Parapareza Spastica, mictiuni Imperioase

03-01-2011
silviu38
Nu este medic/terapeut
silviu38
Buna tuturor cititorilor.Am 30 ani si am o problema la coloana de 10 ani.Totul a inceput de la un furuncul la genunghiul stang.Am mers la medicul de familie care mia prescris antibiotic Oxacilina pe timp de 6 luni de zile.Pentru cei care sunt pe acest profil v-or crede ca spun minciuni dar asa au reactionat toti doctorii pana au vazut actele medicale.Eu nu am mai suferit de nici o boala si am grija mare de corpul meu.In perioada in care lu-am antibioticile lucram ca distribuitor si trebuia sa incarc 4 tone si sa descarc 4 tone zilnic + drumul de cateva sute de km pana la locatie.Asa ca am inceput sa ma simnt slabit si chiar incepuse sa se vada si pe fata mea.A trebuit sa continui ca sa pot castiga un ban asa ca am inceput sa simnt dureri la genunghi si la spate.Nu am dat mare importanta acestui lucru pentru ca ma simnteam puternic.Dupa ce am terminat de luat pastilele la cam 2 ani de zile am inceput sa ma simnt si mai rau.Incepuse sa mi se blogheze piciorul stang si sa ma impiedic pe strada asa ca am mers la fel si fel de medici si fiecare cu parerea lui si cu incercarile lui de a ma face bine.Intr-un final nici un rezultat dar am facut printr-o relatie la CFR Iasi toate analizele +IRMN, apoi am mers in Spania unde am facut acelasi lucru si au iesit aceleasi analize si acuma recent am facut la Arcadia Iasi unde mia iesit urmatoarele si tin sa mentionez ca toti cand ma vad prima data cred ca ma prefac si dupa ce vad cu ochii lor incep sa isi schimbe parerea dar ce e ciudat ca toti imi spun ca nu au mai intalnit asa ceva.Deci la ultimul IRMN cranio cerebral cu contrast mia iesit
Sistem ventricular si spatii lichidiene externe cu aspect normal.Anomalie nespecificata a semnalului substantei albe emisferice si trunchiului cerebral-hipertensitate T2 simetrica la nivelul coroanei radiate, extinsa bilateral pe topografia extremitatii posterioare a capsulei interne si la nivelul penducilor cerebrali-pe topografia tracturilor cortico-spinale.Corpul calos cu aspect obisnuit.Examinarea cu contrast:1.nu evidentiaza fenomene de contrastare patologica ;2.structurile cu anomalia semnalului in T2 prezinta contrastare redusa.Orbite, hipofiza, epifiza cu aspect obisnuit.La IRMN coloana mia iesit : canalul spinos osos nu este modoficat.Mica HD paramediana stanga la D5/6 cu contact medual antero-lateral stanga;mica HD D7/8 laterala dreapta fara contact medular.Cordonul medular-scadere a diametrului a-p-1, 8mm la C3(N=7, 8mm/actual 6mm);-diametrul a-p al maduvei dorsale 4-5mm;-hipersemnal T2 central in toata lungimea cordonului medular;- fara aspecte expansive sau leziuni focale.

In cel vechi de la CFR iasi ma diagnosticat cu Sindrom Bipiramidal cu protuzie usoara C5-C6 postero mediana si o pensare posterioara discovertebrala L5-S1 cu protuzie posterioara usoara L5-S1 posibil posttraumatica.

Acuma nu pot retine urina pentru mult timp, ma ridic greu din pat, merg putin pe jos si simnt cum se blocheza picioarele si ma doare spatele daca stau in picioare.Am incercat si recuperare, am intrebat de operatie si nu am primit nici un raspuns aici in Romania si m-au clasificat cu certificat de handicap usor de 33lei pe luna.Rugamintea mea este daca cineva are idee despre astefel de probleme sa imi spuna pe direct ce sanse am, daca mai pot fi vreodata normal si pot oferi mai multe detalii despre cum se manifesta si am si cd-uri le de la Arcadia video.Va multumesc pentru timpul oferit.Numai bine.
7 comentarii
0
04-01-2011, ora 12:02
flory m
Nu este medic/terapeut
flory m
bunaziua ma numes flori am 25 ani si am fost diagnosticata cu carcionm scuamos necheratinizant va rog sa mi ras si mie kt este de grav si ce sanse de vindecare sunt. Va multumesc
0
04-01-2011, ora 13:21
silviu38
Nu este medic/terapeut
silviu38
Buna Flori.Presupun ca nu prea sti sa folosesti internetul si m-am uitat si eu un pic sa vad ce gasesc despre boala ta.Tot aici pe forum ai o discutie despre boala asta.Intra pe linkul asta si citeste :

http://forum.romedic.ro/prod/carcinom_scuamos_in_gat_024312.html

Daca nu sti cum sa procedezi urmeaza pasii:

Selecteaza tot ce este scris de la http://forum.html, apoi dai copy, mergi sus in pagina de start de la Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera ce ai tu si dai sus paste.Sper sa iti ajute.Numai bine.
0
04-01-2011, ora 13:33
flory m
Nu este medic/terapeut
flory m
ms silviu. zimi te rog cum fac sa mi ras un medic dak sti.
0
04-01-2011, ora 14:30
silviu38
Nu este medic/terapeut
silviu38
Cu placere.Nu am inteles ce ai scris.Fi amabila si scrie inca o data.Cum faci sa.?
0
04-01-2011, ora 20:08
flory m
Nu este medic/terapeut
flory m
silviu: am vr sa te intreb cum as putea sa scriu ce am eu si sa mi raspuna un medic adica sa mi zica parerea lui despre ce am eu. nu sunt prea priceputa in internet
0
05-01-2011, ora 09:03
silviu38
Nu este medic/terapeut
silviu38
Acuma am inteles.Deci intri pe categoria la care te incadrezi tu Boli ORL si un pic mai jos ai un dreptunghi pe care scrie ADAUGA COMENTARIU.Cand dai click pe el mai jos se deschide o fereastra in care scri ce problema ai tu.Daca pui linkul pe care ti l-am trmis eu ai sa vezi o discutie deja inceputa pe tema asta si tu poti adauga exact acolo un comentariu pentru ca este deja un medic care a raspuns.Sper sa iti fie de folos si daca mai ai nevoie de ajutor sunt disponibil.Numai bine.
0
17-02-2011, ora 20:47
mariana36
Nu este medic/terapeut
mariana36
buna silviu! am acelasi diagnostic ca si tine, eu am fost internata la spitalul clinic de urgenta "prof. dc. Nicolae Oblu" (neurochirurgie Tatarasi ). la inceput mi s-au facut investigatii( IRM-coloana, IRM- craniu cerebral, computer tomograf si activare tot la cap). mi sa administrat perfuzii si am inceput sa ma simt mai bine dupa aproximativ o luna jumatate, piciorul a inceput sa " functioneze" mai bine, insa acum dupa un tratament de aproximativ 3 luni de zile mai am dureri de spate !!! daca mai doresti informatii cu privire la tratament, astept raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.