Imi curge nasul cand mananc

16-02-2015
Balan Ciprian
Nu este medic/terapeut
Balan Ciprian
Domnule la fiecare masa pe care o iau imi curge nasul.Am fost la ORL si mi s-a spus ca este rinita alergica.Mi s-au prescris spray nazal NASONEX si niste pastile, nu mai stiu cum se numesc.Tratamentul prescris nu mi-a fost trebuincios la nimic.Dupa ce termin masa imi curge nasul incontinuu, nu se mai opreste, trebuie sa stau peste 35 de minute intins in pat ca sa mi se opreasca de curs nasul, cateodata stau si peste o ora si degeaba ca tot imi curge nasul, nu stiu ce sa mai fac.Am luat spray nazal NAZOMER(apa de mare filtrata), am luat spray nazal PIVALONE (acesta a mers doar cateva zile dupa care nu si-a mai facut efectul), nu stiu ce sa mai iau.Doar atunci cand mananc imi curge nasul si dupa ce stranut(cand imi vine, stranutul nu are legatura cu rinita).Atat.Am mancat ghimbir crud, cam 7 zile inaintea mesei cu o ora si dupa aceste cateva zile nasul nu a mai inceput sa imi mai curga asa tare, il suflam in timpul mesei si dupa ce terminam de mancat, si gata, nasul nu mai curgea asa mult, doar decat imi mai stergeam nasul de cateva ori pe zi si atat nu mai trebuia sa mai stau intins in pat ca sa mi se opreasca nasul.Si ce am zis eu, ia sa vad pe internet ce alte plante se inrudesc cu ghimbirul poate dau de ele si o sa imi treaca nasul de tot cu ele.Asa ca am gasit ca ghimbirul se inrudeste cu CURCUMA(TURMERIC), fac parte din aceeasi familie.Si m-am dus la hipermarcket am luat un pliculet de CURCUMA de 20 de grame si am luat o jumatate de plic o zi cu o ora inainte de masa si cealalta jumatate a doua zi tot cu o ora inainte de masa.
Dar degeaba caci surpriza este ca CURCUMA mi-a facut nasul sa imi curga mai tare si am renuntat la idee.Acum incerc sa mananc din nou ghimbir crud vreo 7 zile cam cat am mancat prima oara si sper sa se mai amelioreze afectiunea asta cu cursul nasului (dar mi-e frica ca CURCUMA m-a nenorocit mai rau), dar in cazul in care ghimbirul da ceva semne de ameliorare tot nu sunt multumit caci vreau sa mi se opreasca nasul de tot.Am auzit de un spray nazal ATROVENT sa iau si dintr-asta, dumneavoastra cam ce punct de vedere aveti.Rinita mea nu are legatura cu diferite feluri de mancare, de diferente de temperatura, de mancare condimentata.Ce sa fac?Orice mananc imi face nasul sa imi curga(lichidele nu).Si ma enerveaza ca trebuie sa stau cu fata in sus in pat asa mult, cateodata stau si ore intregi si tot imi curge.Si nici sa imi gasesc un loc de munca nu pot din cauza asta caci nu pot sa imi desfasor activitatea din cauza ca imi curge nasul abundent si trebuie sa il suflu din minut in minut.
3 comentarii
0
17-02-2015, ora 09:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 este o reactie a sistemului neuro vegetativ care reactioneaza numia la tratament homeopatic, acupunctura sau psihoterapie
2 trebuei facute investigatii amanuntite a tractului digestiv.. ecogarfie, , tranzit baritat esofagian si posibil o colonoscopie
orice probleme organica, fara simptome locale. poate da initial o reactie vegetativa la distanta
0
17-02-2015, ora 19:41
Balan Ciprian
Nu este medic/terapeut
Balan Ciprian
Va multumesc Domnule Doctor Flueraru Valeriu.
0
03-04-2023, ora 18:56
Andrei1010
Nu este medic/terapeut
Andrei1010
Buna ziua,

Îmi puteți spune că rog cum ați rezolvat aceasta problema.

Mulțumesc anticipat,
Zi frumoasa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rinoreea cronică - cum oprești secrețiile nazale?
  • Mucii galbeni: semnalează o infecție?
  • De ce îți curge nasul des (și nu ești răcit) - și sfaturi pentru mucoși
  • Îmi curge apă din nas
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •