am fost diaconsticata cu sinuzita cronica maxilara

06-02-2012
cmi
Nu este medic/terapeut
cmi
Buna ziua,
Anul trecut in iunie am fost diaconsticata cu sinuzita cronica maxilara (pe partea dreapta). Aveam o sputa in gat pe care cu greu o eliminam, deoarce era f vascoasa si aveam si nara dreapta infundata.Am facut o radiografie si d-na dr. mi-a spus ca nu este cazul unor punctii si mi-a dat: sinupret, nurofen, olinth si vitamina A uleioasa, timp de 10 zile. Pentru cateva luni mi-a trecut ca in decembrie 2011 problema mea sa se repete. Am fost la un alt dr.orl-ist, care mi-a pus acelasi diagnostic si mi-a dat : sinupret, aerius, nurofen vitamina A uleioasa si vibrocil timp de 10 zile. Am facut si aerosli cu adrelanina si dexametazona 4 zile si ma simt mai bine, insa am nasul in permanta uscat. cat si o migrena (in partea din spate a capului) care nu ma lasa deloc. Am facut un RMN si nu a reiesit acea sinuzita, in schimb am o mica problema neurologica. ( o demielinizare - la care am inceput tratamentul). Rugamintea mea este sa-mi spuneti ce diagnostic am, avand in vedere acea sputa din gat, care acum s-a oprit dar in schimb am nasul f uscat si gatul rosu. Mentionez ca am facut in trecut operatie de amigdale, polipi si rinoplastie.
Va multumesc!
9 comentarii
0
06-02-2012, ora 17:13
Irina_ghiocel
Nu este medic/terapeut
Irina_ghiocel
buna ziua, cmi.

te intreb pe tine pt ca probabil ai studiat, dar il rog si pe dl. doctor sa ne ajute: demielinizarea poate avea legatura cu sinuzita?

multumesc,
irina - mioara pop
0
06-02-2012, ora 20:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. demielizarea nu are legatura cu sinuzita e o problema neurologica
2. acea flegma are legatura cu refluxul gastric si afectare faringelui... si primele tratamente au fost putin incorecte fiindca nu a fost sinuzita de la bun inceput
0
07-02-2012, ora 09:37
cmi
Nu este medic/terapeut
cmi
Va multumesc, d-l dr. pt. raspuns. Problema mea in momentul de fata este faptul ca am in permananta nasul si gatul uscat.Pentru nas pun de 3 zile vitamina A uleioasa, iar pt gat spray tantum verde. Mai iau si omez una dimineata si una seara. Credeti ca este vorba despre o rinofaringita cronica sau trebuie sa ma adresez unui medic specializat in gastroneterolofgie. Multumesc!
0
07-02-2012, ora 10:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult la gastrologie si verificarea glicemiei
0
07-02-2012, ora 11:55
cmi
Nu este medic/terapeut
cmi
Va multumesc frumos! Asa o sa fac.
0
17-02-2012, ora 16:01
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
CE POT SA FAC...AM DURERI DE GAT IN JURUL NODULUI DE LA GAT IN ZONA ACEEA..DEBUTEAZA BRUSC SI TINE CAM O ORA, , , MA ARDE TOT LARINGELE SI MA USTURA AM DURERI INSUPORTABILE.SI ANUL TRECUT AMA AVUT O PERIOADA SI A TRECUT FARA SA FAK NIMIK...
CE ANALIZE POT SA FAK SI LA CE MEDIC SA MERG PENTRU A VEDEA CE ESTE
0
17-02-2012, ora 16:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tre sa mergi si la ORL..si la gastrologie
banuiesc un reflux gastric cu spazme esofagiene
tre sa tii regim strict fara nimic acru, acidulat si fructe citrice
tre sa ei maalox de supt si nospa de baut in acel moment si dupa fiecare masa !
0
17-02-2012, ora 16:56
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
Multumesc mult pentru sfat...am fost la gastro pe 1 noiembrie anul trecut unde am fost diagnosticata cu esofagita de reflux gradul 2-3 si am facut tratament aproape 3 luni.am facut endoscopie si am diagnostic vindecat.la orl nu am mers...o sa fac o programare...multumesc pentru sfat...o zi buna
0
17-02-2012, ora 18:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema gastrica.. se amelioreaza pe un timp.. dar NU se vinedeca niciodata daca nu se tine regimul toata viata
cu siguranta a revenit refluxul..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •