Pectus Excavatum - Stern Infundat

138 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
06-07-2013, ora 12:12
iulian98
Nu este medic/terapeut
iulian98
Buna ziua, am si eu aceeasi problema cu pieptul, vroiam sa va intreb daca pot sa imi revin daca fac inot, culturism si exercitii medicale pentru piept(apropo am 15 ani)?De aproximativ 2 ani a inceput sa mi se excaveze pieptul, am fost la un consult si mi sa spus ca am pieptul excavat si ca este o problema doar de aspect, nu imi afecteaza inima si plamanii.Credeti ca pot sa imi revin la normal cu pieptul facand sporturile acestea?Vroiam sa va mai intreb cu ar trebui sa inot ca sa imi scot sternul?
0
12-08-2013, ora 23:00
marfan operat
Nu este medic/terapeut
marfan operat
Pentru Luciana13. Parerea mea sincera este ca nu merita sa faci o astfel de interventie chirurgicala. Sfatul meu este sa ai mare grija de partea cardiologica si a aortei avand in vedere ca ai sindrom Marfan, si credema ca stiu ce vorbesc. Si eu am sindrom Marfan, am fost aperat acum 13 ani de o disectie de aorta (in ziua de azi acest tip de operatii au reusite foarte mari). Eu am facut disectia de aorta la virsta de 34 de ani. Probemele majore la sindrom Marfan sunt in primul rand la aorta, dar atata timp cat vei face controale anuale (cel mai recomandat) vei duce o viata absolut normala cu aceasta boala. Recomand urmarirea starii in care se afla aorta deoarece eu am ajuns in sala de operatie in ultimul moment si atunci riscurile operatiei sunt mult mai mari, dar daca previi totul a devenit oarecum rutina. Eu nu am stiut inainte de a face disectia de aorta exact cum evoluiaza aceasta boala si nu am facut controale pentru monitorizare si preventie. Credema ca stiu foarte bine despre ce vorbesc si asta e sfatul meu. Multa sanatate.
0
06-11-2013, ora 19:47
marys70
Nu este medic/terapeut
marys70
Sunt mama unui baiat de 14 ani, operat in urma cu 6 saptamani de pectus exavatum prin metoda Nuss.As dori sa stiu cum decurge recuperarea post operatorie : cand are voie sa faca sport, ce fel de sport, tot ce tine de o astel de interventie.Multumesc !
0
24-11-2013, ora 16:27
jerrome
Nu este medic/terapeut
jerrome
NU ii mai ascultati pe cei care promoveaza Sp. Marius Nasta...pe Codin sau protejatul lui. Ei castiga bani frumosi pe carca naivitatii voastre...cum ca totul se va rezolva. Veti avea rezultate proaste. Acesti domni nu cunosc tehnica PROFESIONISTA. Ci doar o bajbaiala ce au vazut-o pe youtube probabil. Va spun asta...deoare ce m-am operat la dansii...iar rezultatul= MIZERABIL. Trebuie sa aveti un caz foarteeee usor, pentru a le reusi operatia. (si nici atunci nu este sigur) Bani aruncati aiurea, durere, stres psihic, timp irosit.
Nu mai dati bani acestor amatori. Va recomand alta tara Germania..SUA. aprox 23.000 eur. (dai un ban dar stii un lucru)
Ganditi-va...cat platesti atat face... daca la 23K primesti un piept "bengos" la 1000-2000 imaginati-va ce patiti.
Sunt multi coclesi care promoveaza chirurgi pe aici...oare de ce?
0
03-04-2014, ora 21:41
mihaimikey06
Nu este medic/terapeut
mihaimikey06
Am 13 ani si in iunie ar trebuii sa ma operez de stern infundat... gaura nu este prea mare... si nu ma deranjeaza. exista vreo posibilitate sa nu ma operez?
0
05-05-2014, ora 22:05
nemrac73
Nu este medic/terapeut
nemrac73
Pt Mama 50, va rog stimata d-na, am inteles ca fetitei i s-a scos tija si as vrea sa stiu pe cat posibil cum a fost ca recuperare postoperatorie (operatia a durat mai putin, cat a stat la reanimare, a mai avut drena, cate zile a stat in spital) Va rog acestea, deoarece in iunie baiatului meu ii scoate tija si este speriat ( cand i-a bagat tija nu a avut frica ca nu a stiut), iar eu sunt si mai speriata. Va multumesc
0
16-05-2014, ora 13:38
nemrac73
Nu este medic/terapeut
nemrac73
Pt jerrome. La ce varsta ati facut operatia? Pt ce tija ati optat? Ati respectat indicatiile post-operatorii? Imi pare rau ca nu a reusit opetratia a, dar "noi" cei cu adolescenti suntem multumiti pt ca operatiile sunt reusite 100% cu rezultate spectaculoase. Si eu am ezitat intre Sp Militar si Marius Nasta. Cel putin eu stiu cum era copilul meu inainte. Nu ma puteam uita la pieptul lui ca ma durea inima. Noi avem toata stima pt medic si personal.Multa sanatate!
0
17-06-2014, ora 11:39
2014 iulia
Nu este medic/terapeut
2014 iulia
Baiatul meu a fost operat pe 28 ianuarie 2014 la spitalul Marius Nasta la varsta de 15 ani si jumatate.Operatia a fost facuta de dl. dr. Mihnea Orghidan iar recuperarea a fost rapida. Pe 17 februarie s-a intors la scoala si de atunci n-a lipsit nicio zi. Au fost dureri dar dorinta lui de a corecta deformatia a fost atat de mare incat a trecut peste toate. Acum o saptamana a inceput sa alerge (destul de usor) pentru s-si mentine conditia fizica (el a facut mereu sport fiind legitimat la baschet si suplimentar a facut skate si alpinism). Pieptul lui arata foarte bine.Dupa operatie s-a schimbat mult in sensul ca este mult mai intelegator si are un moral ridicat. A stiut de la inceput care sunt riscurile si restrictiile impuse de o astfel de interventie si le-a acceptat.
Sfatuiesc pe toti parintii ai caror copii au astfel de probleme sa faca interventia.Veti fi uimiti ce schimbari vor surveni, pe toate planurile. In acelasi timp va recomand sa va inarmati cu multa rabdare si curaj.
0
29-11-2014, ora 01:43
Sebbas
Nu este medic/terapeut
Sebbas
Am avut si eu o operatie Nuss in februarie 2014, intradevar va trebuie multa rabdare si curaj. Am avut operatie la varsta de 36. O singura bara. -*

(*modificat de admin)
0
14-03-2015, ora 16:28
Sebbas
Nu este medic/terapeut
Sebbas
Operatia Nuss este una complexa, din cate am auzit DR Constantin Grozavu are la activ peste 80 de operatii reusite. Eu am avut operatia in strainatate in feb 2014 si am format o comunitate PE si PC pe www.pectus.ro. Poate va este de folos
0
10-11-2015, ora 03:33
christian nelutu
Nu este medic/terapeut
christian nelutu
Daca il gasiti pe doctorul Jeffrey Gold va rog, anuntati-ma si pe mine.Am si eu stern infundat ca si voi si tot sufar si eu ca vo si stiu cum e sa ai asa ceva. Stiu ca el este din America dar nu pot da de el, stau zile intregi pe internet dar nu gasesc nimik.va multumesc.
3
21-02-2016, ora 09:34
babanoasa
Nu este medic/terapeut
babanoasa
buna ziua !am niste informatii ce ar putea fi de folos unora dintre dvs.am un baiat de 15 ani, are stern infundat de la 13 ani jumate, motivul a fost ca a crescut brusc foarte repede, are 1, 80 acum.am facut investigatii, nu are probleme cu inima, plamanii sau caile respiratorii, nici carenta de vitamina d3 nu are.am facut vit d3 injectabila, am procurat-o din italia, nu s-a modificat nimic.intr-un final am ajuns la ACIBADEM, au reprezentanta si in constanta, am trimis poze cu sternul baiatului iar doctorul SEMIH HALEZEROGLU ne-a recomandat procedura medicala cu VACUUM BELL. am ajuns in Istanbul, toata cheltuiala e a pacientului, casa de asigurari nu are nici o contributie, l-a consultat, a constatat ca are o adancime de 3, 8 cm, ne-a incurajat spunandu-ne ca a avut pacient cu 7 cm care s-a recuperat 85%. ne-a recomandat vacuum bell pe care tot ei l-au comandat la firma distribuitoare din ANKARA spunandu-ne sa-l folosim de minim doua ori pe zi timp de un an jumate. el este in crestere si e posibil sa mai aiba nevoie si dupa perioada asta, nu se stie. dupa trei luni mergem la control. ne-au dat si un instrument de masurat adancimea la o saptamana...acum are 3, 4 cm...ne-a zis medicul ca dupa trei luni ar trebui sa ajunga la 2, 8 cm...suntem optimisti si bucurosi ca am scapat de operatie. dumnealui e de 8 ani seful sectiei de chirurgie toracica, e ft bun in ceeace face, nu ne-a recomandat operatia deoarece e in crestere si se poate modifica sternul mai usor si fara dureri si traume. e durere si asa, are o stare de amorteala, nu stie sa o descrie ft bine. am uitat sa va spun ca singurul sport recomandat e INOTUL, NU SALA, nu trebuie masa musculara...si gimnastica medicala.sper sa va fie de folos si va doresc multa sanatate !

ps: aparatul e cel din poza mea de avatar ! sunt mai multe tipuri, numai medicul decide ce e bun pentru dvs in functie de cavitatea sternului ! si noi am crezut ca am putea sa-l cumparam noi fara recomandarea medicului, dar ne-am inselat ! daca e interesat cineva va voi raspunde si referitor la costuri si voi da detalii mai amanuntite ! pe 25 02 se implineste o luna de cand foloseste 'minunatul', cum ii zic eu !:)
0
03-03-2016, ora 21:20
Mihai_lupuleasa
Nu este medic/terapeut
Mihai_lupuleasa
Eu vreau sa stiu doar pretul. M-am saturat sa stau in casa din cauza acestei deformatii si sa m-i se spuna gaurit, jumate de om si alte reprosuri. Am 16 ani 1.76 inaltime si 57kg. Va rog daca puteti sa ma ajutati. Cei care sufera de aceasta problema si s-au operat rog sa-mi trimita un mail pe -*. Multumesc!

(*modificat de admin)
0
01-08-2016, ora 09:50
Mihai_lupuleasa
Nu este medic/terapeut
Mihai_lupuleasa
Eu m-am operat acum 3 săptămâni la Targu Mureș și sunt multumit de rezultat. Acum arata urat ca sunt foarte slab.
Durerile au fost foarte mari, si acum ma mai doare câteodată, dar merita sa stiu ca am scapat de gaura aceea din piept.
Insfarsit pot duce o viata normala sa ma plimb afara in tricou fara sa se uite lumea ciudat la mine.
Pretul operatie a fost 48.700 lei cu tot cu tratamente si zilele in spital, dar mi-au spus parintii ca nu au platit atata ca sunt minor.
Partea cea mai nașpa este ca s-a desfacut umpic din taietura si cred ca o sa-mi ramana semn.
1
11-03-2017, ora 10:21
altermed
Nu este medic/terapeut
altermed
Pentru babanoasa, as dori sa-mi spuneti daca aveti rezultate multumitoare dupa utilizarea vacuum bell.? Am un baietel de 13 ani si are aceasi problema ca si fiul dumneavoastra.
0
13-10-2017, ora 00:00
Irina0701
Nu este medic/terapeut
Irina0701
Detin un dispozitiv medical cumparat din Germania cu care fratele meu si a rezolvat aceasta problema in 5-6 luni de utilizare. Acum nu ne mai este util si vreau sa l vand. Cine este interesat si doreste detalii si poze reale cu rezultatele da-ti email la irynna007@gmail.com.
0
22-12-2021, ora 16:08
cristian.rusu@rowater.ro
Nu este medic/terapeut
cristian.rusu@rowater.ro
Am o mare rugaminte va rog
Este clar pe spate
Care este pozitia de somn recomandata (la orizontala pe spate fara perna? Pe spate Cu perna? pe spate in unghi
Cu multumiri
0
15-05-2023, ora 18:29
Ataela24
Nu este medic/terapeut
Ataela24
Buna ziua, a folosit cineva terapia cu Vacuum Bell ?
Sunteti multumiti, deformatia a disparut?Daca da, dupa cat timp?
Adaugă un comentariu / răspuns
138 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: