Papilomatoza laringiana, diagnostic la copil de 1 an si 4 luni

20-02-2009
hnicolaie
Nu este medic/terapeut
hnicolaie
Am un baietel in virsta de 3ani si 10 luni, la virsta de 1 an si 4 luni a fost diacnosticat cu papilomatoza laringiana, iar de atunci a suferit 11 interventii chirurgicale, ultima interventie a avut loc acum 3 luni.ce sfaturi ne dati ca sa scapam de acest chin.Va multumesc anticipat.
8 comentarii
0
20-02-2009, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Papilomatoza laringiana la copiii.. este o problema practic fara rezolvare...
Sfatul meu este.. sa faceti tot posibilul ca copilul sa manance produse naturale.. cat mai simplu gatite fara, condimente gen Knorr( cu multe Euri!). Evitati tot ce tine de alergenii alimentari ( coloranti, cioocolata, ou, fructe gen gapsuni).. alimentatia este foarte importanta.. pentru Imunitatea Copilului.., singurul factor.. esential.. in luypta cu acel Virus care a provocat boala!
Ca si bauturi.. nuimai ciai si lapte.., apa plata calduta.. nimic alceva.. niciodata!
Tratamente naturale pentru imunitate.., echinaceea, ginseng, polen, miere de albini!
Sa va cumparati aparat de Aerosoli.. pentru tratamente locale.
ca si tratament general.. mergeti la un medic HOMEOPAT!!!
0
20-02-2009, ora 22:29
hnicolaie
Nu este medic/terapeut
hnicolaie
Va mutumesc pentru raspuns si va doresc multa sanatate.
0
28-12-2011, ora 00:54
babyskumpyka
Nu este medic/terapeut
babyskumpyka
Buna ziua.Am fost diagnosticata cu papilomatoza laringiana recididiva la varsta de 2 ani.In Romania am facut 21 de operatii pana la varsta de 17 ani, cand mama reusit sa ma interneze intr-o clinica din Roma.Am avut medic de familie acolo, se poate face;asa ca nu am platit spitalizarea la Spitalul Gemeli din Roma.Acum dupa 6 ani gatul meu s-a vindecat, merg in fiecare vara la vizite chiar daca am ramas putin ragusita pentru ca cei din Romania, imi smulgeau papilonii, dupa 3 operatii cu laser aici au reusit sa imi arda corzile vocale si am ramas muta, dar cu tratament naturist am reusit sa trec si sa vorbesc.Cei din Italia au folosit Cidofovir, doua interventii scurte de 10 minute, int-un spital in care vin oameni din toata lumea si tratati superb fara un ban.Nu va pierdeti speranta, se poate nici mie nu imi vine a crede dupa atata chin cat de simplu era.
0
14-02-2012, ora 13:26
adddrian
Nu este medic/terapeut
adddrian
Buna ziua,
Si eu sufară tot de această boală imi puteţi lăsa o adresă de mail pentru a discuta câteva lucrui mai in detaliu.
Multumesc.
O zi bună!
0
14-02-2012, ora 13:30
adddrian
Nu este medic/terapeut
adddrian
Vreau sa vă intreb dacă medici din Roma au aplicat acel Cidofovir local, sau ti l-au administrat intravenos (perfuzie, injecţie). Va intreb sa stiu daca imi trebuie inainte de interventie sau dupa interventie la cateva zile, deoarece in Romnaia nu se găseşte si imi este foarte greu sa-l găsesc.
Mulţumesc.
0
14-04-2015, ora 00:22
deeamacco
Nu este medic/terapeut
deeamacco
Buna.am o fetita cu papilomatoza laringiana in varsta de 6 ani si pana in preazent are 6 operatii chirurgicale din care ultimele doua cu laser CO2.a urmat si tratament cu interferon in doua stagii pe o perioada de un an dar dupa intreruperea tratamentului boala a recidivat.acum cate va zile a fost operata din nou si vom incepe din nou si tratamentul cu interferon.daca stiti un tratament pentru ca aceasta boala sa nu mai recidiveze va rog sa ma ajutati.are vocea ragusita, abea mai poate vorbi mi e frica sa nu isi piarda vocea din cauza operatiilor.
0
14-04-2015, ora 12:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cunosc un tratament minune
dar Va recomand insistent sa excludeti absolut Toate lactatele din alimentatia copilului
deasemenea toate mezelurile si dulciurile din comert.. care contin coloranti artificieli..s.a euri...
0
14-04-2015, ora 23:24
deeamacco
Nu este medic/terapeut
deeamacco
Multumesc frumos pentru raspuns.noi tot speram ca intr-o zi ca gasim un leac si pentru aceasta boala.multa sanatate va doresc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laringele
  •