Paradontoza, psoriazis, tratament cortizon, afte, leucoree

12-07-2010
naria
Nu este medic/terapeut
naria
Buna tuturor!
Am 27 de ani si sunt din Cj.
Acum 8 ani, am avut probleme cu gingiile, din pacate nu am fost la stomatolog (lipsa banilor, frica, etc), dupa un an si ceva, am ajuns la paradontoza, norocul meu a fost ca am inceput sa lucrez in italia, iar starea financiara sa inbunatatit, am apelat la un cabinet particular din cluj, a fost scump, dar a meritat.Normal ca nu am scapat de paradontoza, doar am incetinit efecte ei, nu mi-a cazut nici un dinte, dar de miscat, da.Momentan o tin sub control, uneori imi mai da "durereri de cap" dar nu foarte grav.

Psoriazisul mi-a apar acum 5 ani, iarna, nu este o forma grava, este vulgar, gutat iar evolutia a fost linieara, sper sa ramana tot asa.

La inceput anului acesta, in italia, am facut pentru prima data o alergie de primavara, aveam pe tot corpul besicute, in urma primului control, mi sa spus ca am febra fanului, si mi sa dat un tratament, ma scuzati dar nu imi aduc aminte numele medicamentului.Am luat pentru 3 zile tratamentul, dar fara rezultat, stranutam tot timpul, imi lacrimau ochii, iar besicutele se inroseau daca stateam la soare, umblam inbracata din cap pana in picioare, pentru a nu le expune la soare.Era foarte cald, iar pt mine era un chin aceasta alergie, mai ales ca era insotita si de mancarime.Dupa 3 zile de tratament m-am dus iar la doctor, iam spus ca acel tratament nu are nici un efect, a vazut si el acest lucru, mi-a scris un alt tratamen, cu cortizon, acesta a avut succes.

Inainte sa plec in italia, am facut testul Papanicolau si secretie vaginala, aici in Cluj, la o policlinica particulara.
La secretie rezultatul a fost trichomonas negativ, micoze negativ, grad puritate lll.Deci nu ar trebui sa ma ingrijorez avand in vedere ca am o secretie mai abundenta inainte de menstruatie si dupa, este putin albicioasa iar mirosul nu este neplacut, sau intepator, in timpul ciclului menstrual uneori secretia devine mai alba si mai abundenta, mirosul nu se schimba si nici nu am senzatii de macarime sau arsuri, precizez ca iau si yasmin, la prescrierea doctorului, in urma unui control, fiind diagnosticata cu status menstrual.Rezultatul testului Papanicolau mi l-au dat prin telefon, totul ok, si ca nu am motive sa ma ingrijorez.

Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este faptul mi-au aparut niste afte bucale, prima data cand le am observat a fost dimineata, cand m-am trezit, parca ma muscasem singura de obraz.In zona "muscata" se observa parca urma maselelorr, zona era rosie.Am hotarat sa dorm pe cealalta parte, pentru a evita sa ma mai "musc".
Dar fara noroc, au aparut si la celalalt obraz.Erau la fel, rosi, dupa putin timp s-a albit locul unde erau acele "muscaturii".
Ieri uitandu-ma in oglinda la aceste afte, muscaturi, am observat pe limba la baza 2 besici mai mari de culoare normala, iar in zona in care se simte gustul amar pe lateral o alta afta mai mare, cam de un cm, este ca si o rana, rosie, si putin ma doare, mai mult este deranjatoare.
Ce parere aveti? ar trebui sa ma ingrijoreze, sau este un efect al cortrizonului, care a afectat sistemul imunitar, cel putin asa a spus doamna de la farmacie, care mi-a recomandat badijonaj gingival din extracte vegetale, plantagingival de la ozone.sau poate fi din cauza paradontozei,
Acum o luna am fost la dentist, pt a im curata dinti, am intrebat daca totul este ok la gingi, a spus ca da, doar ca sunt sensibila, si imi sangereaza repede.Avand in vedere ca acele "muscaturi" le aveam si atunci, si nu a spus nimic, deci nu ar trebui sa ma ingrijorez pt ele, dar cu aftele cum ramane, plus un gust metalic uneori.
Va multumesc pentru rabdarea de care ati dat dovada, citind, astept parerile.numai bine va doresc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Afecțiunile gingivale asociate cu un risc crescut de cancer la femeile în vârstă
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •