Pansinuzita cu aspect cronic

27-08-2009
Ioana-Roxana
Nu este medic/terapeut
Ioana-Roxana
Buna ziua domnule doctor.In urma unei ex. CT am fost diagnosticata cu pansinuzita cu aspect cronic.Interpretarea data de medicul examinator suna cam asa : "pansinuzita care afecteaza sinusul maxilar bilateral cu aspect cronic cu ingrosari de mucoasa polipoide.Sinusurile sfenorale, mai ales cel drept care contine un produs fluid cu densitate peste cea hidrice (50 HU) cu mici bule aerice incluse.Celulele etmoidale anterioare si posteriore si sinusul frontal stang opacefiate in totalitate.Concluzie: pansinuzita cu aspect cronic". Imi puteti traduce? E grav? Ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc...
15 comentarii
0
28-08-2009, ora 07:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa cum a descris medicul radiolog.. suna grav.
dar am mai avut cazuri cand pe descriere scrie una si in realitate.. nu e chear asa.
trebue sa vada filmul sau SD. un medic ORL.
de dorit din clinica.
fiindca daca se confirma ca este inflamatie in toate sinusurile.. e nevoie de internare si tratament ( poate chear chirurgie endoscopica).
cu asa sinuzita.. ar trebui sa aveti dureri de cap in jurul ochilor si in spatele lor. nas infundat si secretii purulente urat mirositoare... !
0
28-08-2009, ora 07:58
Ioana-Roxana
Nu este medic/terapeut
Ioana-Roxana
Buna dimineata domnule doctor.Multumesc pt. raspunsul dvs.Eu am mai fost operata de sinuzita anul trecut, cand in urma ex. CT. mi-a fost descoperita o sinuzita maxilara bilaterala si medicul orl-ist care m-a consultat, mi-a spus sa ma operez urgent.Asa ca m-am internat la Is, la spitalul CFR si m-am operat (deviatie de sept+sinuzita).Dupa operatie domnul doctor mi-a spus ca n-a curs nimic, nici vorba de infectie, era doar o inflamare a sinusurilor provenita probabil din cauza rinitei alergice si a racelilor repetate.Acum mi s-a pus diagnosticul asta si pe mine nu ma doare capul decat daca sunt obosita(si imi trece daca ma odihnesc), daca racesc (imi trece cu paracetamol sinus) sau daca e foarte frig afara, iarna.Secretii exista dar nu sunt nici purulente, nici urat mirositoare, ci apoase.Nasul e infundat dar infundat e de cand ma stiu, am rinita alergica.Am vazut ca dvs. aveti cabinet la o clinica care are sediul si in Roman.Imi puteti spune o zi cand va gasesc la clinica, sa-mi fac o programare, sa vedeti dvs. despre ce e vorba?
0
28-08-2009, ora 08:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai bine este sa veniti la Pascani. ( cabinetul de baza cu toate dotarile se gaseste aici.)
la Roman merg pentru medicina muncii ( numai la solicitarea angajatorului).
INrest.. ce ati scris acum explica eroarea facuta de medicul radiolog.
UN sinus operat ramane cu urmari si cicatrici in el( ce sa vazut la CT.. este rezultatul interventiei chirurgicale.. si nu necesita tratament.
daca medicul de la CT.. stia acest lucru cu siguranta interpreta altfel rezultatul.
0
11-01-2010, ora 19:19
vieruanca
Nu este medic/terapeut
vieruanca
Buna seara domnule doctor! Vreau sa va deranjez si eu cu niste intrebari. Acum 2 luni m-am operat de pansinuzita cronica(toate sinusurile au fost afectate) + polipi(reaparuti dupa aproape 10 ani). In afara de aceasta sinuzita mai sufar si de astm bronsic, rinita alergica si sunt si alergica la antiinflamatoare(dupa operatie a fost ingrozitor sa nu pot lua nimic pt. durere). Inainte de operatie datorita rinitei alergice ajunsesem sa iau si 10 pastile de aerius sau claritine pe zi si totusi nu isi faceau efectul. Am incercat cred toate antialergicele de pe piata, plus spray-uri - acum mai nou Avamys. Dupa operatie m-am simtit bine cam o luna dupa care in momentul in care ma trezesc dimineata am iar nasul infundat si imi curg iar secretii la fel ca inainte de operatie(la fel si crizele de alergie -stranut de 1000 de ori pe zi). Am luat tratament cu Zinnat, apa de mare, pinosol, aerius si Avamys. Azi am fost iar la control si doctorul mi-a spus ca intradevar operatia nu este vindecata si sa stiu ca atunci cand m-a operat nu s-a putut scoate toata infectia???? Cum se poate asa? Mi-a dat tratament cu Prednison 2 sapt. - 1 sapt 4 pastile pe zi si 1 sapt 2 pastile pe zi si Avelox de 400 mg si sa revin la control peste 2 sapt. Spuneti-mi va rog m-am operat cumva degeaba? Doctorul mi-a dat de inteles ca va mai urma inca o operatie.Si ca nu prea are ce sa imi faca datorita problemelor pe care le am - in special rinita. Nu stiu ce sa mai fac.de peste 10 ani ma chinui cu aceste probleme.Credeam ca daca scap de problema cu sinuzita altfel va raspunde la tratement si rinita.Daca puteti sa va dati o parere, va multumesc mult!
0
12-01-2010, ora 08:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. o sa incerc sa va explic ceva.. daca o sa puteti tine cond de unele lucruri sio sa va schimbati modul de alimentatie , o sa reusiti sa ameliorati starea!
Alergia, estew un raspuns NE adecvat a organizmului la niste factori.. se intampla acest lucru numai intrun Organizm.. IONTOXICAT.. incarcat cu toxine, cu radicali liberi.. unde sistemul de aparare este asa de derutat.. ca el reactioneza neadecvat la orice.
este clar ca medicina Alopata.. NU vindeca asa stari.
1. un consult la Homeopat.. si urmat un tratament de durata.
2. Un regim alimentar Foarte.. foarte strict...80 % din ce mancati trebue sa fie mancare cruda.. mai multe legume si mai putine fructe ( cititipe internet care sunt eventual elergeni.. ii excludeti( capsuni..s.a.)
3. 20 la suta din mancarea gatita.. carne NU grasa.. gratar sau fiarta.
4. NU gatiti nimic cu condimente in plic de la magazin. nu cumparati nimic ambalat.
numai produse de la piata. si gatiti mancarea acasa cu condimente naturale.
evitati galbenusul de ou, dulciurile.. si alte produse alergene( gasiti pe internet)
5. cure de dezintoxicare cu argila, silimarina..s.a
daca reusiti sa faceti asta !!!!
organizmul nu va mai fi atat de virulent inreactii.. si atunci ar reactiona pozitiv si la tratamente alopate!
0
12-01-2010, ora 10:01
vieruanca
Nu este medic/terapeut
vieruanca
Domnule doctor va multumesc din suflet pt. raspunsuri. De un an de zile tin o dieta drastica si mananc cam ceea ce mi-ati recomandat dvs. Nu am fost inca la un consult homeopat dar este o idee foarte buna. O singura intrebare mai am.este posibil ca in urma operatiei de pansinuzita sa mi se spuna ca nu a fost curatat totusi tot- toata infectia? Pai atunci pt. ce s-au mai chinuit 2 ore in operatie la mine si pt. ce anume scrie pe fisa de externare - "vindecat chirurgical"? Ma scuzati ca insist dar am observat ca dvs.sunteti foarte rabdator si raspundeti tuturor pe intelesul tuturor.Va multumesc inca o data!
0
12-01-2010, ora 14:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta de curatat sa curatat tot.
dar uneori.. polipii se formeaza foarte repede inapoi.. daca a ramas ceva tesut inflamat acolo..
cred ca la asta sa referit.. ca pot repede sa creasca polipii inpoi.
poate va ajuta tratamentul Homeopat si se stopeaza cresterea polipilor
0
12-01-2010, ora 14:28
vieruanca
Nu este medic/terapeut
vieruanca
Va multumesc mult domnule doctor! Sper sa fie bine.am sa merg si la un consult la Homeopat.incerc si acesta varianta intrucat nu mai suport acesta boala si m-am saturat de atatea medicamente. Va multumesc din suflet!
0
04-07-2010, ora 17:28
johnny99th
Nu este medic/terapeut
johnny99th
Buna ziua ! Am 45 de ani, am nasul infundat fara miros, am facut CT sinusuri nativ cu rezultatul : ACUMULARE CU DENSITATI LICHIDIENE CE O CUPA 1/2 SUNUSURILOR MAXILARE, ASOCIATA CU INGROSARE DE TIP POLIPOID A MUCOASEI SINUSURILOR MAXILARE CU EXTINDERE LA NIVELUL CELULELOR ETMOIDO-NAZALE SI A SINUSURILOR SFENOIDALE. FARA MODIFICARI DE STRUCTURA LA NIVEUL PERETILOR OSOSI AI SINUSURILOR. DIAGNOSTIC : PANSINUZITA. Sunt in tratament cu o fiola DIPROFOS, EWOFEX 180mg, si AVAMYS. Ce imi recomandati : punctie sau interventie chirurgicala? Sunt sofer profesionist. Va multumesc ! Cu stima.
0
04-07-2010, ora 18:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa te internezi in clinica ORL. si sa faci interventie Endoscopica !!!!
0
05-07-2010, ora 19:44
johnny99th
Nu este medic/terapeut
johnny99th
Multumesc pentru raspuns. Va rog sa imi spuneti acte necesare pentru internare, cat dureaza internarea si pretul. La cat timp dupa operatie pot sa merg la lucru ? Sunt conducator auto. Dar totusi alta solutie nu este decat interventie ?
0
05-07-2010, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU ai alta solutie decat intervemntiea chirurgicala.
Dupa interventiea endoscopica recuperarea este cam 10 zile.
dupa operatiea clasica cam 3 saptamani.
costurile depind de oras si de clinica.
0
17-11-2018, ora 17:23
Alexandrraa
Nu este medic/terapeut
Alexandrraa
Buna ziua,

Am si eu cateva intrebari legate de un diagnostic stabilit de curand. Joi am fost la consult ORL de urgenta acuzand dureri mari la nivelul urechii stangi si dureri sinusale (mentionez ca in trecut am fost foarte aproape de meningita si stiam de existenta unei sinuzite maxilare bilaterale). In urma consultului, respecticul ORL-ist mi-a transmis ca am otita acuta pe urechea stanga, sinuzita cronica pe mai multe canale si polipoza grad III. Mi-a dat un tratament ce consta in antibiotic, picaturi si alte pastile pentru ameliorare. Totodata, mi-a dat trimitere catre CT ( si aici apare o intrebare pentru ca nu am retinut exact daca trebuie CU sau FARA substanta) si ma gandesc ca dumneavoastra stiti exact, nu inteleg nici scrisul de pe trimitere. De asemenea, mi a zis ca este destul de grava si necesita operatie care de altfel poate avea complicatii luand in considerare faptul ca boala este veche, insa mi-a zis ca mai intai asteptam rezulattul CT ca sa vedem mai exact. Acum am nevoie si de parerea dumneavoastra. Ce credeti?

Multumesc!
0
18-11-2018, ora 05:48
Andreikt
Nu este medic/terapeut
Andreikt
Eu iti zic cazul meu. Am fost la orl iar la recomandarea mediculuo am facut CT SINUSURI PARANAZALE fara substanta. Acolo se vede tot si daca sinusurile sunt infundate si deviatie de sept si cornete etc. Sanatate
0
18-11-2018, ora 18:55
Alexandrraa
Nu este medic/terapeut
Alexandrraa
Multumesc!! Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.