Pata Neagra la ochiul stang

30-09-2012
eduard29
Nu este medic/terapeut
eduard29
Buna Dimineata ! Am 13 ani si aseara cand eram ep afara, un baiat m-a lovit cu o piatra in ochiul stang, in partea din stanga jos a ochiului. In acel moment am pus imediat mana la ochii si si l-am tinut inchis, iar cand l-am deschis aveam o pata neagra in stanga sus, deci in partea opusa loviturii. Am ajuns dupa-aceea la un izvor in cartier si m-am udat cu apa pe toata fata, ins atrecandu-mi pata neagra si inainte ca ochiul sa intre in contact cu apa... De dimineata m-am trezit si exact cand m-am trezit mi-a aparut din nou pata eea neagra in stanga sus. Ins ami-a trecut dupa ce am stat la lumina si mi-am dat cu apa... Nu stiu ce s afac, pt k am o sgarietura mica langa nas si i-am spus mamei ca m-am sgariat in gardul viu. Daca se poate face ceva acasa, sau est eceva pe moment de la lovitura si va trece in cateva zile? Daca se poate un tratament sa-l pot face acasa singur... astept orice raspunsuri cat mai rapide va rog.

Multumesc anticipat !
3 comentarii
0
30-09-2012, ora 12:46
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu m-as duce imediat la un cosult oftalmologic, si daca se poate intr-un centru bine dotat cu mare experienta in oftalmologia copiilor si oftalmologia traumatica.
sa nu cumva s-a dezlipit partial retina sau sa aveti o hemoragie intraoculara
0
30-09-2012, ora 14:33
eduard29
Nu este medic/terapeut
eduard29
Multumesc pentru raspuns ins amai astept mai multe deoarece nu pre adoresc s ama duc la doctor pt ca nu stie mama si i-am zis k sunt doar zgariat ( am o mica zgarietura lg nas)...
0
30-09-2012, ora 16:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca intradevar aveti a leziune severa (pierderea unui quadrant din campul vizual pledeaza pentru asta) atunci chiar si aceasta intarziere este fatala, cum timpul trece scad sansele pentru recuperare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •