Pata maronie pe umar

29-08-2008
Lally
Nu este medic/terapeut
Lally
Am o pata maronie pe un umar de multi ani, nu cred ca e ceva grav dar e inestetic! As vrea sa stiu cum pot scapa de ea! Am mai avut una similara dar mult mai mica si stand la soare s-a bronzat si s-a dus! Am incercat cu Diprosalic dar nu am avut nici un rezultat! V-as fi recunoscatoare pt un raspuns! Va multumesc!
7 comentarii
0
01-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca pata este o formatiune nevica, ea nu se va decolora. Daca este o hiperpigmentare sau o ciuperca este posibil sa se depigmenteze. Aveti nevoie de un examen dermatologic.
0
02-09-2008, ora 00:00
Lally
Nu este medic/terapeut
Lally
Nu e o formatiune nevica, e o pata, mi-a aparut odata cand am fost la mare...parca a ramas locul acela mai bronzat si nu se mai duce, insa paradoxal tot la mare am scapat de o pata similara insa putin mai mica, pielea s-a bronzat si pata s-a dus o data cu pielea decojita. Eu de atunci insa nu am mai mers la mare, probabil as scapa si de aceasta pata, insa pana mai ajung la mare as vrea sa incerc cu o crema sa vad daca se duce!
0
04-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi pare rau, dar nu va pot recomanda o crema "pe incercate" deoarece, in cazul in care este o formatiune nevica pigmentara, ar putea aparea complicatii grave!
0
06-09-2008, ora 00:00
Lally
Nu este medic/terapeut
Lally
Nu e formatiune nevica pigmentara 100%! Ca am si nevi pigmentari si alunite si mi-as fi dat seama. Aceasta pata arata exact ca o portiune de piele mai bronzata decat cealalta!
0
09-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu aveti cum sa va dati seama deoarece numai examenul histopatologic poate face diferentierea!
0
18-04-2013, ora 14:44
mihai_teo
Nu este medic/terapeut
mihai_teo
hello.am si eu o pata maronie pe umar de vreo 10 ani..mi-a aparut dupa ce am venit de la mare.s-a mai deschis un pic culoarea dar nu a disparut...exista vreun tratament ceva???vreo crema ???nu stiu cum sa pun poza sa va arat despre ce este vorba
0
18-04-2013, ora 15:29
mihai_teo
Nu este medic/terapeut
mihai_teo
http://dudzi.sunphoto.ro/poza/88529472 asa arata pata..ms...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Umărul blocat sau înțepenit
  •