Fetita de 3 ani jumatate respira extrem de greu cand este racita, numai pe gurita

27-08-2008
Mihaela Ciubotaru
Nu este medic/terapeut
Mihaela Ciubotaru
Buna ziua,

Am o fetita de 3 ani si jumatate. anul trecut, la varsta de 2 ani si 2 luni, la analize i s-a descoperit un stafilococ auriu prin exudat faringian (am dus-o la analize dupa ce racise de 6 ori in 4 luni jumatate si tot atatea tratamente cu antibiotic, ii trecea si dupa aprox 2-3 saptamani racea din nou, respiartie greoaie, numai pe gurita). Am fost la un medic ORL-ist care mi-a spus ca are polipi si trebuie operata si mi-a recomandat sa cumpar un aparat de aerosol (ser efedrinat de 0.5% cu streptomicina). Am fost apoi la un alt medic ORL-ist care ne-a sfatuit intai sa facem un tratament de imunizare si daca nu e bine abia dupa aia sa se impuna operatie de extirpare a polipilor. A fost foarte bine dupa acest tratament, fetita a racit de atunci, adica intr-un an si 4 luni de 4 ori, forme usoare, fara temperatura. Problema mea este ca respira extrem de greu cand este racita, numai pe gurita, desi nasucul este curatat bine; dupa ce ii trece raceala respira foarte bine, adica normal, doarme cu gurita inchisa. Credeti ca exista vreun tratament, astfel incat sa nu mai fie necesara operatia? Tratament naturist de micsorare a polipilor nazali exista? Multumesc anticipat pt raspuns.
5 comentarii
0
27-08-2008, ora 00:00
silvi 77
Nu este medic/terapeut
silvi 77
am si eu un baietel de 5 ani si la 4 ani l-am operat de polipi, iar dupa cateva luni a inceput iar sa aiba probleme.nu faci nimic cu operatia.acum am inceput cu remedii naturiste, homeopatice.mi s-a spus ca dau rezultate, acum sa vedem daca sunt bune.incercati si asa.multa sanatate
0
27-08-2008, ora 00:00
Mihaela Ciubotaru
Nu este medic/terapeut
Mihaela Ciubotaru
Buna,

Multumesc pentru incurajare, dar as vrea totusi sa aflu despre ce tratament naturist este vorba si daca are rezultate pana acum...
Astept raspuns, multumesc mult...
0
27-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Parerea mea este c acum nu este cazul pentru interventie chirurgicala.
vegetatiile adenoide(polipii) cresc in volum pana la 7 ani si de la 7 la 11 se micsoreaza.., asa de la mama natura.
daca o operati acum este mare riscul sa mai creasca pana la 7 ani.
ca si tratament pentru micsorarea vegetatiilor adenoide se foloseste Colargol sau Protargol de 1% care este fabricat pe baza de argint si are efect de cauterizare locala. ( se prepara in farmacie).
Ca si tratament constitutional. intradevar. am vazut rezultate de la tratamentul Homeopatic.
mergeti al un cab.de homeopatie si o sa va explice ce si cum.
0
19-09-2008, ora 00:00
KenZo92
Nu este medic/terapeut
KenZo92
Am si eu o intreabre...am urechea stanga infundata de vreo 3 zile..si sunt si racit de vreo 3 sapt...nu ma doare...dar este o senzatie urata ca si cum as vorbi dintr-o galeata...mie frica sa ma duc la orl...mi-am pus picaturi de octocalm in urechea stanga dar nimic...acum iau nurofen pt gripa si raceala...are vreun efect pt ureche ?? ce sa fac ?? va rog ajutati-ma
0
20-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu cred ca e cazul sa.ti fie frica de ORL.
Ai o rinita cronica (posibil si o sinuzita) care sa complicat cu o otita seroasa. ( sa format un lichid in spatele timpanului).
este necesara o investigatie la ORL pentru a stabili un diagnostic si un tratament corect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.