Pansinuzita cranio-faciala

21-07-2014
angadali1
Nu este medic/terapeut
angadali1
Buna seara,

Urmare a unui CT SAF am primit urmatorul rezultat :
Hipertrofia cornetelor nazale.Ingrosare semicircumferentiala a mucoasei sinusurilor sfenoidale.Acumulari fluide la nivelul celulelor etmoidale.Ingrosarea mucoasei sinusului maxilar stang la nivelul peretelui antero-medial.Chist de retentie intrasinusal maxilar stang la nivelul unghiului posterior cu dimensiuni de 13, 5/22/18 mm.Acumulari cu densitati parafluide ce ocupa 2/3 inferioare sinus maxilar drept, asociata cu ingrosarea mucoasei sinusale la nivelul peretelui superior.Minima acumulare fluida la nivelul sinusului frontal stang. Deviatie de sept nazal sinistroconcava.
Concluzii : Pansinuzita cranio-faciala

Doreste cineva sa-mi explice ce inseamna aceasta si cum se poate trata ?
Am incurajat sa adresez aceasta intrebare de activitatea d-lui dr.Flueraru Valeriu, pe acest forum.
5 comentarii
0
21-07-2014, ora 21:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se face consult la stomatolog si radiogarfii la radacina dintilor de sus de sub sinus, daca cauza sinuzitei este de la dinti..se trateaza la maxilo-facial
2 daca se exclude cauza stomatologica
se face internare in clinica ORL..si acolo medicul decide.. daca sunt suficiente punctiile sinusale sau e cazul si de operatie, endoscopica sau clasica
si daca e cazul de operat septul nazal sau nu

PS.. ceva nu se leaga in aceasta descrieie
ori pacinetul a fost foarte neglijent cu el
ori medicul radiolog a exagerat cu interpretarea rezultatului
Fara a cunoaste pacientul si simptomele...interparetarea analizelor si investigatiiilor este o loterie
0
21-07-2014, ora 22:49
angadali1
Nu este medic/terapeut
angadali1
Buna seara,

Multumesc pentru promptitudinea raspunsului.
Sunt deja internat la clinica ORL.Am avut un abces dentar la un dinte din stanga sus, pe care l-am tratat.Mi s-au facut doua spalaturi la sinusurile din dreapta si cu tratament medicamentos si urmeaza sa fiu operat de chistul de retentie. Nu prea inteleg ce inseamna aceasta operatie.
0
22-07-2014, ora 08:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. abcesul dentar.. tratat numai mediacmentos poate sa reapara...
faceti radiografii la radacina dintilor de sus.. pe ambele parti
si posibil sa aveti surpriza si pe dreapta.
2 cat despre operatia pentru chisturile de retyentie.. poate fi facuta clasic sau endoscopic.. depinde de oras si clinica
0
09-08-2014, ora 21:53
misara
Nu este medic/terapeut
misara
Buna ziua,

Ma adresez d-lui dr.Flueraru, cu rugamintea de-a ma ajuta.
Acum 6 luni am fost operata pentru comunicare buco-sinusala dreapta si sinuzita maxilara cronica dreapta, totul decurgand normal pana acum o saptamana cand am sesizat o secretie f.urat mirositoare, stranut, rinoree.
In gat imi venea o secretie galben-verzuie si ceva gelatinos -alb de marimea unui bob de fasole.
Am ajuns la un medic ORL, mi-a aspirat de pe partea dreapta o alta formatiune tip bob de fasole, mult mai mare, formatiune data spre analiza.
Am facut un CT cu urmatoarea interpretare;
-acumulare hipodensa, omogena nativ, cu o bula de gaz in interior, cu densitati fluide si parafluide ce ocupa in totalitate sinusul maxilar stang.
-acumulare hipodensa nativ, omogena la nivelul celulelor etmoidale superioare pe partea dreapta.
- importanta ingrosare polipoidala nivelul peretilor sinusului maxilar drept(operat)
-hipertrofie cornete nazale mijlocii si inferioare.
Mi s-a prescris;avelox 400mg-10 zile, medrol 16mg -21 de zile, tavipec -30 zile si biorinil
Va cer parerea asupra tratamentului.
Va multumesc,
0
11-08-2014, ora 14:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. exista serioase problema in sinusuri si trebuei sa gasiti un medic ORL.. in clinica ORL, spital universitar.. unde endoscopic sa se poata curata sinusurile
2 polipoza nazala. este un proces greu de oprit...
necesita regim strict alimentar fara lactate si alte produse alimentare alergene ( gasiti pe google)
altfel polipii tot o sda creasca pe fond alergic si ca intoleranta la acele produse
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.