Pecingine???

12-07-2015
Ionut bogdan
Nu este medic/terapeut
Ionut bogdan
Salutare..Ma numesc Ionut si am 36 ani...am o problema care ma streseaza de un an...sa va spun istoria pe scurt: anul trecut in luna inie mi a aparut o unflatura mica asemanatoare unui cos pe piept in partea dreapta.nu am luat in seama iar dupa 2 - 3 zile am observat ca de fapt acel cos a inceput sa devina ca o pata ce se extindea incet incet luand aspect rotund cu margini rosiatice si in mijloc culoarea pielii...mi a mai aparut inca una tot pe piept in partea stanga...au inceput sa se extinda dar f lent semanand ca o ciuperca...am fost la 3 farmacii dandu mi fiecare unguiente diferite dar fara niciun rezultat..am fugit la medic dermato vazandu mi problema m a intrebat unde lucrez i am rasp ca sunt barman...apoi daca am animal de companie in casa i am raspuns ca am pisica concluzionand ca ar putea fi pecingina..mentionez ca pe spate nu am acele pete ci doar in zona pieptului...mi a dat tratament pastile un unguient nirozal ceva de genul si un spray clotrimazo poate nu scriu cum trebuie dar am uitat...a dat semne ca imi va trece la un momentdat chiar parea ca au disparut...dar de unde..imi ramaneau mici leziuni dini ele..f mici care dadeau nastere la altele erupand din nou...ma confrunt si acum cu ele...ce sa fac????? Va rog ajuta ti ma..precizez ca nu ma dor si nu ma mananca...multumescccc
4 comentarii
0
13-07-2015, ora 08:44
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Trebuie sa mergeti din nou la dermatolog si sa duceti si pisica la veterinar. Este posibil ca tratamentul sa nu fi fost suficient de lung sau animalul sa nu fi fost tratat sau sa va fi reinfectat.
0
13-07-2015, ora 11:05
Ionut bogdan
Nu este medic/terapeut
Ionut bogdan
Va multumesc frumos!
0
13-07-2015, ora 15:06
Ionut bogdan
Nu este medic/terapeut
Ionut bogdan
Dna doctor dupa spusele mele ar putea fi pecingine??...nu v am precizat ca pisica mea nu are contact cu alti factori din afara...nu am scos o niciodata afara...locuiesc la apartament si o ingrijesc de 7 Ani...ce am observat la ea faptul ca se scarpina frecvent la urechi...multumescc!!
0
13-07-2015, ora 18:30
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Pentru ceea ce aveti dumneavoastra este necesar sa consultati direct un dermatolog care sa vada leziunile.
Pentru un diagnostic sigur de micoza cutanata este necesar sa faceti un examen micologic direct din leziuni. Acesta vi-l face sau chiar medicul dermatolog sau va indruma spre un laborator. Rezultatul il primiti pe loc.
Daca aspectul clinic este foarte caracteristic se poate sari peste acest pas si primiti direct tratament.
In orice caz, daca la terminarea tratamentului mai aveti leziuni reveniti la medicul care v-a vazut. Consultatiile de control sunt de obicei gratuite.

Nu ma pricep la animale, nu stiu sa va spun cum arata micoza la pisici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.