Pelada barba

04-04-2013
Valentinb
Nu este medic/terapeut
Valentinb
Buna seara, cam de prin luna septembrie a anului trecut am observat ca incepe sa-mi dispara par din barba. La inceput a fost un mic rotund fara par care treptat s-a marit. Am consultat un dermatolog, mi-a prescris niste alifii, n-a dat niciun rezultat, ba chiar acel rotund s-a marit si ocupa un loc important pe obrazul meu drept, incepand de pe obraz si coborand spre gat. Cum alifia n-a dat rezultate, am folosit un timp indelungat usturoi, tinctura de ardei iute, frecand zona fara par, parul a inceput sa creasca, dar este alb fara pigment. De vreo 2 sapt. mi-a aparut alta pelada pe celalalt obraz, un punct mic pe barbie si ceva mai mult pe obraz, doar ca nu a disparut parul complet, ci cumva s-a decolorat este blond. Cautand pe net diverse articole despre aceasta boala am gasit si urmatorul lucru cum ca pe langa stres, stari emotionale s.a.m.d, ar putea fi si o problema cu glanda tiroida. Un semn ar fi ca in mai putin de un an de zile, socotind pana in ziua de azi am slabit 7 - 8 kg ( (inainte avand 75-76 Kg) mult timp am avut un nod in gat, stari de anxietate, caderea excesiva a parului. Ce-mi puteti spune, ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: