Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

Peştele Pangasius este TOXIC, atenţie vă rog!!!

08-06-2009, ora 17:45
Autor: Mr. Nick
Si eu care mancam..... ca n-avea oase, ca "arata bine !"

Mai tai un produs de pe lista mea (in curand am sa ma hranesc doar cu energie, Doamne Ajuta)!

Industrial cultivat în Vietnam , de-a lungul râului Mekong , pestele Pangas sau Pangasius (cum il stim noi ), a fost introdus recent pe piaţa.
Intr-o foarte scurtă perioadă de timp, acesta a crescut în popularitate în Franţa si in intreaga Europa. Francezii infuleca Pangasius ca si cum ar fi ultima lor masa. E un peste foarte accesibil ca pret(relativ ieftin), se vinde mai ales ca fileuri fara oase şi are o aroma şi textura neutra (blanda); mulţi l-ar compara cu codul. "But as tasty as some people may find it, there`s, in fact, something hugely unsavory about it".
Desi unii oameni il gasesc gustos, de fapt, ceva este extrem de neplăcut. Sper că informaţiile furnizate aici va vor servi ca informaţii importante pentru dumneavoastră şi viitoarele alegeri vis-a-vis de produsele pe care le introduceti in alimentatia Dvs. si a familiei Dvs. Iată de ce este mai bine sa nu cumparam pangasius:
Pangasius sunt plini cu un nivel ridicat de otrăvuri şi bacterii. (arsenic, deseuri / dejectii chimice etc.).Si asta pentru ca raul Mekong este unul dintre cele mai poluate râuri de pe planetă, aici sunt crescuti pangasius, iar industriile dezvoltate de-a lungul râului arunca substanţe chimice şi deşeuri industriale direct în el.
A se lua aminte : un prieten a testat in laborator acest peşte şi ne spune sa evitam consumarea lui, datorită riscurilor mari de contaminare. Indiferent de rapoartele şi recomandările împotriva vânzarii, supermarketurile inca vând publicului larg, chiar daca stiu că sunt contaminate, pentru ca acest peste se cumpara foarte bine si, implicit, profiturile companiilor cresc. Dumnezeu sa-i ierte pe cei care fac acest lucru!

Pangasius nu este un peste ecologic, ba, dimpotriva, este un experiment genetic si o "bomba" biologica. Pangasius este situat la polul opus alimentelor ecologice, si, mai nou, pentru ca cererea a devenit foarte mare pe pietele din intreaga lume, deseori sunt injectati cu hormoni proveniti din urina deshidratata, deoarece au constatat ca astfel pestii cresc mari mai repede si carnea lor devine mai "pufoasa"..

Studiati si dvs. toate informatiile legate de acest nou "trend" de peste si luati singuri decizia daca il mai consumati sau nu!

INTRATI PE ACEASTA PAGINA SI AFLATI SINGURI...

http://www.dietmindspirit.org/2008/01/30/why-you-shouldnt-eat-this-fish-pangas-pangasius-vietnamese-river-cobbler-white-catfish-gray-sole/

Articol publicat cu sprijinul lui IODORIN (user Romedic), care a avut bunavointa sa-mi trimita aceste informatii prin posta electronica. Iti multumesc nespus in numele tuturor.
35 comentarii 12 INAINTE ›
08-06-2009, ora 23:04
Alte link-uri care confirma CLAR informatiile de mai sus:

http://christianferoviarul.blogspot.com/2009/05/pestele-pangas-sau-pangasius-este.html

http://www.whytraveltofrance.com/2008/01/30/why-you-shouldnt-eat-pangas-fish-in-france-or-anywhere-else-for-that-matter/

http://iprissy.com/lifestyle/do-you-eat-frozen-pangas-fish-from-the-rivers-of-vietnam-health-watch-buyers-beware/

http://www.ampedasia.com/forums/pangas-fish-important-read-harmful-t-13398.html

http://inan63.multiply.com/journal/item/193

http://miricioiu.blogspot.com/2009/05/dont-eat-this-fish-pangas.html

http://adrianasss.multiply.com/links/item/25

PRESA internationala "fierbe", existand un adevarat excedent de informatii incriminatorii la adresa acestei specii de peste, insa in Romania se gasesc mult prea putine informatii. Pt. presa scrisa si audio-vizuala din Romania sunt mai importante "cancanaderiile" si stirile tip ora 17 decat sanatatea populatiei.

LUATI DVS. atitudine si informati cat mai multe persoane cu privire la riscul la care se expun consumand acest "pachet genetic contaminat", dar gustos si ieftin/rentabil.

Multa sanatate si credinta in Dumnezeu! ;)
09-06-2009, ora 13:39
Autor: dear
multumim Nick!
18-01-2010, ora 10:39
Autor: steffydeea
Are dreptate Dr. Nick. Si eu am primit azi un mail despre pestele Pangasius. La fel este si laptele pasteurizat. Cancer curat. Multa sanatate!!!
19-01-2010, ora 01:46
Din păcate nici laptele pasteurizat nu este departe de toxicitate, ba chiar o "îmbrăţisează" cu multă plăcere.
Numai bine ;)

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
| NIHIL SINE DEO – Nimic fără DUMNEZEU |
→ Homo proponit, sed DEUS disponit - Omul propune, DUMNEZEU dispune!
Mediul tratează, DUMNEZEU vindecă!←
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
20-01-2010, ora 14:11
Autor: sirina
vai de noi ....si atunci recomandare-------- ca peste sa mai mincam???/ mersi oricum de instiintare
20-01-2010, ora 23:50
Stimată d-nă Sirina,

Conform unor studii foarte solide, 99% din speciile de peşti, conţin depozite de mercur, arsenic şi zinc. Un procent foarte mare din peşti sunt crescuţi cu hormoni de creştere şi substanţe antibiotice, ceea ce fac din ei nişte potenţiale preparate nu tocmai comestibile.
Cumpăraţi peşte (păstrăvul este unul dintre cei mai puţin afectaţi de astfel de metale, substanţe...poluanţi) de la crescătorii, dar de la cele mici, nu de la cele foarte automatizate...

Aveţi dreptate, chiar este vai de noi, iar viitorul nu se anunţă nici pe departe strălucit, ci mai rău decât "strălucirea" actuală.
Toate cele bune şi multe binecuvântări!
23-01-2010, ora 19:12
Autor: sirina
mersi Nick
24-01-2010, ora 07:08
Cu multă plăcere, d-nă Sirina; toate cele bune;)
25-02-2010, ora 23:55
Autor: claudio_k2
Azi 25.10.2010 prof. dr. ... Mencinicopshi a spus la OTV , ca dupa ultimele cercetari si verificari s-a constatat ca PANGRASIUS nu este toxic. Ce sa mai credem?
25-02-2010, ora 23:59
Nu ştiu ce să mai credem. Credeţi ce doriţi. Organele internaţionale de cercetare spun că este foarte toxic, dar nu ştiu cât de pertinente sunt informaţiile acestora.

Toate cele bune!
26-02-2010, ora 17:25
Autor: DaKo
"Pangasius sunt plini cu un nivel ridicat de otrăvuri şi bacterii. (arsenic, deseuri / dejectii chimice etc.).Si asta pentru ca raul Mekong este unul dintre cele mai poluate râuri de pe planetă, aici sunt crescuti pangasius, iar industriile dezvoltate de-a lungul râului arunca substanţe chimice şi deşeuri industriale direct în el."
Daca sunt otravuri si deseuri toxice, pestele asta cum de inca mai traieste ? Astept un raspuns domnule Nick.
26-02-2010, ora 20:35
" Daca sunt otravuri si deseuri toxice, pestele asta cum de inca mai traieste ? Astept un raspuns domnule Nick. "
- Da, bună întrebare. Singurele explicaţii ar fi rezistenţa codificată genetic sau adaptabilitatea foarte mare într-un mediu ostil vieţii.
Există anumite praguri toxicologice, care dacă ar fi depăşite, acei peşti cu siguranţă ar muri. Dar, dacă nu sunt depăşite anumite concentraţii de substanţe poluante (CMA - concentraţia maximă admisă), peştii trăiesc şi se reproduc în condiţii suficient de adecvate şi permisibile cu existenţa vieţii.
Nu ştiu, nu ştiu care ar fi explicaţia concretă (v-am scris doar câteva supoziţii proprii).

Toate cele bune!
P.S. Dvs. luaţi decizia finală, de a mânca sau nu :)
01-03-2010, ora 11:06
Autor: valyyyy
MAI MINCAM CEVA??????????????mai bine ar face mincare injectabila!nu pierzi timpul cu gatitul,,,nu ocupi spatiu,,si va fi verificata biomedical!ce stomag!!!!!!!!!!!!va deveni un apendice nefolositor, asa cum mai avem!credeti ca traim cit cioara?
02-03-2010, ora 02:33
Valyyyy, aveţi dreptate. Sunt foarte puţine alimente cu profil comestibil (profil total, nu parţial)...şi...viitorul este din ce în ce mai sumbru, din păcate.
Dvs. consumaţi ce credeţi de cuviinţă. Toate cele bune şi multe binecuvântări :)

Mister NICK;)
Mr. Nick - Nu vreau nicio apreciere, vreau doar…să-I mulţumiţi Celui care merită, lui DUMNEZEU.
Mulţumesc pentru înţelegere :)

04-03-2010, ora 17:01
daca pestele traieste intr-un mediu toxic.cum de nu moare .
04-03-2010, ora 17:45
Stimată d-nă Cristina,

Aceeaşi întrebare mi-am pus-o şi eu.
Răspunsul cred că este acesta: rezistenţa codificată genetic sau adaptabilitatea foarte mare într-un mediu ostil vieţii. Există anumite praguri toxicologice care, dacă ar fi depăşite, acei peşti cu siguranţă ar muri. Dar, dacă nu sunt depăşite anumite concentraţii de substanţe poluante (CMA - concentraţia maximă admisă), peştii trăiesc şi se reproduc în condiţii suficient de adecvate şi permisibile cu existenţa vieţii.

Toate cele bune!
P.S. Acest răspuns (tip presupunere) l-am postat şi mai sus :)
29-04-2010, ora 14:10
Autor: knutz0r
bun, pestele asta nu e bun, laptele nu e bun, prajelile nu sunt bune, cineva zicea ca nici un fel de carne nu e buna, CE DUMNEZEU SA MAI MANCAM ATUNCI? aduceti-va aminte oameni buni ca traim in Romania... de unde atatia bani pentru mancare "sanatoasa"
30-04-2010, ora 13:28
Hristos a înviat!

Knutz0r, mâncaţi ce doriţi. Fiecare om este liber să-şi facă dieta alimentară aşa cum doreşte. Eu v-am adus la cunoştinţă faptul că acest peşte nu este tocmai benefic pentru sănătatea organismului. Mai departe...includerea sau excluderea lui din dieta dvs....vă priveşte 100%.

Toate cele bune!
Mister Nick ;)
→ Consideraţi timpul folosit pentru a face o faptă bună nu ca o cheltuială, ci ca un venit; nu ca o pierdere, ci ca un câştig, căci dvs., prin acea faptă bună necondiţionată, primiţi sau veţi primi mai mult decât aţi dat. ←
15-05-2010, ora 13:19
Autor: beta
Parintele Arsenie Boca spunea ca, daca facem semnul sfintei cruci deasupra mancarii, nu mai avem de ce sa ne facem probleme. Am vazut ca si rusii fac tot felul de experimente de genul asta, au verificat in laborator ca pur si simplu se schimba compozitia mancarii. Ei confirma ca functioneaza oricum, dar totusi direct proportional cu credinta omului...
De fapt scrie si in Biblie ca daca vom avea credinta, si otrava de vom bea nu vom muri. Si au fost multi sfinti care au aratat ca este asa. Ei, dar mai greu este sa avem credinta. Aici este problema.
Sa credem in Dumnezeu si sa credem ca aceste lucruri chiar se intampla - si le vom trai zilnic.
Nu spun ca asta inseamna sa nu ne mai preocupam de calitatea mancarii, dar sa nu ajungem sa apreciem lucrurile exclusiv din perspectiva materialista. Sa tinem cont de ambele aspecte.
Eu nu mai mananc carne de 11 ani, dar mananc peste si orice altceva; si eu ma intreb care peste ar fi totusi mai "curat". Dar n-am aflat inca raspunsul. Am mai incercat peste oceanic, gandind ca este salbatic si nu de acvacultura (macrou, dorada), sau asa numitul "crap de Dunare" si incerc sa schimb cat pot sortimentele, ca macar sa existe o diversitate; alta idee mai grozava inca nu am.

Dar sa nu disperam, desi practic suntem otraviti lent prin tot ceea ce mancam. Sa nu uitam de Semnul Sfintei Cruci, sa ne inchinam inainte de tot ceea ce facem si sa tinem minte sa multumim !

15-05-2010, ora 22:23
Autor: knutz0r
asta tine de autosugestie :), daca tu crezi in Dumnezeu si crezi ca el te va feri de acea otrava din mancare etc. asa va fi, e cui a si faza cu vindecare cancerul:)
30-05-2010, ora 04:01
Autor: SoBoMi
daca stam bine si ne gandim ca tot ce vedem in magazine sunt toxice si nesanatoase asta ar insemna ca ar treb sa nu mai mancam nimik.
Eu nu cred ademenea prestii eu am mancat, mananc si voi manca in continuare pagasius
Cine crede asa ceva e fraier, cunosc persoane care mananca pangasius si sunt perfect sanatosi
24-11-2010, ora 19:47
Autor: boaba
Mdea, primu articol suna a mass pentru idioti. Treaba cu "un prieten a testat in laborator acest peşte şi ne spune sa evitam consumarea lui, datorită riscurilor mari de contaminare" mi se pare jignitoare. Mie mi-a zis tot "un prieten" ca daca mananci numai pagnasius timp de un an iti prelungesti viata cu 10 ani. Ma crezi nu ? Adica vorba aia, a zis prietenul meu. Asta e unul din artificiile care se folosesc in vanzari : spui ca altii au o parere foarte buna despre produsul pe care il vinzi. La fel si tu cu: NU STIU DACA AI DREPTATE SAU NU, DAR NU AI DAT ABSOLUT NICI UN ARGUMENT VALABIL, SUSTINUT CU CEVA DATE. Nici macar ce tip de testare a facut nu ai spus. Daca chiar ai un "prieten", desii eu cred ca minti, fa niste scanari ale documentelor in care apar rezultetele acestei asa zise testari. Nu stiu ce motiv ai dar mie mi-e clar ca minti. Eu am incercat de vreo 2 ori tipul asta de peste si apoi am renuntat pentru ca are un gust oribil, gretos, asa ca nu poti spune ca am alte motive pentru ce am postat. Astept reply cu scanari dupa documentele "prietenului".
24-11-2010, ora 20:15
Autor: boaba
Acum am terminat de citit si restul respunsurilor pe care le-ai pus. Sincer eu cred ca lucrezi in vanzari. O sa fac o lista cu artificiile folosite de un agent de vanzari :
1. apropierea: "cum il stim noi", si alte expresii de genul;
2. treaba cu un cunoscut a zis ca... "un prieten a testat in laborator acest peşte..."
3. apelarea la un forum superior si la statistici "Conform unor studii foarte solide, 99% din speciile de peşti..." Organele internaţionale de cercetare spun ca...
4. pas inapoi pentru a da impresia cumparatorului ca decide singur : "Eu v-am adus la cunoştinţă faptul că acest peşte nu este tocmai benefic" (mai sus scriai ca e total otravitor).
Singura nelamurire este asupra motivului pentru care ai postat aici. Ca raspuns mi se pare ca iti place sa te bagi in seama. Pentru ca dupa cum am zis nu ai dat nici un motiv verificabil. Nu te cunosc dar pot sa garantez ca nu prea ai prieteni, si ca cei din jur te considera cam ciudat. Invata sa sustii o parere cu argumente. Daca vrei sa inveti cum sa convingi pe cineva, fii mai specific cand citezi parerea altora (care prieteni, ce studii, care organe internationale de cercetare). Daca vrei sa ramai un simplu agent de vanzari eu iti urez succes, dar incearca sa ramai la vanzari de produse, nu de idei.
15-12-2010, ora 16:28
Autor: iacovici
salutare., si eu care credeam ca este cel mai bun peste,hraneam copilul cu placere,nu foarte des dar totusi.Asta e nici nu mai sti ce sa maninci in tara asta.
06-03-2011, ora 20:32
Autor: andipk7
Mie-mi place pane. Mai mult imi place crapul crescut in iazurile nationale chit ca este fortat cu tot felul de concentrate, este mai dulce, are oase dar merita efortul. Nu cred ca Ministerul Sanatatii este chiar o autoritate care ne protejeaza prin teste si prin educatie, prin efortul de a ne informa, probabil ca sunt acolo aceeasi oameni marunti framantati de sentimente contradictorii care uita de ce sunt acolo si asteapta mariri de salarii. Poate ca sunt deplasat dar daca se face atata zarva despre somnul asta vietnamez, catfish, de ce nu se face putina educatie, de ce nu apare o personalitate care sa ne spuna. Ei bine domnule eu nu cred o iota din ceea ce prezentati ca fiind cercetari ale unui prieten si nici nu pot accepta ca suntem intratat de ianpoiati incat sa ne otravim copii cu un peste, "injectat" si fortat sa devina o bomba ecologica...
Miroase a teoria conspiratiei, mai aparuse pe net o duma gen in paine se pun tot felul de metale grele pt ca trebuie sa ne rarim...
Sa ne fie rusine pentru profesorii care ne-au educat in spiritul rationalist, pentru copii care asteapta de la noi un sprijin in intelegerea lumii...
M-ati convis sa mananc tot ce-mi pot permite, fac semnul crucii si multumesc pentru bucate, sper sa devina un obicei...
In rest numai de bine, tuturor, pestele este un aliment extraordinar si nu voi inceta sa-l consum fie pangasius sau crap.
Domnule cred ca ar trebui sa vii cu dovezi nu cu supozitii. Nu mai posta lucruri pe care nu le poti dovedi, ne faci sa ne intrebam despre natura intereselor care sunt in spatele acestor afirmatii.
Cu respect si speranta ca mai avem o sansa, intodeauna mai exista o posibilitate si cineva o va fructifica pentru a rezolva problema.
22-05-2011, ora 08:39
Autor: zaqk
Mie imi place pane. Imi place si la cuptor cu legume (vinete si dovlecei feliati stropiti cu o picatura de vin). Il mai fac si cu sos din comert (din ala din plic, plin de E-uri).
Mesaje panicarde de genul umplu lumea. Oamenilor le place sa fie speriati, dar va intreb eu pe voi: toate animalele pe care le mancam noi acum nu sunt cumva rezultatul unor modificari genetice? Eu zic ca da.
Mai mult, discutam de concentratii de substante chimice, periculoase. Astea se discuta referitoare la greutatea corporala. Un pangasius are ce masa? 2 kg maxim? Cat are un om? Nu cumva pestele asta amarat ar fi primul care ar pieri daca traieste in un mediu asa de nesanatos? Iar daca el s-a adaptat, nu cumva ne adaptam si noi la aceleasi chimicale?

Discutia este una propagandista, menita sa sperie populatia. Poate fi chiar si o lovitura impotriva economiei Vietnam-ului. Nu au aparut niciodata dovezi clare. Nu apare nici un institut sa publice datele analizelor, ne bazam pe "un cunoscut mi-a zis", da, corect, foarte puternic dpdv sugestional, dar departe de realitate.

Hai sa nu mai plecam urechea la toate cele si sa analizam singuri!
25-06-2011, ora 00:11
Autor: Vitaly2000
Acest peste nu are nici o problema; se observa daca veti daca veti citi forumul din linkul:
http://www.dietmindspirit.org/2008/01/30/why-you-shouldnt-eat-this-fish-pangas-pangasius-vietnamese-river-cobbler-white-catfish-gray-sole/, veti vedea ca aceasta este o problema falsa:

michael Says:
March 30th, 2008 at 7:55 pm

The Pangasius fish is a fish among all others. It can be affected as to how and where it is grown however the Vietnamese have among the highest quality processing plants in the world and standards have been implemented to ensure adherence to sustainable production protocols. After all this industry began only ten years ago. We raise Pangasius on our farm in Puerto Rico. It is a very good mild fish which grows quickly and efficiently on a plant based diet. The Pangasius fish offers a sustainable solution to the food and protein needs of a growing human population which has already exhausted the natural supply of our planet.

JIm Says:
April 19th, 2008 at 6:38 am

Very unbalanced sensationalist, poorly researched article. May make a good point or two but it’s all lost in twisted deceptive narative.

Fish aren’t herbivores so it’s nothing like BSE..

Hormones are used in ALL fish and meat farming operations. Some of these hormones might be derived from urine – but it’s a long way from them being injected with pee…

Only a proportion of this fish comes from vietnam, let alone the mekong river…

Different farms use different products – so they won’t all be the same. We live in an international economy, and goods are traded worldwide, I doubt the food is brought from south america by air, so it’s not surprising that the materials used on any farm can be traced to internation origins. My local farmer use fence posts from canada, does that mean I should boycott him too? – of course not.

Marie, I’m sorry you got ill, but it sounds more like food poisoning (organic – viral/bacteria) than any kind of toxicity. I have no idea how you could pinpoint it to this fish (it could be virus say), even if it was from this fish, it’s not a problem with species as a whole, and just the batch you had, which can happen with any variety.

ETC - puteti citi forumul mai departe
Daca ar fi continut metale grele, compusi organoleptici sau hormoni de urina de la gravide (ex: Pregnyl), ar fi iesit rezultat pozitiv la analizele din laboratorele din Franta, UK sau alte tari din EU (mai putin in laboratoarele din Romania)
Concluzia: mancati linistiti Pangas!

09-08-2011, ora 18:31
¦●÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷●¦

Hello!
Dragilor, că vreţi sau nu să acceptaţi, s-ar părea că peştele pangasius este TOXIC. NU ştiu dacă este 100% adevărat, ţinând cont că trăim într-o lume în care minciuna este venerată pe post de adevăr, dar, chiar şi aşa, evitaţi consumul acestui peşte, ca să preveniţi orice neplăcere ce-ar putea să vă fie cauzată.
Graţie şi binecuvântări divine!

___

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu iubire creştină, respect și preţuire, dorindu-vă toate cele bune şi o zi splendidă, într-o săptămână relaxantă, într-o lună echilibrată, într-un an cumpătat şi într-o viaţă desăvârşită în adevăr, iubire, credinţă şi lumină,
Mister Nick ♥

| NIHIL SINE DEO – Nimic fără DUMNEZEU! |
" Boala este o enigmă care trebuie dezlegată, nu doar din perspectiva strict biologică, ci și din cea sufletească și spirituală " – Dr. Pavel Chirilă.
" Medicul tratează dar numai Dumnezeu vindecă " – Hippocrate, părintele medicinei
¦●÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷●¦
28-10-2011, ora 18:18
Autor: senzualull
da intradevar la noi tara se vand cele mai multe produse toxice, cu foarte multi E"-URI, cred ca am devenit ca africanii subiect de testare a produselor toxice, o firma din romania care fac produse dupa cum spun ei 100% romanesc la inceput spuneau ca e 100% natural...ei acum vand numai chimicale doar 1% au carne in produse si alte firme din romania cu renume, deci fujiti din romania cat mai aveti timp:D
28-10-2011, ora 23:21
Senzualull, aveţi dreptate, din păcate.
Eu nu pot să fug din România, cât mai am timp!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 INAINTE ›

17-05-2013, ora 10:25
Iti imaginezi un fond de ten de care sa te indragostesti ? Daca nu ai incercat niciodata machiajul mineral e momentul sa incepi chiar azi. Daca iti este cunoscut, Glamy are pentru tine o supriza : anotimpul rece iti aduce in plus 20% reducere pentru produsele compacte Bellapierre.
Te asteptam in magazinul nostru online cu un cadou de 25 RON la inscrierea pe site si transport gratuit la toate comenzile tale prin curier rapid.

Vezi cosmeticele minerale de pe Glamy
ROmedic a implinit 10 ani ROmedic a implinit 10 ani