Pectus carinatum

09-09-2012
Robby05
Nu este medic/terapeut
Robby05
Buna seara! Ma numesc Robert, am 17 ani, 1.73m, 60kg si am aceasta deformare a pieptului de ceva timp, in jur de 5 ani, daca as aproxima. Nu i-am dat mare atentie, pentru ca nu m-a incomodat prea rau, decat la aspect. As vrea sa stiu de la cineva care are cunostinte in cauza, ce ar trebui sa fac? Daca mi-as mari masa musculara a pieptului l-as masca? Nu as vrea operatie. La fel, am si un chist sinovial la picior, iar doctorul mi-a spus ca imi recomanda sa nu ma operez, din moment ce nu ma deranjeaza. Dar am citit ca acest stern deformat poate provoca afectiuni ale inimii sau ai plamanilor. Ce imi recomandati? Astept raspuns!

O seara placuta,
Robert
4 comentarii
0
09-09-2012, ora 20:50
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
cineva drag mie a fost cu aceeasi deformare a sternului...inca de la 11 ani.
Speriati- pe atunci- am fost la n medici si toti
i-au pus diagnosticul: CIFOSCOLIOZA.
Tratament?
cica NU exista
doar MULT INOT.
Asa ca, a inceput sa mearga la inot de 2 ori/saptamana..si vara mai mult..
iar acum...dupa 15 ani.
aproape ca NU se observa.
Acum, stii cu CE poti incerca...
cauza (ziceau dr.)..cresterea rapida in inaltime si NU la fel proportional in greutate si latilea-umerilor.
multa sanatate.
O seara faina!

p.s.
poti citi pe Google despre acest diagnostic.
0
09-09-2012, ora 21:32
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ha sa nu incurcam lucrurile
pectus carinatum este o afectiune a sternului si a cartilajelor sternocostale (practic sternul sta prea in fata) este opozitul pectului excavat, si este cam de 5 ori mai rar ca acesta
deobicei nu creeaza probleme in dezvoltarea inimii si a plamanilor, pentru ca exista loc suficient pentru acestea (in pectus excavatum locul este limitat). problema este ca in cazuri severe cutia toracica este prea rigida din cauza deformitatii.
din pacate se poate combina cu alte probleme a scheletului osos sau ale organelor din cutia toracica, deci un examen la un medic ortoped si la un cardiolog nu ar strica
tratamentul este dobicei conservativ cu un corset care sa impinga sternul la locul potrivit, foarte rar, in cazuri extreme se opereaza: extrem de rar in zilele noastre cu technica Ravitch, mai des cu technica reverse Nuss.
kyphoscoliosa este o afectiune complexa a coloanei, care printr-o deformare masiva a cutiei toracice poate cauza secundar un pectus carinatum (insa problema majora este a coloanei).
0
10-09-2012, ora 09:27
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
multu. Adamantium
chiar,
poate VOM relua SI noi investigatiile
Numai bine va doresc!
0
24-10-2012, ora 12:06
ankiutza
Nu este medic/terapeut
ankiutza
Buna ziua!
Imi poate spune cineva unde se fac operatii de pectus carinatum?
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: