Panaritiu in stadiu incipient (...sper). Sfaturi pentru a evita bisturiul

15-04-2015
biggie_mac
Nu este medic/terapeut
biggie_mac
Am un obicei prost si anume de a roade pielita de langa unghii. De regula nu apar probleme mari dar de data asta am reusit sa fac un panaritiu la degetul din mijloc de la mana stanga (e prima oara cand fac in 30 ani). Doare destul de rau cateodata, enervant de cele mai multe ori, simt ca parca 'pulseaza' degetul, e umflat. Din pacate nu s-a strans puroi intr-un loc ca sa pot sa incerc sa il storc, dar mi-e ca totusi s-a strans ceva abces sub piele. Am problema de 3-4 zile si inca de la inceput am incercat sa pun tinctura de propolis si mai nou folosesc betadina si incepand de asta seara rivanol la sfatul medicului de familie.
Totusi, nu stiu cat de utile sunt aceste solutii/tincturi ca nu stiu daca reusesc sa intre sub piele sa faca ceva.

Exista alt remediu care as putea incerca? Am inteles ca in multe din situatii se ajunge la chirurgie. Totusi medicul de familie mi-a zis ca 'inca' nu ar avea ce sa faca un medic chirurg ca nu s-a strans destul puroi.
4 comentarii
0
17-04-2015, ora 14:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tineti-l 10-15 minute in rivanol.
0
23-04-2015, ora 19:05
biggie_mac
Nu este medic/terapeut
biggie_mac
Pana la urma am ajuns la spital unde mi-au facut o mica incizie prin care s-a scurs puroiul, au pus un bandaj cu mesa sa traga si restul puroiului si am tot schimbat bandajul folosind si rivanol pt cateva zile. Degetul si-a mai revenit, incizia s-a inchis insa inca mai simt durere/intepatura pe o parte a degetul si uitandu-ma pare sa mai fie o umflatura mica, si ceva sub piele. Mi-e ca a mai ramas o "urma de puroi" pe-acolo. Oare poate sa treaca de la sine sau ar trebui sa incerc singur sa fac o intepatura/taietura mica acolo sa vad la fel daca iasa ceva?
0
23-04-2015, ora 19:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ati facut ce v-am scris ?
0
27-04-2015, ora 07:29
biggie_mac
Nu este medic/terapeut
biggie_mac
Da, aparent durerea era de la incizia facuta de doctor iar acea parte umflata/tumefiata acum s-a albit si a cazut. Se pare ca totusi o sa treaca de tot. Multumesc pentru sfat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: