De ce nu se mai extrag polipii cum se extrag maselele, asa cum se facea de atata timp?

02-05-2012
floris77
Nu este medic/terapeut
floris77
D-le Doctor,

De ce nu se mai extrag polipii cum se extrag maselele, asa cum se facea de atata timp?
Acum iti face anestezie totala, stai internat cateva zile pana la o saptamana in spital, iti face analize, te programeaza cine stie cand la operatie.

Pe mine m-a programat peste o luna. Ma interneaza, dar nu ma opereaza imediat ci a doua sau a treia zi ca sa stau in tensiune psihica.
Inainte te duceai astazi in cabinet, iti facea o injectie, iti dadea cu un spray sau iti mai dadea o pastila, erai amortit in zona respectiva, poate ceva durere dar scapai in aceaiasi zi.

eu nu pot sa respir bine de vreo 4 luni si nici nu ma pot odihni noaptea din cauza asta. si trebuie sa mai astept o luna.

preferam sa ma doara rau cateva momente dar sa scap si astazi daca se poate.
de ce nu se mai face extractia ca inainte?
din cauza lipsei de aer si a oboselii (nu mai dorm aproape deloc de vreo saptamana din cauza respiratiei) sunt foarte nervos, iritat.
Va multumesc!
3 comentarii
0
02-05-2012, ora 15:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ba DA !!!
se fac si interventii chirurgicale in clinici care practica chirurgie de ambulator, fara internare. de exemplu la pascani
E nevoie doar sa gasiti medicul care face asa ceva...
0
03-05-2012, ora 11:39
floris77
Nu este medic/terapeut
floris77
Va multumesc foarte mult domnule doctor!

Se pare ca putini mai sunt care fac asa ceva. Eu sunt din Rm. Valcea, am fost la spitalul de stat si doctorul (singurul care opereaza) a spus ca e polipoza nazala, iar unul dintre polipi e gigant (asa il vedea cand a intrat pe nas) si ca acum asa se opereaza: te internezi, iti face analize, anestezie totala si tot 5 zile internat in spital. Si daca tot face polipii face si deviatia de sept. I-am spus ca nu ma intereseaza deviatia, ci doar polipii sa pot respira. Nu a vrut sa ii scoata.
M-am dus la Bucuresti la Panduri unde ma programeaza la operatie dupa 20 mai tot cu operatie anestezie generala, internare.
Am sunat si la Tg. Mures la cineva (o clinica privata) si mi-a spus la fel: ca nu se mai procedeaza asa, decat poate la copii, dar nu se mai risca nimeni la varsta mea (33 de ani) sa scoata clasic polipii.

Eram convins deci ca nu se mai face operatia clasic. Dupa cum vedeti nu am gasit pe nimeni sa extraga polipii fara intrernare, iar policlinicile private din Valcea fac doar consultatii.

Domnule doctor, sunt dispus sa vin si pana la Pascani, daca dvs m-ati putea primi. Doresc sa pot respira si dormi bine ca sa imi reiau activitatea cat mai repede. Mentionez ca am facut si CT sinusuri la Sanador Bucuresti.
0
03-05-2012, ora 13:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. pot sa va primesc
vorbim la tel. 0744196583 cu 2- 3 zile inainte de a veni.. ca sa confirm ca sunt in localitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • SINUVA – implantul pe bază de corticosteroizi pentru polipii nazali
  •