Papanicolau + secretii vaginale

06-09-2011
sabareni
Nu este medic/terapeut
sabareni
Am facut de curand analizele PAP si secretii vaginale si rezultatele anlizei au fost urmatoarele:

Citodiag. Papanicolau

Satisfacator pentru evaluare DA celuel endocervicaleDA
I. Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DOrganisme:
Tricomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili DA.Gardenerella NU
Acctiniomicete NU. Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana POLIMORFA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: Inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomoie Nu, Atrofie Nu
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 de anu ? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale ? NU
Cel.scuamoase:
Celule scuamoase Atipice De semnificatie Nedeterminata _ ASC-US NU
Celule scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepitelialade grad inalt - ASC-H NU
Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Inalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU, endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice in favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA, De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: MODERAT fond inflamator acut si hemoragic. Alterari celulare de natura inflamatorie.
Flora microbiana POLIMORFA

Concluzie: Frotiu de tip inflamator.


Citodiagn. secretii vaginale FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. RARE PMN. ABSENTI BACILI DODERLEIN.
FLORA POLIMORFA CU PREPONDERENTA COCOBACILILOR GRAM NEGATIV CU ASPECT SUGESTIV DE VAGINOZA BACTERIANA ("CLUE CELLS").
ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS

Va rog frumos daca aveti putin timp sa va uitati peste aceste analize si sa-mi spuneti daca am o infectie grava si daca...da..care ar putea fi cauza.
Daca ajuta cu ceva...am 47 de ani, de aproape un an nu mai am ciclul regulat(la 2-3 luni) si...un singur partener sexual. Multumesc foarte mult!
1 comentarii
0
07-09-2011, ora 00:03
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Se prea poate sa aveti Gardnerella vaginalis, (vaginoza)din cauza lipsei bacililor Dordelein, care trebuie sa fie prezenti in vagin, in mod normal, si au rol protector, asadar flora vaginala normala este distrusa..nu este nimic grav, se mai intampla, trebuie sa mergeti la medic pt tratament..si de acolo si inflamatia din testul papanicolau..in rest este ok..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.