Pectus Excavatum - Stern Infundat

138 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
24-06-2010, ora 12:40
adan
Nu este medic/terapeut
adan
Buna Ady 02, am inteles ca ai un stern infundat. Varsta de 14 ani este ideala pentru o rezolvare chirurgicala, daca exista indicatie. Te sfatuiesc sa mergi la un consult medical la Spitalul Militar Central Bucuresti, Chirurgie Toracica, Dr C. Grozavu, seful sectiei. Ei au cea mai bogata experienta in aceasta afectiune din Romania-peste 40 de cazuri rezolvate. Am un prieten care a fost operat acolo si este foarte multumit. Iti doresc succes si selecteaza sfaturile primite.
0
24-06-2010, ora 13:36
searademister
Nu este medic/terapeut
searademister
adan, i-ai recomandat cea mai proasta solutie :) Nu are ce cauta la acel doctor.
0
24-06-2010, ora 14:08
adan
Nu este medic/terapeut
adan
ady, ti-am recomandat un consult, si sa vezi niste rezultate, atita tot.
0
24-06-2010, ora 14:12
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
pt Ady - nu ai o deformatie asa mare dar daca te hotarasti pt interventia chirurgicala este varsta ideala
sfatul meu este sa o lasi in pace si sa faci sport
pt searademister - exagerezi cred - totusi au cel mai mare nr de operatii cu metoda Nuss la Sp Militar
0
24-06-2010, ora 16:11
searademister
Nu este medic/terapeut
searademister
Domnule doctor, nu vreau sa expun problema dar credeti-ma ca nu spun lucruri fara fundament. Sunt de acord cu dumneavoastra cand spuneti ca au cel mai mare numar de operatii, nici n-as putea sa va contrazic, nu sunt in masura si n-am datele necesare.
Dar, este vorba de un singur nume mai sus si spun din propia parere dupa o intamplare personala reala.
0
24-06-2010, ora 18:43
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
rezultate slabe sau nesatisfacatoare sunt frecvente in cazul acestor interventii chirurgicale
de aceea nci nu le recomand decat in caz de deformatii foarte mari sau care implica probleme cardiace sau pulmonare
cu stima
0
25-06-2010, ora 00:19
searademister
Nu este medic/terapeut
searademister
Perfect de acord cu dumneavoastra, practic asta e problema. Cei care trec prin asta au si un dram de speranta si euforie. Ca apoi se va corecta si vor fi...cam asta-i sablonul. Doctorul nu trebuie sa-i creeze pacientului si mai multa euforie, chestii de genu: te vei face bine, se rezolva.
O abordare realista inaintea interventiei face ca pacientul sa nu aiba dureri gratuite sau promisiuni, e chestie mentala, aici intervine a2a mare problema a acestui caz, dupa deformatie il reprezinta traumele pacientului.
Doctorul trebuie sa fie rezervat si practic pentru asta e doctor, sa-si asume o responsabilitate, as aprecia mai mult doctorul care spune lucrurilor pe nume decat pe acel care te duce cu zaharelul spre un posibil rezultat foarte bun.
In afara de comunicare conteaza foarte mult si evolutia post operatorie, sarcinile pe care doctorul le da pacientului si multe alte lucruri.
Totusi, e vorba de o operatie, conteaza foarte mult gesturile si durerile suportate, lunile de recuperare, activitatea pierduta cat si multe alte aspecte. Pacientii pot claca pshic cand dupa o operatie auzi niste cuvinte pe care le auzi poate dupa un meci de fotbal sau un film.
Lipsa raspunderii in Romania, nu numai in domeniul medical(in toate domeniile) + tratamentul preferential pot conta mult negativ.
Eu am trecut de stadiul asta euforic, pot spune ca e vorba si de o oarecare maturitate si lasi in urma succesele sau insuccesele dar vad aici tot felul de entuziasti si parca ma vad pe mine acum cativa ani, cand cautam disperat si ma amageam cu fel si fel de video-uri de pe net.
Cert e ca rezultatele conteaza si in functie de doctor, sunt doctori in strainatate care pot face treaba buna dar sumele sunt aproape exorbitante.
O seara buna!
0
25-06-2010, ora 00:38
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
sunt medici si in romania care pot face aceasta operatie cu succes dar de obicei acestia nu o fac...
tocmai pentru ca nu este 100% rezultat bun
0
30-06-2010, ora 00:38
neli93
Nu este medic/terapeut
neli93
M-am informat si eu cat de cat, si am citit pe net de o noua metoda...Defapt este tot gen metoda "nuss" doar ca se pun tije mult mai efieciente de plastic, care nu provoaca dureri(probabil mici sau deloc) si nu mai trebuiesc scoase caci ele sunt dizolvate cu timpul de corp...Eu am fost la doctorul de familie si mi s-a recomandat sa fac gimnasctica medicala si sa imi dezvolt musculatura...Nu stiu daca la mine este foarte mare problema dar oricum se observa si la atingere se simte foarte mare diferenta dintra partea dreapta si partea stanga, ( eu am spre interior doar partea stanga)diferenta este cam de 2 cm...probabil 2 cm nu inseamna asa de mult la prima gandire sa zic asa dar se simte foarte mult diferenta...Tin sa precizez ca am varsta de 17 ani si la varsta asta e un cosmar pentru mine sa fiu atins in zona cu pricina mai ales de persoane de sex feminin...Pentru parintii care au descoperit aceasta problema la copii mici ii sfatuiesc sa se intreseze si sa incerce cea mai buna solutie pentru copii lor pana nu este prea tarziu sau cel putin pana nu incepe sa sufere emotional copilul din cauza asta...Cei care sufere de aceasta boala stiu cel mai bine cum te simti sa suferi de asa ceva si stie toata lumea cat sunt copii de rautaciosi...
Atit am avut de zis, numai bine si SANATATE pentru toata lumea...
0
24-07-2010, ora 02:27
Cristy92
Nu este medic/terapeut
Cristy92
Buna ziua, am 18 ani si sufar de Stern infundat in urma cu ceva timp la varsta de 16 ani am mers la un Doctor si mi-a spus ca trebuie sa ma operez de urgenta pentru ca aveam gaura destul de mare ! Fugeam foarte putin, oboseam, aveam crize noaptea ca nu aveam aer etc ! Am mers la un spital din Bucuresti nu ii mai stiu numele si mam operat... dupa operatie au trecut 2 an in care doctorul mi-a zis ca dupa 5 ani ma refac complec, in fine am observat ca pieptu sa tot lasat in timp , nu cum aveam inainte gaura aia mare dar sa lasat cat de cat si sunt foarte dezamagit. mi-a taiat doar varfurile din cele 6 coaste ca sa nu mai creasca "in mine " nu am tija dar vad ca si in ziua de azi nu am pieptu drept si mi-e rusine sa ies afara fara tricou :(( asi vrea niste sfaturi cum sa mi-l indrept dar fara operatie ca nu mai vreau sa trec prin ce am trecut, am auzit ca trebuie sa trag la sala sa imi dezvolt pieptu dar inca nu am putere inca imi simt taietura si mi-e frica sa nu mi se rupa ceva, nu stiu ce sa fac sa mai astept inca 3 ani si apoi sa merg ?.. sunt foarte trist :(
0
28-07-2010, ora 23:47
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
draga Cristi

ceea ce ti s-a intamplat este unul dintre motivele pentru care personal nu imi plac aceste interventii
dezvoltarea musculaturii prin sport este o idee buna dar efectele sunt limitate
o alta operatie dar trebuie un medic care sa chiar o poata face...
16 ani era varsta ideala pt operatie dar trebuia sa ai cel putin o bara macar pentru vreo 2 ani

bafta
sportul ramane singura solutie daca nu vrei o alta interventie chirurgicala
0
20-01-2011, ora 18:24
cinoe
Nu este medic/terapeut
cinoe
Fiica mea, operata in aprilie 2010 la Spitalul Militar Bucuresti, prin metoda NUss, de dr. Grozavu, pt corectarea sternului infundat, e unul din cazurile fericite. Dupa 9 luni groapa din piept nu s-a refacut, in schimb ea si-a recuperat mobilitatea si se simte minunat. E drept, in primele zile dupa operatie sunt dureri destul de mari si mobilitatea e f redusa, dar in timp totul se rezolva si pana la urma efectul final conteaza. M-am temut de aceasta operatie, dar acum as sfatui pe toti parintii care au copii cu aceasta problema sa incerce sa o corecteze.
0
27-01-2011, ora 18:20
cipry022
Nu este medic/terapeut
cipry022
cum poti spune ca-i un caz fericit daca piepul nu sa indreptat? spune mai multe detalii, groapa a ramas la fel sau e mai bine? sunt si eu in cautarea unui doctor bun (groapa e destul de mare, bagi pumnul, dar nu prea ma afecteaza) daca poate cineva sa ma indume si pe mine..
0
28-01-2011, ora 09:28
cinoe
Nu este medic/terapeut
cinoe
POate nu m-am exprimat eu bine: ADANCITURA DIN PIEPT a disparut dupa operatie iar rezultatul pare stabil in timp cata vreme in 9 luni de la operatie nu s-a intamplat nimic rau iar ea se simte foarte bine. Sigur, nu doarme decat pe spate, evita sa faca rasuciri de trunchi, dar in rest nu are de ce sa se planga. Recomand celor ce au aceasta problema sa mearga la un control si daca doctorul le recomanda operatia, sa se programeze si sa o faca.
0
17-03-2011, ora 21:47
ellenis
Nu este medic/terapeut
ellenis
operatie de stern infundat
buna seara
sora mea in varsta de 22ani, a suportat zilele trecute o operatie de stern infundat (sternum excavatum) la indrumarea medicului..e o poveste lunga. anul trecut s-a decis sa faca aceasta operatie, a mers la un spital din bucuresti cu toate analizele si i s-a recomandat operatia intrucat dupa o varsta ar implica probleme de sanatate grave ( plamanii subdezvoltati, riscul de-a nu putea tine o sarcina.).a fost foarte curajoasa si a vrut din tot sufletul sa se opereze. intr -un final a reusit. d-ul doctor zice ca operatia a fost ok. a durat mai mult decat se astepta dumnealui 2 ore din cauza varstei. acum la 2 zile dupa operatie sora mea nu suporta pe nimeni in jurul ei, are dureri groaznice si nu vrea sa incerce sa se miste, nu mananca nimic.abia poate sa vb.2-3 cuvinte pt ca respira f.greu cu intreruperi..si oboseste. eu nu am putut sa o insotesc si imi fac f.mari griji..cu o multime de intrebari: cate zile va dura pana isi va reveni? pe internet am citit o multime de pareri care m au pus pe ganduri. as dori sa aflu care snt pasii ce trebuie urmati in urma acestei operatii? probabil la fiecare organismul reactioneaza diferit.dar am nevoie de aceste informatii.
va multumesc anticipat
0
29-03-2011, ora 12:57
cinoe
Nu este medic/terapeut
cinoe
Peste cateva luni nu o sa mai aiba aproape nici o problema si ce simte acum va ramane ca un vis urat. Trebuie ajutata de familie pentru ca, intr-adevar, posibilitatile ei de miscare imediat dupa operatie sunt foarte limitate din cauza durerilor. E dureros si sa se ridice in sezut si sa se culce pe spate. NU poate singura destula vreme dupa operatie. Ajutati-o si de la o saptamana la alta va fi tot mai bine. E firesc sa fie nervoasa pentru ca se vede neputincioasa. Trebuie rabdare si din partea ei si din partea celor ce o ajuta sa se ridice, sa se culce la loc :)
0
29-03-2011, ora 16:27
neylini
Nu este medic/terapeut
neylini
eu m'am operat in urma cu 1 an si 6 luni la spitalu de copii sf maria din iasi de pectus excavatum, gaura era maricica bagai pumnul in ea. aceasta operatie se face la recomandarea doctorului numai in anotimpul cald, pacientul sa nu raceasca dupa operatie, deoarece consecintele vor fi dureroasa ( cand stranuti ). nu stiu exact cum se cheama metoda, insa stiu ca mi s'a pus o tija din titan sub stern pentru refacere, operatia a durat 3 ore jumatate ( aveam 16 ani si ceva atunci ), tija a fost scoasa dupa 1luna jumate prin interventie medicala si in momentul de fata ma simt foarte bine, evident pieptul nu s'a refacut in totalitate fiind cu neputinta.
in primele 3-4 zile este voie numai sa stai in pat, calmante din 2 in 2 ore bagate in perfuzie. + 2 tuburi de Dren care intr-adevar sunt destul de incomode.
este adevarat ca ve-ti suferi prima saptamana care stati in spital iar apoi acasa in jur de 6luni - 1an de zile acuma depinde si cei care sunt operati prin metoda Nuss, suportand tija in jur de 6 luni.

Eu v'as sfatui sa vorbiti mai intai cu anestezistul, ii dati ceva la buzunar si il rugati sa va deie in sala de asteptare inainte sa intrati in operatie un calmat, sa va drogheze pe loc, sa nu intrati in stare de soc ( frica, exasperare ) cand calcati in sala, cum m'a cuprins pe mine.

Puteti sa ma intrebati orice, daca am omis ceva, raspund la oricine. :)
0
30-03-2011, ora 21:04
danyyy94sv
Nu este medic/terapeut
danyyy94sv
Neylini si eu am fost operat in vara anului 2010( aveam 15 ani atunci) de pectus excavatum asimetric pe partea stanga tot la spitalul de copii din Iasi. pot spune ca recuperarea e de 90% gaura e aproape inexistenta.Sunt foarte multumit de rezultat si cine doreste sa vada poze cu inainte si dupa operatie sa ma contacteze la ID: -* va voi da si alte detalii ca numele doctorului, anestezistului, niste oameni extraordinari, care merita tot respectul din lume. A fost un pas greu pentru mine dar pot spune ca a meritat din plin!

(*modificat de admin)
0
06-04-2011, ora 10:04
cipry022
Nu este medic/terapeut
cipry022
M-am operat si eu acum o saptamana la spitalul militar bucuresti, la dr. Grozavu si sunt multumit de rezultat..pietul sa refacut in propoprtie de 80%(gaura era destul de mare simetrica)..
0
30-04-2011, ora 16:19
rec
Nu este medic/terapeut
rec
Salut, am 22 de ani si m-am operat in 2008 de pectus excavatum.Gaura era destul de severa ca sa zic asa mai mult in partea dreapta, la inceputuri mi sa recomandat un sport pt masa musculara gimnastica fiind "frectie la picior de lemn" exact expresia mai multor medici.Dupa 6-7 ani de haltere (ma apucasem pe la 12 ani) Aveam un corp bine dezvoltat cu exceptia acelei malfomatii iar incepand de la varsta de 15-16 ani nu prea mai aveam capacitate de efort si aici ma refer la rezistenta nu la forta bruta +raceli fff dese care pur si simplu ma secau.Asa ca la sf lu 2007 am ajuns la Spit militar la doctorul Nistor.Rezultatul operatiei este oarecum multumitor recuperarea nu e totala(cam 80% as spune dar e considerabil mai bn) dupa operatie durerile sunt f mari iar respiratia este aproape inexistenta in primele 2-3 zile.Dupa ce organismul se obisnuieste cu tija nu prea te mai incomodeaza cam poti sa faci ce vrei doar sa nu cumva sa te lovesti.Io personal joc ping-pong, tenis de picior si am jucat de cateva ori si fotbal.Acum se apropie timpu sa o scot si mi-e cam frik sa nu cumva sa se lase, acum sa vdm.Am auzit si io de un doctor cunoscut la un spital din Austria(recomandat chiar de medicul care m-a operat) da sa fim seriosi, nu toata lumea isi permite o operatie de 15-20k euro.
0
25-12-2011, ora 13:52
cipry022
Nu este medic/terapeut
cipry022
Revin si eu dupa 9 luni de la operatie care a fost un esec... bara nu am tinut-o decat 6 luni pentru ca aveam dureri destul de mari noaptea, cand stranutam, radeam, nu puteam sa alerg etc. Dupa operatie pieptul arata destul de bine, insa dupa 6 luni, inainte sa- mi scot bara, adancitura deja avea 15 mm. Acum la aproape 3 luni de la extragerea lamelei sunt bine, nu am dureri (obosesc mai repede ca inainte de operatie), iar pietul dezastru (adancitura masoara 24 mm) deci concluzie pentru cei cu deformare mare peste 20 mm lasati-o balta rezultatul o sa fi slab (problema ar fi rezolvata cu 2 lamele). O solutie ar fi vacuum bell insa nu are rezutate permanente...
0
06-03-2012, ora 15:24
beianugabriel
Nu este medic/terapeut
beianugabriel
buna ziua in legatura cu operatia de pectus excavatum am post operat acum 4 ani la spitalul militar carol davila de dm doctor grozavu cel putin mie din cei 6 cobai de atunci mi sa refacut pieptul destul de bine deoarece am fost a 5 persoana de pe lista dansului eu cred ca operatia a avut succes la mine. inainte sa ma operez aveam 55 kg acum am aproape dublu acum depinde cum aveti voi grija de doctori asa au si ei grija de voi parerea mea
0
16-03-2012, ora 19:02
MogulKhan
Nu este medic/terapeut
MogulKhan
Salut ! Am 14 ani si am sternul usor infundat. Aprox. 2cm si putin. Fac inot si kinetoterapie sa rezolv problema. Nu ma jeneaza sa-mi dau jos tricoul, sincer, nu ma intereseaza parerea altora. Ce vreau sa va intreb, am auzit de tratamente estetice pt stern infundat, gen bio-alcamid sau implanturi cu silicon. Stiti cumva unde se pot face aceste operatii ? Am auzit de o clinica din Bacau. In fine, astept raspunsuri
0
17-03-2012, ora 02:08
lanoapte
Nu este medic/terapeut
lanoapte
Sunt interesat de ceea ce a spus mai sus MogulKhan in legatura cu kinoterapia, implanturi cu silion sau orice altceva care ajuta la refacerea sternului infundatat.

Eu sunt Andrei, am ajuns la varsta de 24 de ani si vreau sa va spun ca nu ma tem de nici o operatie. Chiar daca "sufar" de aceasta boala, asa cum o spun unii... stern infundatat, la mine, sternul este de circa 5 cm, insa nu am o jena in a ma dezbraca la mare si a inota sau alte prostii de genul acesta.

Ba dimpotriva, doctorul recomanda statul cu pieptul la soare, cu toate ca toti in jurul tau se pot uita la tine intr-un anume mod, cu toate astea, ma simt nestanjenit si nu le dau importanta pentru ca EU ALEG CINE VREAU SA FIU.

In momentul de fata sunt student, conduc propria afacere, sunt iubit si nu imi sternul nu ma afecteaza in totalitate, atat timp cat nu-i dau importanta.

Intr-adevar, o viata problematica, sa arati intr-un fel in care nimeni sa nu se uite la tine, insa, nu pieptul te pune in valoare, ci persoana ta.

Cu totii avem probleme sau ne confruntam cu ele, asa mai bine o problema de estetica decat un scaun cu rotile.

Si totusi ma intereseaza ameliorarea sau remedierea acestui stern, idei, sfaturi?
P.S. Am citit tot pana acum
0
18-03-2012, ora 11:55
MogulKhan
Nu este medic/terapeut
MogulKhan
Andrei... nu stiu daca te poate ajuta kinetoterapia pe tine, am citit ca nu se poate corecta sternul sever infundat prin exercitii... despre implantul cu silicon, acesta nu rezolva problema in sine, ci doar estetic.
0
18-03-2012, ora 18:37
lanoapte
Nu este medic/terapeut
lanoapte
ideea este ca pe mine ma intereseaza doar estetic.
Fac sport intens si nu am probleme de sanatate sau probleme cu inima sau plamanii.
Pentru mine sternul infundatat nu prezinta o problema de sanatate, ci doar un aspect fizic mai putin placut pe care m-ar interesa sa-l pot remedia.
0
20-03-2012, ora 18:27
Romaniuliana
Nu este medic/terapeut
Romaniuliana
Si eu am aceasta adancitura intre sani are aproximativ 3 cm...nu ma deranjeaza cu nimic din punc de vedere medical..doar estetic..cand vine vara mare, plaje etc...mie mi se pare vizibila si ma simt enorm de stanjenita..as dori sa ma operez sa fac orice sa fie drept..dar as vrea totusi o clinica in strainatate sau un doctor enorm de bun aici la noi sa fiu sigura ca nu da gres operatia...sunt o persoana slabuta la 21 de ani, 1.68 am doar 53 kg..imi e frica sa nu slabesc sa ajung cadavru dupa operatie..nu stiu ce sa fac..daca cineva stie o clinica unde s-a operat va rog dati-mi un mesaj privat cu un nr de tel sau o adresa de mail sa aflu mai multe detalii..Multumesc anticipat.
0
22-03-2012, ora 21:24
MogulKhan
Nu este medic/terapeut
MogulKhan
Pentru Andrei : Treaba asta cu implantu cu silicon... doar am citit despre ea. N am auzit sa se fi facut asa ceva in romania. In fine, in vacanta de paste, o sa ma duc in bacau la o clinica estetica sa vad care i treaba. Asteapta si tu putin, si o sa ti dau un raspuns. Sau, te poti interesa si tu. Te salut !
0
17-05-2012, ora 14:33
mihaibozesan
Nu este medic/terapeut
mihaibozesan
Salut NicaCristian! Acest raspuns vine cam tarziu, dupa 3 ani, dar mai bine mai tarziu decat nicioadata. Ti-am vazut poza si eu iti spun sa stai linistit ca esti ok. Se vede ca ai probleme cu sternu da nu mi se pare ca e ceva ce ar trebui bagat in seama. Si eu ca si cei de mai sus am stern infundat, dar mai mult de atat coastele mele sunt si deformate asa incat a 7-a pereche de coaste iese inafara ca niste colturi. Si totusi nu ma deranjeaza. Deci stai linistit.
0
19-06-2012, ora 00:26
alecsutzuyo
Nu este medic/terapeut
alecsutzuyo
Salut ! Am 14 ani si am sternul infundat o adancitura de 3, 4 cm vreau sa stiu daca se poate face ceva sa scap de acest gol!Practic Bmx de 2 ani si inot mai mult vara dar am reusit foarte unpic sa il mai astup vreau neaparat sa remediez situatia si sa am un piept normal ca restul baietilor!Astept sfaturi, daca e nevoie fac si operatie numai sa stiu ca scap de acest gol, dar totusi as vrea sa existe o cale mai usoara!
Adaugă un comentariu / răspuns
138 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: