Pentru d-na dr. Ana-Maria Slanina

03-02-2009
alina_ce
Nu este medic/terapeut
alina_ce
Ma numesc Alina, sunt din Iasi si am un baietel in varsta de 3 ani si opt luni pe care de ceva vreme il supara o angina pultacee.pe data de 12.01 i-am recoltat un exudat faringian, unde a aparut prezent streptococul beta hemolitic iar la analizele de sange VSH=50, Fibrinogen=6.21 si ASLO=200.A facut tratament 7 zile cu netilmicin injectabil si augmentin ES si aerosoli cu dexa, fluimucil si ser fiziologic.Am repetat analizele dupa cele 7 zile si VSH a scazut doar la 40, Fibrinogen=2.61 iar ASLO=200 iar la exudat a iesit absent streptococul desi ma indoiesc sa fie asa.(mentionez ca primul exudat a fost lucrat in spital iar al doilea la un cabinet particular).Dupa cele 7 zile l-am mai tinut in casa o saptamana pentru a-si reveni complet, insa dupa primele doua zile de iesit afara (aproximativ jumatate de ora) a facut febra 38.5 si a inceput sa tuseasca foarte urat.Am mers din nou la medic si diagnosticul a fost:angina.nu are puroi dar gatul este "grena".tratamentul: Klacid, Nurofen, Eurespal.Ce sa fac cu el?Are o luna de cand ia tratament, sta in casa(mai putin cele 2 zile cand l-am plimbat putin) si tot nu este bine.Ajutati-ma cu un sfat va rog din suflet!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul