Pata neagra la radiografie

27-02-2015
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Buna ziua! Astazi am fost cu mama mea sa isi faca o radiografie craniana simpla.. Am mers acolo pentru un examen de rutina. Acolo asistenta si-a dat cu parerea despre radiografie spunand ca se vede un punct negru pe un sinus iar in zona de deasupra este ceva ciudat (culoare neagra cred). Am intrat in panica foarte tare si imi fac griji pentru ea. Ce poate fi? Asistenta a banuit o sinuzita dar pe oarte de sus a craniului nu stie ce sa spuna. Miercuri a spus ca doctorul ii va citi radiografia. Va rog sa imi raspundeti ce poate fi? Multumesc!
4 comentarii
0
28-02-2015, ora 17:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. orice analiza si investiagtie se face la recomandarea unui medic
care in urma unor plangeri a pacientului suspecteaza un dagnostic si face investigatii ca sa confirme diagnosticul. acel medic trebuie sa citeasca si rezultatul
2 daca se face o radiografie sau un CT.. inseamna ca se cata o problema
mai grava.. o formatiune..si paciientul trebuei sa fie constient de asta si pregatit pentru operatie
2 DVs.. cu ce drept ati mers sa faceti acea radiografie..
ca sa va Panicati ? sau ca sa rezolvati o problema
0
01-03-2015, ora 12:45
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
O durea fruntea si pe la nas. Ea cunoscand-o pe domnisoara asistenta a vorbit cu ea sa ii faca o radiografie. Miercuri a sspus ca doctorul va citi radiografia. Durerea nu era foarte puternica tin sa mentionez. Acum mama mea este foarte stresata. Credeti ca se poate descoperi ceva intamplator?
0
01-03-2015, ora 17:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca ati abordat foarte gresit problema
durerea de cap poate fi de la tensiune mica sau mare, de la problemel cu ochii, cu coloana cervicala, de la probleme de stomac..si posibil si de la probleme la nas, sinusuri
dar NUmia un medic ORL dupa consult poate sa spuna daca merita sa se epuna radiatiei sau nu
luati radiografia necitita si mergeti LUni la medicul ORL.. care poate sa o si citeasca
0
02-03-2015, ora 15:33
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Multumesc pentru raspuns domnule doctor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât de des putem face radiografii? (și riscurile asociate)
  •