operatie clasica de inlaturare a unor chisturi ovariene endometriotice si a catorva fibroame

19-02-2013
1911
Nu este medic/terapeut
1911
Buna ziua,
In urma cu cateva saptamani am avut o operatie clasica de inlaturare a unor chisturi ovariene endometriotice si a catorva fibroame. Inainte de operatie am urmat un tratament cu anticonceptionale timp de 4 luni care a avut ca efect injumatatirea chisturilor, insa fibroamele si-au pastrat neschimbata dimensiunea. Acum cateva zile am primit rezultatul biopsiei care mi se pare destul de alarmant, referitor la un fibrom.

Micro:
Piesa x)

Formatiunea de 4cm este reprezentata de un leiomiom fuzocelular cu zona de necroza hialina situata central. Tesutul muscular neted prezinta minime atipii nucleare si o rata mitotica mai mica decat 5 mitoze / 10 HPF. Nu sunt prezente imagini de mitoze atipice.
Restul formatiunilor nodulare prezinta focare de atipie nucleara minima.
Indicele de proliferare apreciat cu ajutorul Ki67 nu depaseste 10%.
Coloratia pentru p53 a fost doar slab focal pozitiva.

Concluzie:
Tumori musculare netede cu necroza hialina ce nu intrunesc criteriile de malignitate.

Recomandare:
Urmarire imagistica a cazului.

Din cate am citit in documentatia disponibila pe internet pare a fi vorba de un fibrom simplastic/atipic/bizar care e greu diferentia de o leiomiosarcoma, ambele cazuri fiind foarte rare.
In saptamanile urmatoare am o programare la medicul ginecolog care o sa-mi prescrie un tratament.

Sunt ingrijorata de rata de recurenta a acestor fibroame si ca nu cumva sa degenereze in malignitate. Ma gandesc ca poate o histerectomie totala ar fi cel mai preventiv tratament la ora actuala. Precizez ca am 31 de ani si nu am copii.

Care este parea dumneavoastra referitor la acest diagnostic/concluzie a oncologului si la suspiciunile mele?

Va multumesc
8 comentarii
0
20-02-2013, ora 11:43
1911
Nu este medic/terapeut
1911
Completare la postarea anterioara, pentru aceeasi piesa.

Macro:
Piesa x)

Formatiunile prezinta suprafata neteda, pe sectiune de culoare albicioasa, aspect in vartej. Formatiunea de 4cm contine o arie centrala cu continut friabil, alb-galbuie, partial transformata chistic si lizereu hemoragic.
0
20-02-2013, ora 21:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu inteleg foarte bine intrebarea. s-a practicat o biopsie, s-a exclus diagnosticul de cancer, ca atare lucrurile raman sub urmarire si numai in cazul unei evolutii nefavorabile, de exemplu cu simptome, sangerari, cresterea fibroamelor, etc, se va lua in discutie histerectomia (daca vorbim de niste fibroame uterine, cum presupun). altfel biopsia nu inteleg cum s-a practicat si cum au fost "inlaturate" niste chiste ovariene si uterine daca nu au fost scoase cu restul organului respectiv. ai pe undeva un protocol operator ?
0
20-02-2013, ora 21:32
1911
Nu este medic/terapeut
1911
Am avut o operatie clasica (similar cezariana) in urma careia mi-au fost inlaturate chisturile de pe ambele ovare si cateva fibroame uterine si au fost 'cauterizate' focarele endometriotice. Toate piesele au fost trimise la biopsie, iar rezultatul anatomo-patologic din care am extras informatia referitoare la fibromul 'atipic' am postat-o mai sus. In urma operatiei nu a fost nevoie de inlaturarea ovarelor sau a uterului. Sunt ingrijorata de recurenta acestor fibroame/chisturi si mai ales de 'degenerarea' lor in cancer, de aceea v-am cerut parerea referitor la histerectomie.
0
20-02-2013, ora 22:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ti-a fost recomandata histerectomia totala cu anexectomia ? nu cred ca exista suficiente date la ora actuala pentru a putea spune ca in situatia ta este avantajoasa. ai avut in familie persoane cu cancere ?
0
20-02-2013, ora 22:27
1911
Nu este medic/terapeut
1911
Nu am avut pe nimeni in familie cu cancer. Nu mi-a fost recomandata nici histerectomia, insa in ultimele luni am trecut prin niste momente foarte dificile, mai ales cand doctorul ocolog mi-a spus ca sunt suspecta de cancer. Acesta este si motivul pentru care, singura, m-am gandit la histerectomie pentru ca in mintea mea bulversata ma gandesc ca poate in acest mod as putea elimina toate sansele de cancer.
0
24-02-2013, ora 14:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
histerectomia evident ca micsoreaza la maximum posibilitatea aparitiei unui cancer uterin, iar scoaterea ovarelor scade si ea foarte tare si riscul de CANCER DE SAN, ca sa nu mai vorbim ca practic il elimina pe cel ovarian. totusi cred ca daca chiar vrei sa faci acest pas, ar trebui sa intelegi foarte bine efectele secundare si ce implica alegerea ta, lucruri pe care chirurgul care ti-ar face eventuala operatie ar trebui sa ti le prezinte foarte bine, mai ales daca il platesti pentru a-ti face acest lucru. la situatia pe care o prezinti, nu cred ca vei gasi prea usor un medic care sa-ti recomande sa faci chestia asta in momentul de fata. personal nici eu nu cred ca se recomanda, pentru ca vei pierde orice sansa de a avea un copil biologic (daca nu faci alte interventii costisitoare si ele anterior), vei avea o menopauza foarte devreme cu toate problemele endocrinologice pe care le presupune asta. cu ce medic ai discutat despre asta ?
0
25-02-2013, ora 15:13
1911
Nu este medic/terapeut
1911
Medicul meu curant nici nu vrea sa auda de histerectomie, imi spune ca exagerez. Azi am fost la primul control ecografic dupa o luna de la operatie si totul pare ok. Mi-a reaparut un chist mic luteral pe un ovar, dar medicul mi-a spus ca e normal, ca e din cauza menstruatiei. Mi-a fost prescris un tratament cu Diphereline timp de 3 luni (o fiola injectabila / luna) si control ecografic la sfarsitul fiecarei luni, inainte de administrarea Diphereline. Mi-a mai spus ca probabil va trebui sa merg la un RMN peste 6 luni sa se asigure ca totul este in ordine.
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.
0
25-02-2013, ora 18:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: