Pareza faciala afrigore, SARCINA

14-03-2013
Aliska
Nu este medic/terapeut
Aliska
Buna ziua,
Am 26 de ani, din saptamina a 35 de sarcina, m-am trezit dimineata cu partea stinga a fetei amortita, de fap mai intit citeva zile imi amortise jumatate de limba si pierdusem gustul mincarii dupa care m-am trezit dimineata cu partea stinga amortita, nu stiam ce e aceasta, mi s-a pus diagnostica 'pareza faciala afrigore'. Din cauza ca eram insarcinata nu am facut tratament, doar 5 zile am pus in muschi injectii Dexametazona si atit.

Am asteptat sa nasc si dupa o luna de la aparitia parezei, am pus o injectie RETABOLIL, 10 zile injectii PROZERIN, 5zile praf NIMESIL, 30 zile KALIU OROTAT de 3 ori/zi si NICERGOLINA tablete 2ori/zi, plus injectii 10 zile vit B12 si Aloe Vera in muschi, nu am avut nici un rezultat. Tin sa amintesc ca in cazul acesta ma storceam si nu alaptam copilul, imi era foarte greu.

Dupa o luna jumatate am inceput a face ACUPUNCTURA, am facut 3 cursuri de acupunctura prima oara cite 14 sedinte, a doua 10 sedinte si a treia 9 sedinte, cite 2 saptamini intrerupere intre cursuri.

Acum a trecut 5 luni, simetria fetei ~80% e recuperata, dar ma impiedica umflatura care a aparut pe partea stinga a fetei si nu dispare, datorita umflaturii acesteia, cind vorbesc se contracteaza muschiul ochiuliu de pe partea afectata si se face mai mic.

Ce sa fac cu edemul de pe fata, care ma gindesc eu ma impiedica sa-mi revin in totalitate?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.