langa lueta pe dreapta, o basica de marimea unui bob de piper

04-03-2014
Oana Juliana
Nu este medic/terapeut
Oana Juliana
Am observat de circa 3 sapt, langa lueta pe dreapta, o basica de marimea unui bob de piper, are aceeasi culoare ca restul boltei palatine. De fapt, fusesera doua, una mai in fata, care a devenit sangerie si a disparut relativ peste noapte, cealalta e tot acolo. Nici nu imi dadeam seama, dar le-am descoperit dupa ce am mancat ardei iute. Momentan incerc sa nu mai mananc condimentat, iute, acidulat, citrice doar ca sunt stresata si o analizez de 7 ori pe zi.Nu mananc fast food dar intr-o seara am mancat la turci. Cu siguranta trebuie sa merg la ORL, dar pana atunci va cer opinia. Am cautat diverse info, afta nu este, herpangina...parca ar fi, parca n-ar fi.N-am niciun simptom. Foarte rar ma trezesc dimineata cu mancarimi in gat ( dar asta nu este o noutate) iar cateodata simt gatul uscat ( sau ma ustura, le confund pe cele doua pt ca nu sunt clare ). N-am urmat nici vreun tratament recent ca sa fie din el. Probleme cu amigdalele am avut mai mereu dar acum nu sunt racita ( de fapt nu am mai racit de 1 an) si nici ele nu par modificate. Am mai mereu senzatia ca imi coboara ceva din nara dreapta pana in gat. Ma uit, nu vad nimic. In urma cu 2 ani am mers la Timisoara al ORL si mi-a sp ca am niste noduli pe coardele vocale dar care, citez ' in urmatorii ani nu vor face probleme'. Ce o fi vrut sa insemne asta, nu m-am lamurit.Care este opinia dvs. ? Nu locuiesc in RO si pana ajung la un medic ma seaca psihic. Multumesc !
1 comentarii
0
04-03-2014, ora 20:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca problemele sunt de la refluxul gastric provocat de alimentatia incorecta
trimite cateva poze cu faringele unde se vede acea formatiune pe adresa mea personala pe hotmail
fvaleriu@hotmail.com
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.