Pata pe vedere

16-09-2013
AlexSilv
Nu este medic/terapeut
AlexSilv
Buna ziua tuturor va rog frumos da ca se poate sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi.
De vre-o saptamana am o pata pe vedere la ochiul stang atunci cand clipesc si este foarte enervanta
Am fost la medic m-a consultat si m-a intrebat dac am luat un laser in ochi raspunsul meu fiind negativ mi-sa recomandat un camp vizual, ai iesit perfect nu mai stiu ce sa fac.
3 comentarii
0
17-09-2013, ora 21:13
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Examinarea vitrosului s-a facut? Banuiesc ca exista o tulburare vitreana, pentru a preciza natura ei se face examinarea vitrosului( frecvent o hemoragie vitreana sau sechela dupa o hemoragie vitreana). Poti lua Vitreoxigen -1 cpr pe zi, 3- 6 luni. In cazul in care simptomatologia nu se remite, daca este vorba despre o modificare vitreana, poate intra in discutie si vitrectomia. Numai bine
0
18-09-2013, ora 22:17
AlexSilv
Nu este medic/terapeut
AlexSilv
Ok am inteles nu s-a facut acea examinare va multumesc mult pentru raspuns
0
14-11-2013, ora 00:31
sebastian02006
Nu este medic/terapeut
sebastian02006
Buna seara,

Tot legat de vedere si pete verzi..
Am avut o filmare acum o luna si din greseala am trecut prin fata unui proiector de lumina foarte puternic (cc 30cm distanta fata de ochi), din greseala m-am uitat in el si de atunci am ramas cu o pata verde pe ochiul drept, circulara si centrata chiar pe mijloc. Doresc sa adaug ca ochiul stang nu a fost afectat dar simptomele la ochiul drept sunt: imagine neclara, putin inchisa (fata de ochiul drept) si aceasta pata verde circulara, care ma jeneaza..

Ce este de facut, exista tratament? sau/si medicamentos?

Multumesc,

Sebastian Roman
Producator Multimedia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •