Pentru d-nul doctor Marius Uscatu

01-04-2010
alexxa21
Nu este medic/terapeut
alexxa21
Buna ziua! Prietenul meu a avut o fractura bimaleolara glezna dreapta, iar de o luna i-a scos piciorul din gips. A facut fizioterapie o saptamana jumatate insa il durea foarte rau piciorul si nu a mai continuat. Acum a inceput munca, sta 8 ore in picioare si i se umfla foarte rau piciorul si il doare. As dori sa va intreb ce ar trebui sa faca in acest caz? Exista niste medicamente sau vreo crema care sa ii mai aline durerea si sa nu i se mai umfle atat de rau piciorul? Doctorul fizioterapeut i-a spus sa nu foloseasca creme cu efect de incalzire ci sa isi puna gheata. Ne-am gandit daca ar fi benefic spray-ul Kelen cel putin cat timp este la munca. Ce parere aveti? Poate ne puteti ajuta dvs cu vreun sfat. Va multumesc!
2 comentarii
0
02-04-2010, ora 13:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema trebuie analizata pe mai multe paliere:
- ceea ce conteaza fundamental este tipul fracturii initiale si modul de consolidare;
- prezenta unei consolidari incomplete sau vicioase poate justifica simptomele actuale;
- tratamentul post- imobilizare este unul singur: kineto-terapie, adica gimnastica medicala, adica mobilizare articulara progresiva si reeducare proprioceptiva. Fizioterapia (proceduri electrice) sau masajul sunt nu numai inutile, ci de cele mai multe ori daunatoare, avand efect invers celui scontat.
- nu se pune problema utilizarii vreunui medicament sau vreunui unguent, fiind total inutile. Trebuie cuantificata corectitudinea consolidarii, trebuie mentinuta contentia elastica pentru prevenirea edemului si trebuie initiata kineto-terapie (atentie!!!, nu masaj, nu fizioterapie, nu proceduri electrice!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-02-2012, ora 13:46
nicol1974
Nu este medic/terapeut
nicol1974
Buna ziua!
Sunt Nicoleta, am 37 ani, 77 de kilograme.
Pe data de 30 ianuarie 2012 am alunecat pe scari, am cazut in genunchi si mi-am fracturat platoul tibial precum si partea superioara a peroneului.Am suferit interventia chirurgicala pe 6 februarie, cu introducere de tija cu suruburi.Am purtat ghips timp de 2 saptamani dupa operatie, in prezent purtand o orteza cu unghi de indoirea genunchiului reglat la 45 grade.Pe 9 martie am programare pentru raze si marirea unghiului de indoire la 90 grade.
Problema este ca nu pot sa indoi genunchiul decat la un unghi de 15-20 grade unghi pe care nu il pot mari de o saptamana si am temerea ca nici nu il voi putea indoi mai mult vreodata datorita a ceea ce simt cand incerc sa-l indoi.(parca ceva din interior este blocat si la fortare de indoire da senzatia de rupere a ceva solid).
Imi puteti spune va rog daca este normala acesta senzatie si ce exercitii de recuperare as putea sa execut acasa, pe cont propriu, pentru indoirea genunchiului, si eventual ce exercitii si unguente sau creme pot sa folosesc pentru intretinerea muschilor coapsei si gambei care simt ca se atrofiaza.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul