Papilom la barbati.

11-06-2013
ANONIM2222
Nu este medic/terapeut
ANONIM2222
Buna seara..Vin pe acest forum cu o mare rugaminte. Este cineva care la randul sau a fost diagnosticat cu papiloame in zona intima? In urma vizitei la dermatologie, am fost diagnosticat ca avant acest virus...si implicit aceste papiloame. Cum v-ati tratat..ce leacuri sunt inafara de cauterizare?mentinez ca doctorul dermatolog mi-a recomandat cauterizarea ca solutie. De asemenea mi-au aparut si niste veruci vulgare pe maini, pentru aceste mi-a dat o solutie Duofilm, recomandandu-mi sa bag mana intr-o solutie foarte salina(apa cu sare in concentratie ridicata) apoi usor, cat sa iau un mic strat de epiderma..de pe acele veruci, sa frec cu piatra ponce, dupa care sa aplic acea solutie. Ca alternativa pentru papilom mi-a spus ca as putea sa incerc sa aplec solutia si in zona intima, dar ca nu crede ca va avea succes, cauterizarea fiind solutia cea mai optima. Am fost sfatuit bine?Sa incerc si la alt medic dermatolog?Dumneavoastra ce mi-ati recomanda in ambele cazuri! Mentionez ca am 24 de ani, nu am mai avut niciodata asa ceva, papiloamele au aparut acum cateva luni, dar nu am bagat de seama, treptat ele incepand sa se inmulteasca moment in care am tras un semnal de alarma si am mers la consult. Nu mi-a specificat ce fel de papiloame, ca simtome nu am nimic..doar acele mici proturberante, grupate sau singulare.
56 comentarii 12 Înainte ›
0
11-06-2013, ora 23:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Este vorba de virusul hpv.

Verucile pot fi cauterizate in repetate randuri, iar la un moment dat inceteaza sa mai apara.
Din pacate, de virus nu se scapa niciodata. Ramaneti purtatori si tu si partenerul.
Virusul hpv se ia chiar prin simpla atingere intre zonele genitale.

Aveti aici un film american dedicat in special acestui virus hpv.
-**

* o conferinta tinuta adolescentilor americani despre bolile care se iau prin transmitere sexuala, in principal despre HPV, cu caile de transmisie

HPV este cel mai comun virus transmisibil pe cale sexuală, cel puţin 70% dintre persoanele active sexual vor fi infectate cu acest virus la un moment dat pe parcusul vieţii, susţin specialiştii. Află cum să te protejezi!

Majoritatea tulpinilor nu sunt dăunătoare, însă există câteva tulpini care cauzează diferite tipuri de cancer: gât, cap, organe genitale. Cele mai periculoase sunt tulpinile 16 şi 18 care pot da cancer oral (HPV 16) şi cancer la organele genitale.

6 românce mor zilnic din cauza cancerului de col uterin

Responsabil de majoritatea cazurilor de cancer de col uterin este virusul papiloma uman. Există peste 100 de tulpini HPV, majoritatea fiind inofensive şi infecţiile trecând de la sine. De cancerul de col sunt responsabilele tulpinile 16 şi 18. Simptomele apar mai târziu, de cele mai multe ori când boala este într-un stadiu foarte avansat, deoarece evoluţia bolii este foarte 'silenţioasă'. Dar atunci când simptomele se manifestă trebuie să fii atentă la ele şi să mergi de urgenţă la medicul ginecolog. Iată ce simptome trebuie să te alarmeze:

Sângerări şi durere la contactul sexual
Sângerări vaginale anormale
Dureri de spate
Secreţii vaginale neobişnuite
Dureri pelviene
Sângerări după ce ai intrat la menopauză
Menstruaţie mai abundentă şi de lungă durată.

Cazurile de cancer oral, în creştere

Virusul HPV este una dintre cauzele principale pentru cancerul oral, conform Oral Cancer Foundation. HPV16 este cel mai cunoscut ca fiind responsabil pentru cancerul oral. Peste 50% din cazurile de cancer oral apar din cauza acestuia. Zonele în care se întâlneşte cel mai des cancerul oral legat de HPV sunt limba şi amigdalele, iar cazurile de cancer oral în aceste locuri a crescut în ultimii ani, afectând atât bărbaţii, cât şi femeile. Printre cauzele care favorizează apariţia acestui tip de cancer se numără:

- practicarea sexului oral, în special cu mai mulţi parteneri;
- consumul de alcool şi tutun, persoanele care fumează şi beau având un risc cu 15% mai mare.

Dacă depistezi cancerul oral în faza începătoare are şanse mari de vindecare, rata de supravieţuire fiind de 80-90%.

Cum poţi să previi cancerul provocat de HPV?

1. Practică sexul protejat, aceasta fiind este cea mai sigură soluţie. Folosirea prezervativului este recomandată în orice situaţie şi pentru orice tip de sex;
2. Persoanele care au mai mulţi parteneri au un risc mai mare de a contacta virusul. De aceea, cunoaşterea partenerului şi a stării sale de sănătate este de asemenea un mod bun de a evita infecţia cu HPV;
3. Evită consumul excesiv de alcool;
4. Renunţă la fumat;
5. Mergi la ginecolog cu regularitate pentru a face testul Papanicolau. Este un test care detectează anomaliile celulelor de la nivelul colului uterin;
6. Prin efectuarea unui vaccin împotriva virusului papiloma uman (HPV), după cum recomandă medicii. 'Vaccinarea şi testarea periodică Babeş-Papanicolaou pot duce la reducerea cu 94% a riscului de a dezvolta cancer de col uterin', atenţionează dr. Ruxandra Dumitrescu, medic primar ginecolog la Spitalul Cantacuzino din Bucureşti.

P.S.: Respecta regulile de mai sus, mergi din cand in cand la plafar si cere produse care sa iti creasca imunitatea, mananca sanatos si stai linistita. Du o viata chibzuita si roaga-te la Dumnezeu sa te protejeze de boli.

Scrieti pe Google Hpv la barbati si documentati-va. Acel barbat va transmite acest virus la toate partenerele pe care le va mai avea, chiar daca se foloseste prezervativul. Vedeti filmul american cu link-ul dat.

(**modificat de admin)
0
11-06-2013, ora 23:34
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Pai alea sunt simptomele, verucile! Doctorul te-a sfatuit foarte bine, cauterizarea e cea mai buna solutie insa de obicei apar recidive! Fiind vorba de un virus singura arma impotriva sa este reactia sistemului imunitar iar pt stimularea acesteia isoprinosine cred ca e cel mai indicat imunostimulent! Nu mai sta pe ganduri, du-te urgent la cauterizare iar medicul iti va prescrie cu siguranta si ceva pentru cresterea imunitatii!Sanatate!
0
12-06-2013, ora 08:54
ANONIM2222
Nu este medic/terapeut
ANONIM2222
Bun, dar de unde pot stii ce tip de virus am...ce analize sa fac?dermatologul nu mi-a zis nimic pe segmentul asta..oare de ce?si-o fi dat seama de care sunt si..implicit sa nu fie f grav de nu mi-a zis sa fac si alte analize?din ce am citit cele 16 18 sunt chiar periculoase..cum as putea sa-mi dau seama daca am acel tip?se manifesta altcumva?
0
12-06-2013, ora 15:18
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Sunt periculoase?nu prea cred asta.Trebuie sa le cauterizeze pt ca se multiplica altfel, cat de repede! Medicul nu a adus in discutie acest aspect legat de tulpinile virusului pt ca nu are nici o importanta, cel putin in cazul barbatilor. In cazul pers.de sex feminin se tot incearca sa se faca legatura intre HPV si cancerul de col uterin(femeile nu reusesc sa elimine infectia din organism datorita mediului propice pe care l-a ales virusul sa se inmulteasca) si mai nou se asociaza si cu cancerul orofaringian.Bineinteles toate acestea sunt simple speculatii care se pare insa ca au prins caracter real peste noapte:).Stai linistit din punctul asta de vedere, daca acest virus ar fi cu adevarat cauza cancerului mai bine de jumatate din populatia globului ar face citostatice!
0
12-06-2013, ora 21:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ h1n1 si @ anonim2222

Ba da, sunt periculoase nu numai pentru faptul ca reapar si tre sa mergi de n ori la cauterizare, nu numai pentru medicamentele relativ scumpe pe care tre sa le iei pentru imunitate, ci si pentru faptul ca anumite tipuri de tulpini de hpv, dau la femei, dupa o anumita varsta cancerul de col uterin.

Tie ti-ar fi convenit sa fii femeie si sa iei de la un tip un virus care sa iproduca dupa 40 de ani cancer ?
Plus ca acest virus se da inclusiv daca se foloseste prezervativul, numai prin atingerea zonelor intime.

Filmul despre hpv este extrem de edificator.
-*

@ h1n1

Nu cred ca ai dori sa te afli in pielea unei femei depistata cu acest tip de virus si care are sabia lui Damocles deasupra capului, care tre sa mearga din 6 in 6 luni sa faca testul Papanicolau si sa caute eventualele rani pe colul uterin care incep sa i se formeze.

Fii atent ce informatii dai !

Pretul pentru a depista doar anumite tulpini de virus costa intre 300 si 600 de lei.

estul HPV si Cancerul (de Col Uterin/ Esofagian)

Virusul papillomatozei umane (HPV) infecteaza atat celulele epiteliale tegumentare cat si celulele mucoaselor (bucala, faringiana, uretrala, vaginala, anala).

Riscul de infectie HPV este de aproximativ 80% in randul femeilor active sexual, iar 50% dintre acestea prezinta tipuri HPV ce pot duce la aparitia cancerului de col uterin sau laringian.

Probe recoltate:

- exudat laringian/faringian (Recoltare GRATUITA) din leziuni suspicionate (bucal, gat, laringe esofag) pe tampon steril (barbati + femei) - NU se percepe taxa de recoltare;

- raclaj col uterin (recoltor HPV - mediu lichid) - femei;

-recoltare secretie uretrala - barbati.

Studiile au aratat ca infectia cu anumite tipuri de HPV (genotipuri) reprezinta un factor de risc pentru dezvoltarea ulterioara a CANCERULUI DE COL UTERIN si a Cancerului de gat (laringian/ esofagian).

P.S.: @ @ anonim2222 Daca cineva isi ia din timpullui si iti raspunde pe un Forum, se zice 'multumesc'.

(*modificat de admin)
0
12-06-2013, ora 21:48
ANONIM2222
Nu este medic/terapeut
ANONIM2222
Hmmm.Nu m-am certat cu bunul simt, insa din pacate cred ca am omis asta atunci la acel moment deoarece eram si sunt otara in dubii( ca sa nu spun speriat) vis-a-vis de periculozitatea papiloamelor respective.. Va multumesc amandoura pentru ajutor, recunosc ca eu habar nu am, dermatologul nu mi-a zis prea multe, acum ramane sa..mai consult unul, sau sa fac acea cauterizare. Pe mana acei negi au inceput sa dispara, dupa 2 zile de utilizare a solutiei prescrise de el, dar in zona de jos..am dat decat o singura data si arde-n draci mai pe romaneste, zona pe care am aplicat acum s-a...cam innegrit, maronit..semn de piele arsa. Si n-am mai dat..poate se intampla ceva mai grav sau poate ca e o etapa inspre vindecare. Pe cine sa intreb..?Din ce m-am documentat pe net, anumite tipuri de papiloame sunt mai periculoase.., momentan chiar n-am banii disponibili ca sa-mi fac test hpv..sa vad ce tulpini de virus am, daca am si toate cele;) Poate suna retoric sau stupid..dar nu-s sigur ca am facut bine legatura.Papiloamele pot aparea si fara sa ai virusul hpv?sau aparitia lor e conditionata de el? Cat despre contacte sexuale.am intrerupt orice activitate acum si asa va fi pana la disparitia lor...oare cauterizarea semnifica automat disparitia lor..dar nu si a virusului?dupa cauterizare..se poate relua viata sexuala?
0
13-06-2013, ora 11:10
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Clara_p

Nu te supara dar chiar nu am dezinformat pe nimeni cu absolut nimic, din contra l-am sfatuit pe dl.anonim sa mearga cat de repede la cauterizare, cea mai suportabila si de departe cea mai eficienta metoda de tratament a leziunilor din zona ano-genitala si nici nu l-am sfatuit sa intretina relatii sexuale de nici un fel! Insa as vrea sa te intreb pe tine un lucru:
-acest virus HPV(indiferent ce tip)are cumva un termen de valabilitate sau tine cont de varsta gazdei?Altfel nu inteleg cum provoaca neoplasmul cervical dupa cateva decenii de la momentul contaminarii si doar in circa 3-5% din cazurile in care este prezent!Daca acest tip de cancer ar fi de natura virala:1)majoritaea persoanelor infectate cu HPV ar dezvolta cancer de col.2)virusul ar fi prezent in toate cazurile de cancer de col si nu e asa.3)cancerul ar avea macar o umbra de legatura cu perioada de incubatie a virusului care din cate stiu eu nu reprezinta o enigma ci este direct proportionala cu viteza de reproducere a virusului respectiv adica aprox 24h(cu o deosebit de mare marja de eroare o persoana infectata ar trebui sa dezvolte cancer de col in primii 2-3 ani de la momentul infectarii, nicidecum dupa 4 decenii!
Ma repet:faptul ca virusul este prezent nu este un argument suficient pentru stabilirea etiologiei unei boli! In schimb vaccinul se vinde ca painea calda si fara sa fiu rautacios acest lucru le convine de minune magnatilor din industria farmaceutica!!!
0
13-06-2013, ora 14:04
rodiaa
Nu este medic/terapeut
rodiaa
@anonim2222 - asa cum ti s-a mai spus pe aici, ce ai tu este virusul hpv. in zona genitala, anumite tulpini ale virusului dau papiloame (ce ti-a aparut tie), acestea fiind necancerigene dar transmisibile sexual (prin contact cu pielea, deci prezervativul nu protejeaza 100%). alte tulpini au risc de cancer de col uterin, la tine nu se manifesta dar le poti transmite prin contact sexual.
papiloamele sunt date numai de hpv.
indiferent de metoda aleasa pentru a indeparta aceste papiloame, riscul de recidiva e acelasi. sunt oameni la care dupa infectie nu apar papiloame, la altii apar si dispar de la sine, la unii recidiveaza dupa tratament la altii nu. deci nu inseamna vindecare.
testul hpv (ca sa determini ce tulpini ai) nu prea se face la barbati pentru ca e imprecis. tu avand papiloame (se mai numesc si condiloame, e acelasi lucru) cel mai probabil ai tulpinile 6 si /sau 11. asta nu exclude posibilitatea de a avea si alte tulpini unele poate cancerigene.
unii spun ca virusul se elimina din oranism in maxim 2 ani(chiar daca papiloamele nu mai sunt prezente), altii ca ramane in stare latenta in organism. nu se stie sigur, de aceea e bine sa informezi viitoarele partenere, mai ales in caz de infectie recenta.
nu exista tratament care sa omoare virusul, vaccinurile sunt doar preventive. isoprinosine si altele stimuleaza imunitatea, sunt bune dar nu suficiente.
e bine ca ti s-au innegrit, asta inseamna ca o sa pice curand.

h1n1 - e o teorie la care si eu m-am gandit. ca hpv poate nu produce cancer de col. poate doar favorizeaza. hpv a fost gasit in aproximativ 95% din cancerele de col uterin. dar, pe de alta parte, 80% din populatia activa sexual il are la un moment dat (ceea ce e enorm, aproape toata lumea il are, plus ca virginele nu au fost testate pentru ca se presupune ca nu il au si e fizic imposibil sa fie testate). s-a stabilit ca tulpinile 16 si 18 sunt mai periculoase. cu toate astea, o mica parte din cele care au tulpinile astea dezvolta cancer de col. din toate astea inteleg ca virusul il are aproape toata lumea, dar numai o mica parte din femei ajunge sa aiba cancer de col. deci poate ca virusul favorizeaza dar nu declanseaza boala. nu stiu.
0
13-06-2013, ora 15:21
ANONIM2222
Nu este medic/terapeut
ANONIM2222
Multam..pai ia fiti atenti...mie alea mi s-au innegrit..si parca se usuca asa, ceva de genu..sa mai continui cu tratamentul..sa dau?ideea e ca nu pot fratele meu sa aplic doar pe papilom.mai dau si pe langa si imi cam arde pielea otara..mi-am dat si pe mana, semn ca mi-au cam trecut e faptul ca..au disparut de acolo, apare as[ectul de piele noua asa, substanta arzand acei negi, sau mai precis...veruci vulgare..cum a fost scris in diagnostic. Acum nu stiu ce sa fac jos...daca merge solutia asta? o fi buna..n-o fi?cum am mai spus dermatologul n-a fost prea increzator in reusita solutiei in cazul papiloamelor..dar daca innegrirea si uscarea e un pas inspre vindecare, urmand ca ele sa cada..inseamna ca e ok si ca ar trebui sa continui sa aplic solutia acolo..nu?
acum se ridica alt semn de intrebare..test hpv la barbati nu prea se face, nu prea arata..nu prea am bani sa-l fac..deci pica din start, ideea e urmatoarea..de unde stiu eu ca nu-i pot transmite si partenerei aceste papiloame?ipotetic vorbind, dau cu solutia..imi cad alea si apoi..intretin contact sexual cu prezervativ..ei bn,..prin frecarea cu acele zone unde le-am avut..ca sutn undeva la baza penisului..si pe el..prezervativul nu acopera tot doar..si prin frecarea cu acele zone care teoretic mi-au trecut..de unde pot fi eu sigur ca ea nu i voi da?poate eu mai am virusul prezent in corp. Sunt semne distincte care atesta faptul ca mi-a trecut boala complet?cum as putea sa-mi dau seama de asta?
0
13-06-2013, ora 17:11
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
rodiaa

Am exact aceeasi parere, HPV este un cofactor nu cauza in sine, ca de pilda fumatul in cazul cancerului pulmonar(daca fumezi timp de 30 de ani cate doua pachete pe zi ai sanse sa te imbolnavesti semnificativ mai mari decat un nefumator insa nu e o certitudine).Mai stiu si ca industria farmaceutica si cea a armamentului se bat pt primul loc in ceea ce priveste profitul financiar pe plan economic mondial.La mijloc sunt prinse sume incomesurabile de bani iar acordarea unui Premiu Nobel in situatia data nu reprezinta in nici un caz o piedica in ceea ce priveste denaturarea integritatii stiintifice!Multa sanatate tuturor!
0
13-06-2013, ora 22:07
rodiaa
Nu este medic/terapeut
rodiaa
@anonim2222, asa cum am mai spus esti contagios chiar daca o sa iti dispara papiloamele inghinale. o sa citesti multe pareri diferite. unii spun ca esti contagios atata timp cat ai condiloamele. altii ca in maxim 2 ani virusul e curatat de sistemul imunitar, altii ca o sa ai virusul toata viata. nu exista nici un semn ca ai scapat de virus, nici macar daca au disparut si nu mai reapar pe o perioada lunga. e o mare belea virusul hpv, mai ales condiloamele astea. daca ti-au aparut la baza penisului, e clar ca prezervativul nu o sa o protejeze pe viitoarea partenera. atentie si la sexul oral si anal, virusul se poate transmite si asa. cu cat afli mai multe despre ce presupune virulul asta, cu atat vei fi mai suparat, mai ales ca daca vrei sa nu transmiti mai departe e cel mai bine sa nu faci sex o perioada lunga, si sa fii sincer. sau sa gasesti o partenera care are /a avut asa ceva.
tu de la cine ai luat? fosta ta partenera avea veruci inghinale? de alte boli transmisibile sexual te-ai testat?
daca mai suporti aplica in continuare solutia, sau fa o pauza 2-3 zile. se mai foloseste condyline, care are acelasi efect, costa 50-100 roni. dar riscul de recidiva e acelasi. aplici cateva zile, apoi pauza alte cateva zile.
0
13-06-2013, ora 22:35
ANONIM2222
Nu este medic/terapeut
ANONIM2222
Multam frumos tuturor pt sugestii..hmmmm...pai rodia, habar..dar habar nu am cand si de unde si..de la cine am luat asa ceva..ca au aparut ffffffff treptat...observasem de multe luni 2...bubite dalea mici, proeminente..apoi..inca 2..si tto asa pe parcursul a cateva luni..de aceea nu m-am alarmat..pt ca totusi:) e un..penis:))nu e ceva ce e..neted ca-n palma..se pot itnampla sa mai fie si alte..denivelari absolut normale..(din ce stiu eu) acum ideea e ca...ma cam inspaimanta gandul..ast ar insemna ca de acum incolo sa dau virusul oricarei partenere?e groaznic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! e echivalentul cu..taierea...p..! SA-MI DEA SI MIE CINEVA O VESTE BUNA IN SEARA ASTA..CA DE NU MA DUC, MA IMBAT SI-O TAI=)) glumesc..facem haz de necaz... app, sa aplic solutia decat o singura data pe zi? de 2 ori e prea mult? si totusi cumva se poate scapa de virusul asta..nu e...cancer doar! o sa-mi iau niste pastile pentru cresterea imunitatii..odata cu cresterea ei e posibil sa dau virusul afara?si ar trebui totusi sa existe un test care sa ateste disparita lui sau...prezenta! o sa le si cauterizez cat de curand posibil..deocamdata mai dau cu solutia aceasta..vad ce efecte are..apoi eventual le cauterizez..iau si pastilele acelea..si sa vad..ce si cum. Desi din ce-am citit..nu e contactul sexual singura modalitate prin care poti lua aceste..condiloame
0
13-06-2013, ora 23:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Herpesul (introducere) este unul dintre cele mai raspandite VIRUSURI astazi.
Ce inseamna VIRUS ?
Il iei si il capeti pe viata.
Il vei da tuturor partenerilor cu care intri in contact.
Nu exista vindecare.

In general apare pe organele genitale si reapare ocazional toata viata voastra.

Boala cu transmitere sexuala nr. 1 in intreaga lume este insa Human Papilloma Virus (HPV).
Acesta este tot un virus.
Si ce inseamna asta ?
Il iei si il ai toata viata.
Nu exista vindecare.
Il vei da fiecarei persoane cu care faci sex dupa ce te infectezi.

HPV nu este cel mai intalnit virus, ci si cel mai contagios.

Nu se transmite ca HIV.

Denumirea uzuala a HPV este de negi (veruci) genitali.. Practic sunt niste negi pe organele genitale care trebuie periodic arsi prin chirurgie, laser sau chimioterapie.

Odata se credea ca asta este singura problema. E cam scarbos sa ai negi care trebuie arsi din cand in cand. Pina am realizat cateva lucruri despre asta

Nr. 1: Poti sa ai virusul asta si sa il dai altora fara sa iti apara vreodata negi.
De fapt cele mai cancerigene tulpini ale acestui virus, nu produc deloc negi.
Fetelor, daca aveti negi ca rezultat al infectiei cu acest virus, de obicei se vor amplasa pe cervix. Cand este ultima oara cand v-ati vazut cervixul ?
Am intalnit un baiat de 8 ani in Detroit care s-a uitat la mine si a zis: Nu stiu...
I-am raspuns : Nici nu ai unul, scumpule, stai linistit.
Fetelor, asta nu este o parte a copului vostru pe care sa o puteti vedea
Tot ce se poate face face pentru femei este sa fie trimise sa isi faca la 6 luni Testul Papanicolau pentru a urmari daca nu apare rezultatul virusului: cancerul de col uterin.
Baietii vor trai, desi le va fi greu sa se uite in ochii viitoarelor sotii si sa le zica ca au acest virus. Pentru fete va fi mai greu pentru ca s-a ajuns sa eixste fete de 18, 19, 20 de ani care au trebuit sa faca histerectomie totala din cauza cancerului cervical.
In 1997 in America au murit mai multe femei de cancer de col uterin decat de SIDA.
Aceasta boala omoara la ora actuala mai multe femei decat HIV.
E a doua cauza a mortii la femei si noi nu vorbim despre ea ?
Nu le spunem fiicelor noastre despre ea ?

Nr. 2: Poti da virusul (ramai purtator pe viata) chiar daca iti arzi papiloamele.
Este suficient atingerea zonelor intime.

Tu ai vazut (in exterior) sau ai simtit (in interior) la fata de la care ai luat ca avea negi ?

Pune-o si pe ea sa mearga la control ginecologic si o indruma doctora de acolo ce trebuie sa faca pe viitor.
Este valabil si pentru ea (de la care ai luat) ca virusul ramane in organism pe viata si il da mai departe tuturor cu care intra in contact sexual.

Mie mi s-a spus ca la ora actuala se fac ore de educatie sexuala in licee. Nu stiu exact si sunt tare mahnita ca nu va invata ce trebuie acolo. :(

P.S.: Am o cunostinta care a avut acesti negi, i-a ars, s-a casatorit. Relatiile sexuale le-a avut cu sotul dupa ce au trecut mai multi ani de la contactarea virusului HPV. Dupa cateva luni de la casatorie i-au aparut si sotului negii cu toate ca la ea trecusera peste 2 ani de cand nu ii mai aparusera. I-a luat si ea inapoi. Acum din timp in timp le apar si se trateaza impreuna.

Intreab-o pe fata cu care mai vrei sa ai relatii sexuale daca accepta asa ceva inainte si nu-i fa asemea 'cadou' fara s-o instiintezi.

Test se face si la barbati si este intre 3 si 5-6 milioane. Depinde de clinica la care suni.
Acest virus are peste 100 de tulpini. Se face testul doar pentru cateva. Anumite tulpini sunt cancerigene.
0
13-06-2013, ora 23:51
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Singurul inamic in cazul unei infectii virale este sistemul nostru imunitar, de el trebuie pe cat posibil sa avem grija sa functioneze cat mai bine iar asta presupune o alimentatie sanatoasa bogata in vitamine si pe cat posibil cat mai multa odihna!
0
14-06-2013, ora 00:11
rodiaa
Nu este medic/terapeut
rodiaa
anonim222. nu ti-o taia :))) as vrea sa iti dau o veste buna.
sunt destule cazuri pe net cand unul din parteneri avea sau a avut condiloame si la celalalt nu s-a manifestat, unii au fost casatoriti de zeci de ani si nu le-a mai aparut. pastilelele isoprinosine sunt cam scumpe si iti trebuie cam 3 cutii pe luna, sunt mai eficiente in stimularea imunitatii, poti sa iei si cu pauze.
as vrea sa iti spun ca da, ca trece, ca virusul va fi eliminat, si eu mi-as dori sa fie asa. multi doctori sustin ca in 90% din cazuri se elimina. n-oi fi tu al mai ghinionist sa ramai cu virusul. dar nu poti sa stii. de asta e cel mai bine sa spui partenerelor ca sa nu pateasca si ele asa, chiar daca te vor refuza. sexul in urmatoarea perioada nu are rost, e risc prea mare de containare. oricum, in perioada cand verucile sunt prezente riscul de contaminare e mare, tratate recent scade putin riscul. cu cat trece mai mult timp si nu mai apar recidive, cu atat e mai bine, inseamna ca organismul lupta cu virusul si il elimina(speram).
solutia aplic-o asa cum ti-a spus medicul. de exemplu, condylinul se aplica de 2 ori pe zi, timp de 3 zile apoi pauza 4 apoi reluare. ca sa iti faci o idee de solutiile astea. nu te speria daca arde, e normal. trece.
din pacate nu exista nici un test pentru barbati, nici macar la femei nu e 100% sigur. teste de sange nu exista pentru hpv.
contactul sexual e principala modalitate prin care se ia virusul. iar medicii spun ca papiloamele de pe maini sau din alte zone ale corpului nu se transmit in zona inghinala, ca sunt tulpini diferite. cu toate astea, cineva de pe forum cu papiloame avea aceeasi tulpina inghinal ca aia de la degetele de la maini, unde avea tot veruci. asa ca in povestea cu virusul hpv practica bate teoria.
iti doresc sa te faci bine si sunt sigura ca asa va fi. nu e sfarsitul lumii :) daca citesti forumul asta legat de hpv si de condiloame o sa vezi cati s-au confruntat cu problema asta.
0
14-06-2013, ora 00:25
ANONIM2222
Nu este medic/terapeut
ANONIM2222
Da frate..deci la propriu..am luat-o-n mana.e clar, ma duc sa-mi cumpar o crema ceva..ca se anunta..vremuri grele :( cine naiba ar mai vrea sa o faca cu tn...daca ii zic ma nene stii ca e posibil sa faci cancer de la asa ceva...! fuge aia de nici la un suc nu mai sta..sa fim seriosi :(..nu am vazut..la exterior nu avea asa ceva..dar daca se spune pe aici e poti avea virusul si nici sa nu-ti apara acele condiloame..de unde sa stiu eu?doar nu o intreb la prima intalnire..stii..buna, cum te cheama..ai hpv?sau dupa ce-i dau chilotii jos..ai asa ceva?se ia si cu preszervativ..deci de unde sa stiu eu acum..ce si cum?habar n-am..nu ca as fi avut 10 partenere diferite in ultimele luni..dar nu stiu ma nene..nu stiu, poate nici ea nu stie...am niste idei acum.=))iau un..prez mai mare si-l trag si peste testicole=)) rad eu..dar nu-i rasul meu..acum stau si ma intreb..ma dar de ce mie..cu ce am gresit.firar..o chestia ca asta iti afecteaza si marcheaza viata pt totdeauna..
0
14-06-2013, ora 00:53
rodiaa
Nu este medic/terapeut
rodiaa
da, e aiurea, dar nu privi lucrurile chiar atat de tragic. multe fete (care nu mai sunt virgine si nici nu au avut parteneri virgini) au sanse sa aiba deja tulpini de hpv (cancerigene sau nu) chiar daca nu s-a manifestat. ele pot sa isi faca testari sa vada.
nu te mai gandi ca esti cu stea in frunte si ca acuma esti insemnat, bolile cu transmitere sexuala sunt foarte raspandite, mai bine teme-te sa nu aiba ele ceva. crezi ca tu nu poti sa iei de la ele boli?
anonim...ai rabdare. hai sa vedem mai intai ce efect are solutia aia. poate dispar si poate nici nu mai reapar. n-are cum sa iti apara pana la adanci batraneti.
poate nici ea nu stia. poate la ea/ele nu s-a manifestat. poate a avut si nu ti-a spus (urat din partea ei). sunt destui pe care nu ii intereseaza ca transmit mai departe.
suntem aici sa ne sustinem. nu e cel mai mare rau care se putea intampla. o sa fie bine, ai rabdare. au mai fost si altii in situatia asta si le-a trecut si nici nu au infectat pe altii.
stresul scade imunitatea deci incearca sa nu te mai gandesti. fa sport, mananca sanatos.
tot e mai bine ca nu e herpes ca ala chiar nu mai trece niciodata. hehe incerc sa te fac sa gandesti pozitiv :) sanatate multa.
0
14-06-2013, ora 01:20
ANONIM2222
Nu este medic/terapeut
ANONIM2222
Mersi frumos..dar tot la taiere ma vad..nu mie de sex..ca da-l incolo..o frec o perioada pana cand rezolv..problema e sa nu aiba repercursiuni pe termen lung.ca atunci e belea mare de tot..Trebuie sa privesc pozitiv situatia..sapt viitoare maxim merg sa cauterizez alea..sa vad ce se poate face..pana atunci dau cu solutia si dermatologul..sa cauterizeze ce mai poate eventual.le-as arde-n focul iadului..numa sa scap de ele. Impactul cel mai mare il are emotional, si-o sa-l mai intreb si pe el care e problema..poate-mi spune mai multe. Acum alta chestie e ca pe net..nu gasesti frate deloc asa ceva..cu poze! dar nici-o poza mai clara...cu mai multe situatii ipotetice..sa vada si orice prost ca mine ce ar putea avea si ce nu..ca sa nu se sperie degeaba. Mai ca mi-as poza...si-as pune-o exponat..sa vada si altii, o impaiez si-o duc la muzeu, numa sa ii fie de folos altcuiva. Mersi din suflet pentru incurajare rodia, maine ma duc la hotel..in bar..si prima cafea pe care-o beau..ca fi in cinstea ta..daca vii pe litoral o dau si live
0
14-06-2013, ora 01:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ANONIM2222

Scrie pe Google Test hpv barbati si vezi cat costa pentru tine testul daca vrei sa te documentezi.

Roaga doctorul sa iti dea si un tratament de imunitate care sa previna reaparitia negilor si tine-te de el.
0
14-06-2013, ora 11:38
rodiaa
Nu este medic/terapeut
rodiaa
:)) mersi anonim pentr cafea.
dermatologul probabil ca vede destul de des asa ceva, incearca sa ii ceri mai multe informatii daca poti.
cauta in engleza pe google "genital warts" sau alte asemenea dar in engleza, da-i la imagini, poate te ajuta.
mult noroc
0
14-06-2013, ora 13:59
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
clara_p

Pai nu e acelasi test ca la femei?????in afara de procedura de recoltare care probabil difera ce mama supararii ar putea sa mai difere?metoda de testare consta in amplificarea secventelor de proteine specifice cu ajutorul reactiei de polimerizare in lant! Aceasta metoda se foloseste pentru identificarea acizilor nucleici in cazul germenilor incepand parca de pe la mijlocul anilor 80.
0
14-06-2013, ora 19:04
ANONIM2222
Nu este medic/terapeut
ANONIM2222
I'm still alllllllliiiiive...:D ma lupt:)dau din coate si din picioare si..ma lupt:D
0
14-06-2013, ora 20:55
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Dle anonim, nu te mai stresa atat, sa-ti spun:acum circa 7-8 ani mi-au iesit si mie negi genitali, m-am luat frumos si m-am dus la dermatologie si mi i-a cauterizat, iar dna doctor foarte draguta m-a intrebat:ati umblat?.Insa eu nu umblasem, cel putin nu recent, aveam o prietena stabila de circa 2 ani pe care nu am inselat-o! In fine, m-am enervat, am luat-o de manuta si am dus-o la control si ce sa vezi, ea nu avea condiloame nici externe nici interne dar era la randul ei infectata cu HPV.Atunci am intrebat-o pe dna doctor cum se face ca prietena mea nu prezinta simptome ci doar eu iar dansa a raspuns sa nu ne batem capul ca toata lumea are HPV iar cand scade imunitatea pot sa apara condiloame! A trebuit insa sa ma mai duc de vreo 2-3 ori la cauterizat insa repede, nu trebuie lasati sa se inmulteasca si acum ca au trecut vreo 8 ani doar nu am mai avut nici un fel de probleme iar prietena mea cu care am mai ramas aprox 4 ani nu a avut si nu are nici in ziua de azi simptome! La mine sunt ferm convins ca virusul nu mai este de mult timp in organism insa bineinteles ma pot reinfecta la fel de bine ca atunci daca am noroc:))) Iar prietenei mele de atunci ii doresc din tot sufletul sa dezvolte cancer cervical pe la 85 de ani! Du-te la medic sa-ti cauterizeze negii, poate scapi o singura data cu toate ca m-as mira pentru ca daca s-au inmultit vor recidiva ! Nu te mai da cu tot felul de creme si solutii de ars ca nu rezolvi mai nimic, pe bune!
0
14-06-2013, ora 23:10
ANONIM2222
Nu este medic/terapeut
ANONIM2222
tocmai ce m-am dat.si ustura cam..tare:)) o sa ma duc sa cauterizez desii vad ca si cu solutia da rezultate..sapt asta merg sigurrrrr..asta care vine..acum doar ce-am inceput munca dar cum ziceam mai sus..merg sigur sapt asta si va spun ce-am facut...dar de ex, am dat cu solutie pe vreo..cativa negi..s-au innegrit, m-a usturat..recunosc..dar apoi au..cazut, s-au rupt asa si au cazut..acum nu stiu daca e posibila recidivarea..deoarece solutia nu e la fel de buna ca, cauterizarea. Poate daca-i cauterizez sunt sanse mai mici sa revina...pt ca operatia in sine e facuta mai bn
0
14-06-2013, ora 23:11
ANONIM2222
Nu este medic/terapeut
ANONIM2222
Si-ti dai seama ca ma stresez..pentru ca serios ca n-as vrea sa-i dau asa ceva..cuiva..si cum sa-i explic situatia..viitoarei partenere...?o intrebare:) cad condiloamele de acolo..iar eu o fac cu prezervativ...transmiterea lor facandu-se doar prin contactul cu zona infectata..lucru acesta n-ar mai fi valabil..nu?daca aceleau au cazut..si nu mai sunt
0
14-06-2013, ora 23:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ h1n1

Faci cumva hiv-ul (hiv e virus) sa iasa din organism ?
Nu.
1 si cu 1 fac 2.

Prietena ta nu avea negi.
Dar nici tu nu erai virgin cand te-ai imprietenit cu ea, nu stiu de ce as baga eu mana in foc.
Daca tu ai luat-o dinaintea ei, i-ai dat-o si ei si vei mai mai da la altele ?

Eu zic sa le specifici sa nu te blesteme pe viata.

Virusul neiesind din organism (chiar daca condiloamele au fost arse), il trasmiti prin contactul cu pielea intre zonele intime.
-*

Si anuntati-va prietenele acelea ca asa cum v-au dat voua, asa vor da si la altii.
Fata nu avea negi cand se presupune ca ti-a dat-o @ h1n1 !!! Buna dimineata.
Tu nu mai ai negi ? Dar virusul e latent. Il dai mai departe ca el exista.
Stiu ca e greu. :(
Nu inteleg de ce va prefaceti ca nu intelegeti.

(*modificat de admin)
0
14-06-2013, ora 23:52
ANONIM2222
Nu este medic/terapeut
ANONIM2222
Pai fratele meu alb..asta ar insemna sa nu ma mai f..2 ani de zile pana cand nu-mi iese virusul?sau poate nu iese niciodata?sau poate..poate...poate o mie de posibilitati sunt.!gandeste-te ce impact are asta asupra vietii sociale..vorbesc in cazul meu aici, e..groaznic! sa nu fiu..mitocan si sa spun alte lucruri, dar sa luam posibilitatea unei..relatii mai serioase..cum o cladesti cand din start pleci cu..un dezavantaj enorm..dar enorm de mare?stai mereu cu frica?!!!!!!!!! e teribil asta.nu cred ca se poate asa ceva, daca intradevar se spune ca un mare procent de oameni au asa ceva..inseamna ca...nu stiu, nu e asa grav pe cat se pare...asta ar insemna ca lumea sa nu se mai futa, sa nu mai faca copii..sa nu mai aiba relatii..nimic! lipesc scoci pe ea..ii fac caciulita si trag prezervativul pana-n gat.costumas ii fac=)) serios acum..nu cred ca are cum sa fie asa de grav..si sa se transmita asa de usor..chiar dupa ce le cauterizezi..
0
14-06-2013, ora 23:53
ANONIM2222
Nu este medic/terapeut
ANONIM2222
Va multumesc din tot sufletul pentru pareri..sincer nu credeam ca asa multa lume isi va rupe din timpul sau si va da o mana de ajutor..as da si eu mai departe..dar sunt in pom si pomul sus..termenii astia medicali ma bat
0
15-06-2013, ora 11:35
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Daca te iei dupa clara_p din momentul acesta ti-ai terminat viata sexuala, vei merge doar la pipi! Nu e asa de grav cum pare, doctorita care m-a tratat pe mine si-a dat repede seama ca sunt ingrijorat si mi-a spus ca in ziua respectiva(era dimineta pe la vreo 10 cred) eram al patrulea pacient cu aceasta problema!Oricum eu tin sa-i multumesc clarei pt.deosebita etica pe care o implementeaza pe acest forum, insa chiar daca virusul ramane in stare de latenta in organism probabil chiar pe viata(nici un biolog nu o sa poata sa-ti spuna cu certitudine daca e sau nu asa), persoana respectiva nu este contagioasa iar de acest lucru m-au asigurat mai multi medici dermatologi cu care am discutat acest aspect)! Sa compari HIV cu HPV e ca si cum ai compara merele cu kiwi, ambele sunt fructe dar nu fac parte din aceeasi familie, HPV apartine femiliei papovavirusurilor si are ADN-ul ca material genetic pe cand HIV este un retrovirus si are in structura genomului ca informatie genetica ARN. HPV infecteaza Keratinocitele epidermului pielii sau al mucoaselor si nu ajunge in fluxul sanguin pe cand HIV infecteaza limfocitele si isi incorporeaza materialul genetic in genomul celulei gazde iar odata cu fenomenul de mitoza in genomul noilor celule acesta se va regasi.De aceea infectia cu retrovirusuri indiferent de tip va fi pe viata!
Sa te pui sa analizezi intr-un cuplu cine a fost initial infectat fara ca bineanteles sa stii dinainte acest lucru e ca si cum ai cauta raspunsul la intrebarea"cine a fost primul:oul sau gaina?".Clara e putin ironica atunci cand spune"stiu ca e greu:(".Nu e nimic greu, te tratezi si asta e, iti vezi mai departe de viata ca doar n-o sa-ti iei zilele! Se pare ca ea stie ca infectia cu HPV e pe viata dar nu stiu din ce surse detine aceasta informatie cel putin in cazul barbatilor! Daca tot sustine acest lucru sa ne dea si noua linkul in legatura cu studiul in cauza unde s-a demonstrat stiintific acest lucru!
0
15-06-2013, ora 12:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ANONIM2222

Un mare procent de oameni au acest virus HPV.
Dar nu tulpina care ti-a produs tie verucile.
Virusul are peste 100 de tulpini.
Altii au tulpini care nu produc veruci/negi, dar produc cancerul de col sau cancerul in gat.

Iar te prefaci ca nu intelegi. Tu l-ai luat fara ca fata sa aiba veruci.
Poti sa gasesti o sotie care sa accepte asa ceva si sa va tratati impreuna pe viitor.
Exista astfel de familii.

Dar sa nu faci marlania (ca sa vorbesc si eu ca tine) sa i-o dai, fara sa o anunti, sa o ia ea si viitorii ei parteneri.

@ h1n1

Nu cred ca te-ai documentat mai mult decat femeia care a tinut conferinte pe teme sexuale in majoritatea liceelor din America ca sa vii sa scrii ca virusul nu e contagios.
Tu l-ai luat de la o fata care avea veruci ? Contagiozitatea lui HPV este mai mare decat a lui HIV. Macar acolo ai posibilitatea sa nu il iei daca porti prezervativ.
Si mai zi un lucru ca vad ca esti foarte istetz, mintea insa nu face corelatii.
Tu crezi ca un barbat s-ar culca cu vreo femeie daca o vede plina de veruci din alea sau o femeie s-ar culca cu vreun barbat plin de veruci ?
Normal ca le-au luat de la unii la altii cand negii nu existau, asa cum specifica si femeia din film. Doar nu alegeau americanii o analfabeta care sa le educe tinerii.
-*

Nu scrie pe fruntea omului ca are HPV sau nu.
Dar nu e etic, frate, sa imprastii cat cuprinde virusul.

Toate virusurile sunt pe viata. Si herpesul e tot pe viata..

"Infectia cu virusul papiloma uman este foarte rara - FALS Virusul papiloma uman (HPV) este una dintre cele mai des intalnite infectii cu transmitere sexuala. Exista peste 100 de tipuri ale virusului. Dintre acestea, unele pot cauza cancer la colul uterin sau negi pe organele genitale sau pe alte parti ale corpului, precum si pe maini. HPV poate duce la cancer la nivelul penisului, rectului si gatului."

50 % dintre persoanele active sexual au aceasta infectie. Iti dau seama ca daca vedeau vreun semn de la parteneri ca au, nu ar mai fi facut sex.

Ti-am dat link-ul de 4 ori in acest topic. Daca insisti sa o dai mai departe... este alta greseala.
Mergi si fa testul acela scump din cand in cand, mai ales primavara si toamna cand imunitatea organismului scade.
Daca insisti ca asa cum altii v-au imbolnavit pe voi si voi sa imbolnaviti pe altii este alegerea voastra, pentru care veti avea plata voastra. Sa nu crezi ca Dumnezeu doarme.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: