Pelviperitonita?

16-03-2013
Madalinaaa12
Nu este medic/terapeut
Madalinaaa12
Buna seara,
In urma cu 7 luni am fost internata de urgenta in spital cu temperatura foarte mare, peste 41, frisoane, puls foarte mare, tensiune scazuta. M-au defibrilat si ulterior m-au mutat la Terapie Intensiva la Cardiologie. Acolo am inceput sa acuz dureri pelvine foarte mari si am vomitat. A fost chemat un ginecolog si dupa 2 zile am fost transferata la sectia de ginecologie. Mi s-a spus ca am lichid in sacul Douglas si un chist de 4 cm. Au vrut sa imi faca punctie initial, dar ulterior s-au razgandit. Intre timp m-am si constipat si continuam sa acuz dureri de burta/stomac foarte mari. Febra am continuat sa fac in fiecare seara, timp de 6-7 zile cred. Am urmat tratament cu gentamicina in spital, ketonal, injectabile, dupa care mi-au prescris prednison si un alt antibiotic. M-am simtit mai bine, dar dupa 2 luni au reaparut simptomele, doar ca mai putin severe. Asa mi se intampla si acum, aproape in fiecare luna, la ovulatie. Atunci cand am intrat in spital tot in perioada ovulatiei eram. Mentionez ca de 5 luni iau anticonceptionale si in mod normal nu ar mai trebui sa ovulez. Aproape in fiecare luna am dureri de burta, constipatie, stare febrila seara. Toate dureaza cam 10 zile. De 3 luni fac tratament cu antibiotic si antiinflamator pe cale bucala, dar nu am observat imbunatatiri de la o luna la alta. Este posibil ca am pelviperitonita? Daca da, care ar fi tratamentul? Se face numai in spital?
Sper sa ma ajutati!
Multumesc frumos!
2 comentarii
0
28-03-2013, ora 11:53
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Din relatarile facute de dvs. consideram ca este necesar sa va adresati serviciului de ginecologie din spital si sa respectati ceea ce considera acestia ca trebuie sa efectuati. Exista posibilitatea sa aveti o boala inflamatorie pelvina care sa se exacerbeze in partea a doua a ciclului menstrual. (Nu se intelege foarte bine de vi s-a facut defibrilare, sunteti cardiaca?)

O zi excelenta!
0
28-03-2013, ora 12:44
Madalinaaa12
Nu este medic/terapeut
Madalinaaa12
Buna ziua!
Multumesc mult pentru raspuns!
Eu am tot fost la spital, insa e o nebunie curata in orasul meu. Momentan merg la un medic ginecolog care lucreaza la o clinica privata. Am probleme cu inima, tahicardie paroxistica supraventriculara si probabil de aceea au fost complicatii.
Ce tratament considerati ca ar fi mai potrivit? Pe cale bucala sau injectabil?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.