Pasii (investigatii) pe care trebuie sa-i urmez in urma rezultatului RMN

13-03-2013
ndrei
Nu este medic/terapeut
ndrei
M / 27 de ani / programator / locuiesc in Bucuresti.
Probleme relevante: dificulati la nastere (nastere dificila), istoric de afectiuni ORL (amigdalita frecventa, sinuzita, rinita, otita - tot tacamul), istoric de hipertensiune in familie.

Fumator, supraponderal.

Analizele de sange normale cu exceptia VSH/proteina C reactiva care au valori marite, factor reumatoidal negativ, anticorpi antinucleari negativi.

Anul trecut (toamna) am facut un RMN care mi-era necesar pentru o operatie impotriva rinitei (nu stiu exact cum se numeste procedura).

Rezultatul RMN-ului a fost:

Cateva leziuni in hipersmnal T2 si FLAIR, hiposemnal T1, localizate in substanta alba, fronto-insular pe partea dreapta (2-3 mm) diametru, in genunchiul capsulei interne, capsular extern si frontal subcortical pe partea stanga (1-2mm), cu caracter demielinizant nespecific.

Multiple arii milimetrice in hipersemnal T2, hiposemnal T1 si FLAIR, localizate in substanta alba a centrilor semiovali bilateral, al nucleilor bazali bilaterali, girus cingular pe partea stanga si subtantia nigra pe partea stanga - dilatatii de spatii peivasculare Virchow-Robin.

Sistem ventricular simetric, normodimensionat.

Structurile liniei mediene in pozitie normala.

Cisterne bazale si unghiuri ponto-cerebeloase libere.

Relief cortical simetric.

Fara modificari de calibru sau semnal la nivelul vaselor arteriale endocraniene.

Concluzii: leziuni demielinizante ale substantei albe in etajul supratentorial, cu caracter nespecific (necesita consult neurologic).

- - - -

Am fost la neurolog(i), examenul neurologic a iesit normal (ma refer la testarea reflexelor de baza), mi s-a recomandat si un consult oftalmologic (camp vizual) - a iesit normal (cu toate ca la ochiul drept sunt undeva in zona 'borderline' - asa s-a exprimat doctorul).

Am o intrebare (neurologici pe care i-am vizitat pana acum nu mi-au oferit un raspuns foarte clar) in legatura cu pericolul reprezentat de aceste leziuni 'demilienizante', si in principiul cauzele pentru care pot aparea. Dupa interpretare radiologul a mentionat mai multe cauze pentru acestea, inclusiv scleroza multipla, sugestie care trebuie sa recunosc m-a pus pe ganduri.

Momentan intampin cateva probleme 'neurologice' in speciale legate de piciorul drept si spate: dureri musculare, spasme, fasciculatii (pe partea din spate a piciorului), deasemenea o slabiciune si nesiguranta la mers (doar piciorul drept). La acestea se adauga o senzatie de 'curentare' care radiaza in tot piciorul atunci cand ma aplec sa ma leg la sireturi (piciorul drept).

Tratamentul care mi s-a recomandat pentru acestea a fost Vimovo si Alanerv + Diclofenac gel pe spate (partea de jos a spatelului). Pot spune ca durerile au disparut (in mare parte) dar ramane senzatie de slabiciune si durere in piciorul drept mai ales cand stau mult pe scaun sau cand stau mult in picioare.

Aceste fiind zise:
1) Exista vreo legatura intre acele leziuni si aspectele neurologice pe care le intampin acum ;
2) Din cate am inteles diagnosticul de scleroza multipla este destul de greu de pus, dar ar trebui sa-l iau in continuare in calcul date fiind datele problemei ?
3) Ce analize suplimentare imi recomandat sa fac in continuare ?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.