Parodontita marginala cronica profunda - coroana sau implant

28-04-2009
Judas
Nu este medic/terapeut
Judas
Buna ziua

Am fost diagnosticat cu parodontita marginal cronica profunda localizata la cei 4 incisivi de jos cu o retractie severa a gingiei in acea zona.
Unul dintre incisivii centrali are o mobilitate mare iar celalalt incisiv central o mobilitate medie.
Pe radiografia panoramica se observa ca incisivul cu mobilitate mare nu mai are baza osoasa de sustinere iar celalalt incisv central este si el aproape in aceeasi situatie.
In prima faza am inteles ca va trebui sa fac un chiuretaj subgingival in toata gura pentru curatarea radacinilor de tesutul de granulatie. Apoi va trebui sa trec la partea centrala jos.

Prima intrebare: se mai poate face ceva pentru intarirea si pastrarea incisivilor existenti (aditie osoasa) ?????

In cazul in care pastrarea incisivilor nu este posibila mi s-au propus 2 variante:

Varianta 1 - extractia celor 4 incisivi, o eventuala augmentare osoasa si o coroana fixata pecanini (cu polizarea acestora).

Varianta 2 - extractia celor 4 incisivi, augmentare osoasa, 2 implanturi si o coroana fixata pe implanturi.

Care varianta credeti ca este mai durabila ????

In cazul in care merg pe varianta 1 vor trebui polizati caninii care sunt in stare buna.
In cazul in care merg pe varianta 2 si va trebui sa port o vreme o masca aceasta se prinde tot pe canini (cu polizarea acestora) ??? Daca este asa, dupa aceea cum vor arata acei canini, vor trebui si ei imbracati??

In cazul in care aleg varianta 1 fara augmentare osoasa cum va arata coroana ??? Va trebui sa aiba dintii mai lungi pentru a acoperi golul lasat de retractia gingiei???

Implanturile fixate intr-o zona cu augmentare osoasa sunt destul de stabile???

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
5 comentarii
0
29-04-2009, ora 07:57
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
Multe intrebari si multe posibile raspunsuri inprecize din cauza lipsei unei radiografii si unei vizite. Oricum incerc sa va dau cateva raspunsuri:
Incisivi trebuie extrasi, sunt intr-o zona( scurgerea celei mai mari glandule salivare) unde, din cauza lipsei de un detartraj profesional regular si unei igiene respective, s-a creat pierderea osoasa. Implantarea ar fii solutia ideala in acest caz, dar presupune diverse tratamente inaite de a pozitiona implantele si adoptarea unei igiene orale impecabile - in caz contrar se va intampla acelasi lucru cu implantele ca si la incisivi.
Partea estetica este ce-a mai simpla de rezolvat - in ambele solutii.
Si da, implantele, chiar intr-o zona augmentata sunt destul de stabile
0
29-04-2009, ora 08:16
Judas
Nu este medic/terapeut
Judas
Multumesc pentru raspuns

In cazul in care aleg varianta augmentarii osoase va trebui sa port o masca.
Pentru fixarea acestei masti este nevoie de polizarea caninilor sau exista
si allte variante ce nu implica caninii ????
0
29-04-2009, ora 08:25
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
O sa portati un provizoriu, pentru care nu trebuiesc slefuiti canini - sunt diverse solutii in aceasta directie.

Oricum, daca va decideti pentru o punte fara implante, trebuie slefuiti si canini si primi premolari in fiecare parte ( din motive biomecanice), mai ales in cazul unei parodontoze existente
0
29-04-2009, ora 08:47
Judas
Nu este medic/terapeut
Judas
Medicul care mi-a propus varianta impantului mi-a propus urmatoarele:
- chiuretaj subgingival in toata gura pentru eliminarea tesutului de granulatie - 800 RON
- realizat masca provizorie pe baza unui mulaj- 600 RON
- extractie incisivi
- augmentare osoasa - 300 Euro
- inserare 2 implante - 500 Euro /buc (nu stiu daca in pretul acesta intra si bontul)
- coroane (4 dinti) prinse pe implanturi (inca nu am aflat cat pot costa)

Ce parere aveti despre aceste preturi ???

In cazul in care aleg varianta executiei unei coroane prinse pe canini cat ar putea sa ma coste
daca ar fi din portelan ???
Presupun ca in ambele cazuri augmentarea este necesara altfel s-ar putea ca dintii canini pe care s-ar fixa lucrarea sa nu reziste din cauza lipsei unuia din pereti ????

Multumesc pentru raspunsuri
0
29-04-2009, ora 10:00
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
Daca lucrarile sunt facute cum trebuie, pretul este mic- la mine ar costa mai mult. Lucrarea fara implante ar insemna 8 elemente. Depinde peurma de matrialul utilizat. Daca augmentarea este absolut necesara, nu pot sa spun fara vizita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •