multi a-ti recomandat Protargol )am luat si eu si la prima folosire am simtit ce este in neregula. dupa cum am scris mai sus ca in partea stg. sus am avut un dinte in sinus (molarul cred ) cind am pus prima data Protargol am simtit asa o strangere in dreptul molarului si o mers spre ureche si a coborit pe maxilarul inferior pina la maseaua ( prima ca alta nu mai este ) de jos care este pe aceeasi directie cu cea de sus si am simtit aceeasi stringere ca sus ( am impresia ca aceea stringere era de fapt durere dar cred ca eu nu mai percep durerea numai de la o anumita intensitate cred ca de la operatiile pe care le-am tot facut ).Aceea masea era plombata si in partea de jos linga gingie se desfacuse plomba si primea aer fals de aici toata nebunia de pe partea stg. Tot ce era numai pe stg. I-am tot zis la d-na dr.ca ii ceva de pe la dinti ca simteam o stingere ( durere ) la pomete daca nu gresesc cam unde era dintele in sinus iar d-na zicea ca de la cornetul care se tot lipea in partea din spate. Am scos maseaua cam de o luna si nasul nu s-a mai infundat, ziceam ca pe partea dr. am nasul infundat dar am acoperit stg. dar nu era pt. ca pe stg.parca nu ma mai satur de respirat.Pana aici totul ok dar a ramas TIUITUL din urechea stg. acum parca este mai tare de cind mi s-a desfundat nasul. CE -I DE FACUT? sa scap de el. Va multumesc inca odata.
0
09-03-2009, ora 15:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru Tiuit..
faceti initial o audiograma.. sa stim cum e si cu auzul.
SERMION.. 2 pe zi pana dispare tiuitul si cate 1 pe zi.. inca 1 luna!
0
25-03-2009, ora 20:34
abrudeanu100
Nu este medic/terapeut
abrudeanu100
Am facut o audiograma la medicul de intreprindere (si de familie ) nu stiu cit de reala este partea stg.ii clar aici ii tiuitul pe frecvente inalte (cred, ceva subtire se aude ), iar pe partea dr.3 incercari, 3 rezultate tot timpul auzeam in casca o scirtiitura (cind respiram ).V-o trimit pe fvaleriu...dar cred ca trebuie sa fac alta
0
25-03-2009, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gasiti un cabinet de protezare auditiva... sau la un cabinet ORL.!
0
02-06-2009, ora 10:43
omulet
Nu este medic/terapeut
omulet
buna ziua, dle doctor;revin pentru a va cere din nou sfaturi in legatura cu baietelul meu de 3 ani. am inceput sa-i administrez colargol, sunt deja 5 zile de cand o fac dar nu vad nici o imbunatatire, am fost la cabinet la orl, diagnosticul a fost de polipi si medicul mi-a recomandat aerosol cu o solutie cu cloranfenicul. am inceput sa-i fac aerosol de duminica seara, astazi e marti dar totusi nu sunt prea multumita. Nu ma astept la rezultate spectaculoase in 2 zile dar oricum, tot pe gurita respira, mai ales noaptea, iar dimineata buzele ii sunt uscate.As vrea sa evit operatia, daca este posibil bineinteles, iar daca nu, macar sa imbunatatesc situatia pana in toamna...multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •