Parestezie...???

12-06-2007
Armadillo
Nu este medic/terapeut
Armadillo
Poate este cineva atat de binevoitor incat sa-mi dea un sfat util...
Acum cca. 2 luni am inceput sa simt in bratul stang o usoara amorteala care se resimtea la nivelul ultimelor doua degete, jumatatea inferioara a bratului si antebratului, mainii stangi. Ocazional aceste dureri erau insotite de senzatii de presiune in piept si stari de panica. Initial m-am adresat unui medic cardiolog care mi-a facut urmatoarele investigatii: EKG, Ecografie la inima, TSH, Hiperglicemie provocata, Colesterol Ldl si Hdl, Trigliceride si inca o multime de alte analize ale sangelui, Test de efort cicloergometric, ABPM, Radiografie cord pulmon fata si lateral si mai am de facut un Holter EKG pentru care sunt programat pe 16 luna curenta. Din ce a vazut pana acum se pare ca sunt mediu hipertensiv si tahicardic dar in rest totul e in ordine.
Ce ma ingrijoreaza este ca desi palitatiile si atacurile de panica si simtomatologia la nivelul pieptului au disparut, amorteala din mana a ramas. Mai mult sunt momente, rare, cand trebuie sa fac efort sa strang ceva in mana.
De asemenea, am o stare de oboseala si de somn un pic nefireasca, si dorm foarte agitat si greu. Din aceasta cauza mi s-a prescris xanax 0.25 inainte de culcare atunci cand am momente de agitatie. Ce am uitat sa mentionez si medicului a fost ca atat pe brat cat si pe antebratul stang am o serie de5-6 ganglioni nedurerosi de dimensiunea unei boabe de fasole. Acestia i-am remarcat de cativa ani dar acum parca sunt mai multi si s-au concentrat undeva in zona imediat apropiata cotului. Trebuie sa mai spun ca activitatea pe care o desfasor de ani de zile presupune utiizarea indelungata a computerului precum si munca de birou, iar pozitia de lucru la calculator solicita ca zona de sprijin mult antebratul si cotul mainii stangi.
Mai nou foarte rar apar si usoare senzatii der amorteala in piciorul stang... sper sa nu fie autosugestie.
Oare este cazul sa consult un neurolog? Sau ce e de facut in situatia asta?
Multumesc pentru orice raspuns din partea voastra!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.