Cancer de corp pancreatic, inoperabil

08-02-2013
liliana Iftimie
Nu este medic/terapeut
liliana Iftimie
Sotul meu a fost depistat in octombrie 2012, cu cancer de corp pancreatic, tumora de 6, 2/5, 8 mm, afectat trunchiul celiac, tromboza vena splenica, aorta pe 3 cm.Afacut chimioterapie cu gemcitabina si tarceva, radioterapie 17 sedinte
din 22 care trebuiau facute.Intre timp a facut ascita, i s-a facut o punctie, cu scoatere lichid foarte putin30ml. cu toate ca in ecografie scrie cantitate medie spre mare.Intre timp tot ce maninca vomita, abdomenul este tot umflat.La o saptamina distanta, i se face o noua ecografie si mi se scrie in subsol, carcinomatoza peritoneala.Ce inseamna asta?
Ca boala s-a extins?CHIMIOTERAPIA SI RADIOTERAPIA NU A AVUT NICI UN EFECT? ce as putea face pentru el?
Cit de grav este?
Cit mai are de trait?Va rog lamuriti-ma, medicii i-mi raspund voalat.
13 comentarii
0
08-02-2013, ora 20:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca in cazul unui cancer pancreatic care nu poate fi operat, speranta medie de viata (MEDIE) este de ordinul a cateva luni, sa zicem aproximativ din momentul diagnosticului. este absolut imposibil de spus ca radioterapia si/sau chimioterapia nu au avut efect, intrucat scopul lor, te asigur, nu a fost niciodata de a vindeca ci cel mult de a-i intarzia aparitia acestor simptome si de a-i prelungi viata cu nu foarte mult (caci nu se poate mai mult).grav... desigur ca este, dar nu e un lucru masurabil. in functie de starea lui de acum, de cum ii arata analizele, de cum se simte, cat de repede se reface lichidul, etc, poate mai avea de trait oricat, de la foarte putin, zile, saptamani, la mai multe luni. in orice caz, din media pe care ti-am prezentat-o, trebuie sa scazi perioada de la diagnostic (care deja e de cam 4 luni) si sa vezi cam cat de mult va apropiati de ea... din pacate scopul tratamentelor in momentul de fata nu mai poate fi decat acela de a i se controla anumite suferinte, de genul durere sau altceva.

imi pare rau pentru momentele prin care treceti; nu pot decat sa va urez mult noroc si curaj pentru ce urmeaza !
0
08-02-2013, ora 21:01
liliana Iftimie
Nu este medic/terapeut
liliana Iftimie
Va multumesc pentru rapiditatea cu care a-ti raspuns.Problema este ca maninca foarte putin si vomita.Ar fi o idee sa incercam sa facem punctii mai dese?Din raspunsul dvs, inteleg ca sfirsitul este aproape.El nu realizeaza acest ;ucru
iar pentru mine este ingrozitor de greu.Va multumesc pentru bunavointa dvs, Sa va dea Dumnezeu multa sanatate!!
0
09-02-2013, ora 09:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca nu poate sa inghita DE LA LICHIDUL DE ASCITA si nu de la compresia tumorii, sau daca are si alte simptome de la burta umflata (durere, greutate la respiratie), atunci se indica sa fie scos lichid, altfel NU ! oricum nu cred ca trebuie sa incercati voi sa faceti asta, este treaba medicului, de la decizie la tehnica punctiei.
0
12-02-2013, ora 22:08
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Raul ai avut partial dreptate ca era gresita fraza ' â– Locate a port cath in the axillary cavity from where a catheter reaches the jejune-pancreatic artery ', cred ca autorul a vrut sa ne spuna aici ca se monteaza un cateter ( lung) in aorta, prin cavitatea axilara stanga, care sa ajunga pana la artera pancreato-duodenala ( asta era singura greseala !) sau artera hepatica comuna pentru a nu mai plimba perfuzia prin plamani si celelalte organe, mai ales daca (, ) cancerul este bine localizat, cum este in cazul de fata, cancer al capului de pancreas !

M-ar interesa parera unui chirurg toracic daca prin aorta toracica (sau abdominala ? ) se poate ajunge la arterele secundare inferioare - hepatica, splenica, mezenterica..! Dupa cate stiu si oncologii acceseaza aceste artere specfice pentru 'terapia regionala', adica tot felul de substante injectate in arterele organelor respective !

Asa ca pana se lamureste problema cateterului revin cu alternativa de tratament modificata : )

' Pancreas cancer

â–  Administer IV ( intravenos) 400-500 ml 5% sodium bicarbonate every day, 6 days on 6 days off for 4 cycles
â–  Then Cat Scan
Ten days break then repeat the cycle, 6 days on 10 days off

Side effects: bruise and infection in the arm; fever, tiredness, thirst, pain

Take many drinks, lot of sugar and lot of salt in the meals
Dietary supplements ie. Potassium, Magnesium, Vitamin complex etc. (K, Mg, etc.) '

Sper sa fie de folos cuiva !
0
15-02-2013, ora 20:47
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Scuze am gresit, am spus cancer al vapului de pancreas in loc de cancer de corp pancreatic ! In consecinta nici operatia Wipple nu este o optiune intrucat aceasta operatie presupune indepartarea tocmai a capului de pancreas impreuna cu parti din duoaden si canale biliare ori in acest caz acestea nu sunt afectate !

Astazi am avut marea bucurie ca insusi Dr.Tullio Simonci sa imi confirme prin mail ca intr-adevar este vorba de introducerea unui cateter prin aorta descendenta pana la artera organului afectat ! Asta inseamna ca am dedus corect ce a vrut sa spuna acest minunat medic !

D-na Liliana reiterez sfatul de a-i administra sotului cat mai curand aceste perfuzii cu solutie de NaHCO3, acestea vor topi pur si simplu trombozele de pe aorta, trunchiul celiac si artera splenica daca acestea sunt de natura canceroasa ! Iar daca se deblocheaza artera splenica se va resorbi si acea tumora din pancreas ! Din cate ati spus dv e destul de micuta la dimensiunea de 6, 2 / 5, 8 mm !!

Sanatate !
0
15-02-2013, ora 20:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mda. deci operatia pe care vrei tu sa o recomanzi ar fi duodeno-pancreatectomie totala sau subtotala; nu e usor de facut nici asta.

apoi: tulio simoncini asta ti-a spus si cum introduci ghidat un cateter, de unde pana unde si cum il faci si apoi cum te asiguri ca ajunge in mezenterica superioara ? el cum procedeaza ? merge "la ghici" sau are nu numai competente de arteriografie, dar si niste mijloace tehnice deosebite la el in subsol, unde lucreaza ?
0
15-02-2013, ora 21:12
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Eu personal recomand ce am spus mai sus, iar daca trombozele sunt de alta natura decat canceroasa atunci musai trebuie eliberate artera splenica si cea de trunchi celiac pt ca perfuziile sa poata ajunge la tumora !

Nu inteleg de ce ar trebui o pancreotomie totala pt o tumora cat un bob de mazare !! Iar daca scoti pancreasul trebuie scoasa aproape obligatoriu si splina, ori cred ca bolnavul nu rezista la asa ceva ! Nu am inteles f bine de ce e inoperabila tumora, probabil din cauza pozitionarii ei sau din cauza starii fizice !

In mod sigur face cateterismul cu arteriografie, nu are cum altcumva si probabil colaboreaza cu cineva in acest sens ! Daca o sa ajung mai intim cu el o sa-ti spun daca lucreaza in pivnita, desi cred ca sunt multe clinici private care doresc sa colaboreze cu el ! :)
0
15-02-2013, ora 21:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
iti urez succes in planul tau de a ajunge intim cu cine vrei!

pancreatectomie TOTALA sau SUBTOTALA pentru ca, daca stii putina anatomie, constati ca NU AI CUM sa scoti treimea din mijlocul pancreasului singura. si asa ramane o operatie extrem de grea. ai vazut vreodata cum sangereaza un pancreas, sau ai incercat sa-i faci hemostaza, sa vezi cum e ?

apoi, de ce nu e operabil... citez:

" afectat trunchiul celiac, tromboza vena splenica, aorta pe 3 cm.Afacut chimioterapie cu gemcitabina si tarceva, radioterapie 17 sedinte " apoi scrie mai jos "carcinomatoza peritoneala"... adica un cancer care din pacate nu doar ca invadeaza vasele din jur (care nu pot fi scoase ca nu ai cum sa traiesti fara ele), dar mai e si raspandit PRIN TOATA BURTA cu multe zeci si sute de mici tumorete + o invazie de porta, deci un tromb TUMORAL sigure metastaze in ficat (fara de care iar nu se poate trai, "to live" = "a trai", de aici numele dat de englezi organului "LIVER", if u catch my drift).
0
15-02-2013, ora 23:27
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Yes, thank you for the oncologic lesson !

Acum inteleg de unde e lichidul, de la metastazele hepatice si cele peritoneale, este o reactie la aceste tumorete !
Insa nu stiu cum au ajuns tumorile acolo, poate a avut mici sangerari intrabdominale, altfel nu-mi explic !

Important si vital cum a spus Raul, este salvarea ficatului, deci cat mai urgent trebuie admnistrate perfuziile intravenos !
Pt tumorile raspandite in abdomen exista o solutie relativ simpla, se scoate putin mai mult lichid si se injecteaza in loc o sticluta intreaga ( 250 ml) de perfuzie de bicarbonat de sodiu 8, 4 % ! O spun pt d-na Liliana asta !
De cate ori scoateti lichid injectati inapoi o parte mai mica cu aceasta solutie ! Cereti expres acest lucru, insistati !!Scoateti doar eventualul surplus care deranjeaza de restul puteti sa va folositi inteligent pt a tine toate acele tumori in contact cu solutia de NaHCO3 ! ;)

Sanatate multa !
0
16-02-2013, ora 01:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
stevens, dar toate aceste metode de care zici tu... de unde esti asa sigur ca functioneaza ? pentru ca e evident, dupa cum vorbesti, ca n-ai facut in viata ta niciunul din aceste lucruri propriuzis. deci cu experienta zero si informare doar din surse "romantice" dar aberante si fara suport stiintific, de unde stii ca toate acestea sunt adevarate ?
0
16-02-2013, ora 10:17
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este intuitia mea bazata pe experienta lui Simoncini ! El spune ca tumorile in contact direct cu solutia de bicarbonat ' se topesc ca ghiata pe care torni apa calda ' ! Din experienta directa el a constatat ca acest lucru se intampla cam in cinci zile insa el pt siguranta a mai adugat o zi la protocol.de asta sunt serii de cate 6 perfuzii !

Deci nu este nici un lucru 'romantic' ci unul cat se poate de concret si pragmatic ! Am scris si la minister sa initieze un program de cercetare sau trial cu aceasta terapie, insa am indoieli ca profesorii vostri ( care formeaza comisia de oncologie din minister) vor fi mai receptivi decat voi, elevii lor ! Pe cine vor invata ei mai departe lucruri eronate ? Ii inteleg si pe ei intr-un fel !
Se pune problema de ce nu incercati voi acest lucru in practica, avand toate mijloacele si pacientii la indemana ! Ce ati pierde daca aceasta teorie-terapie da rezultate ?!
0
16-02-2013, ora 12:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
acelasi lucru pe care l-as pierde daca m-as apuca sa ma antrenez sa incerc sa zbor, alergand foarte tare pe pista de atletism si dand din maini ca si cum ar fi aripi, simultan. ce as pierde daca as incerca asta ?

deci vezi ca nu gandesti bine ?

de ce nu iti accepti pur si simplu conditia ta de om fara NICIO pregatire si fara NICIO experienta ? de unde vine aroganta asta de a te increde atat de tare in "intuitia" ta, cand nu ai nimic altceva ? ma simt nevoit sa revin: esti cumva bolnav psihic ? sunt eu oare atat de plictisit incat incerc sa ma contrazic pe internet cu un paranoic ? (posibil).

oricum, cine iti citeste postarile vede foarte clar: singurul lucru pe care il ai ca pseudo-argument este INTUITIA ta, intuitia unui om fara niciun fel de pregatire si fara experienta medicala. nu trebuie mai mult pentru nimeni.
0
22-03-2013, ora 15:04
Nina.
Nu este medic/terapeut
Nina.
Buna Liliana,
Iti scriu pentru a iti transmite incurajari sa fii tare.
Situatia sotului tau coincide in multe detalii cu cea a tatalui meu, cu privire la care si eu am cerut parerea Dlui Dr. Raul, si pentru care am primit un raspuns asemanator cu al tau.
Este adevarat ca ne-am zbatut si inca o facem sa mai castigam o zi, si inca o zi alaturi de tata, si daca inainte ne chinuiam cu gandul la ce ne asteapta, acum ne bucuram de sentimentul de a fi inca langa noi(diagnosticul s-a stabilit anul trecut in iunie)
E adevarat, starea s-a inrautatit in fiecare zi, dar inca este(dupa diverse interventii chirurgicale, chimio, etc)
Tratamente altele decat cele recomandate de medici, nu am aplicat.
Te rog sa imi scrii, cand vei avea timp, sa imi spui, daca se poate, cum evolueaza starea sotului tau, considerand ca si tata e cu aceleasi caracteristici(ascita, carcinomatoza, mts hepatice, invazia de trunchi celiac era inca de cand am descoperit boala).
Multa putere, e important, si curaj, sa ai mult sa dai si celor din jur.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.