Palpitatii inima

11-01-2014
andrei2323
Nu este medic/terapeut
andrei2323
Buna ziua. Am 23 de ani si am o problema cu palpitatiile la inima. Uneori cand stau linistit, nu fac niciun efort, inima imi bate dintr-o data puternic, am o palpitatie foarte puternica (numai o singura bataie, dupa care bataile revin la normal) si simt si o anomalie in timpul batai inimii in acel moment. Sunt ingrijorat si nu stiu ce sa fac. Va multumesc
24 comentarii
0
11-01-2014, ora 20:38
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Inima si problemele ei. In mod normal la aceasta varsta nu ar trebui sa aveti nimic. Pot fi extrasistole. Acestea pot avea diferite cauze. Pot fi pe fond de oboseala, pe baza nervoasa etc. Un lucru este sigur : nu trebuie sa va speriati, nu trebuie sa intrati in panica, dar nici nu trebuie sa neglijati problema. Trebuie neaparat sa faceti un consult cardiologic cat mai repede posibil. Acolo veti afla cum stati si daca si ce tratament trebuie sa faceti. Astept vesti de la dumneavoastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
12-01-2014, ora 23:41
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Este posibil sa fie vorba de extrasistole cum si a spus parerea si domnul doctor.Si la mine acum douazeci si ceva de ani s au declansat.mi s a spus ca este ceva minor, ca i de la stres, lipsa de magneziu, etc..Acum inima a intrat intr o aritmie numita fibrilatie si e destul de grav.E bine sa iei catye un pic de magneziu si control permanent la cardiolog si chiar psihiatru.Sanataye multa iti doresc
0
28-01-2014, ora 12:03
andrei2323
Nu este medic/terapeut
andrei2323
Multumesc pentru raspunsuri. Am facut o ecografie cardiaca + EKG si mi s-a spus ca nu am nimic. De o perioada de timp nu am mai avut. Sper ca a fost de la stres. Multumesc dlui. doctor si dnei. Dorina
0
28-01-2014, ora 12:25
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu multa placere. Va stau la dispozitie oricand cu tot ceea ce va pot ajuta. Mai astept vesti de la dumneavoastra si sper sa fie numai de bine. Cu stima :
dr Petre Muresan
0
17-03-2014, ora 16:22
alexVV
Nu este medic/terapeut
alexVV
buna ziua,

D-nule doctor acum 2 zile am avut si eu o palpitatie nu am avut asa ceva in viata mea... dar ce ma speriat este faptul ca a durat in jurul la 10-15 min batand ff puternic ! mentionez ca analizele le am bune iar ekg am facut inainte de craciun si nu am avut nimic ! asi dori o explicatie daca se poate ! (nu bausem cafea, nu efort..) Am 27 de ani !
0
17-03-2014, ora 20:39
crocoziab
Nu este medic/terapeut
crocoziab
Buna Andrei ! Dupa cum ai descris tu senzatia ta, pot spune ca simt la fel uneori, stau, nu fac nimic absolut, si simt o palpitatie puternica de parca imi ia aerul si mi se intrerupe respiratia, dupa asta totul revine la normal, asa o senzatie ca inimea vrea sa iasa din piept facand o bataie brusca si puternica dupa care bataile revin la normal. Am inteles ca nu-i nimic grav si ca aceasta este o urmare a surmenajului, dar oricum e foarte stresant...Am trecut si aparatul Holter, care cred ca daca sa fi fost o oarecare problema avea s-o evedentieze, dar totul a fost in regula. Deci, nu stiu, sper si eu sa fie doar ceva pshihologic sau ca urmare a oboselei )
0
18-03-2014, ora 04:10
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru alexVV.
Poate ati trecut printr-un stres mai puternic si acest lucru poate explica simptomele pe care le descrieti.
Daca se repeta, va rog sa ma anuntati deoarece va trebui sa ne gandim la niste investigatii pe care trebuie sa le mai faceti.
Cu stima :

dr Petre Muresan
0
18-03-2014, ora 17:23
alexVV
Nu este medic/terapeut
alexVV
multumesc ! nu stiu nu am avut momente de stres... vedem pe viitor ! oricum multumesc pt raspuns !
0
19-03-2014, ora 02:15
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va recomand sa evitati tot ceea ce ar putea afecta un ritm de viata normal si lucrurile trebuie sa mearga bine.
Cu stima:

dr Petre Muresan
0
19-03-2014, ora 18:50
alexVV
Nu este medic/terapeut
alexVV
multumesc frumos inca odata de acum 4 zile nu am mai avut nimic cn stie o fi fost de la oboseala vrum bufeu de tensiune.
0
19-03-2014, ora 20:30
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ma bucur ca sunteti bine.
Va doresc multa sanatate si fericire.

dr Petre Muresan
0
04-04-2014, ora 20:39
alexandra2010
Nu este medic/terapeut
alexandra2010
domnule doctor, am o intrebare la d-voastra.am 25 de ani si nu mai stiu incotro sa merg.am avut prima criza in a-2-a zi a Craciunului.mi s-a inclestat gura, simteam ca am limba umflata si am picat inconstienta.am mers la un medic neurolog, dar a constatat ca nu de la nervi ar fii problema si m-au trimis la dermatologie, zicand ca ar fi o alergie.de acolo mi-au dat niste borenar si peritol, dar nimic.vazand ca nu imi mai revin mi-am luat inima-n dinti si m-am dus la urgente unde am gasit de garda un doctor de boli internje care nu mi-a explicat exact ce as putea avea, dar mi-a facut o injectie deprophos si mi-a zis ca trebuie sa o repet peste 10 zile.nu mi-am revenit nici din astea, dar ce e cel mai grav ca ma simt din ce in ce mai rau.de 3 zile imi amorteste toata fatape parttea stanga, nasul, buza de sus, ma doare extraordinar de rau mana in capul pieptului, respir greu, cateodata raman chiar fara aer si zic ca ma sufoc.imi amorteste mana stanga si ma simt din ce in ce mai rau.luni am obtinut o programare la medicul cardiolog.ce ma sfatuiti sa mai fac?astept raspunsul d-voastra.va multumesc
0
12-07-2014, ora 11:30
zvac
Nu este medic/terapeut
zvac
Buna ziua,

Am si eu o problema legat de pulsul marit si palpitatii suparatoare. Totul a inceput in toamna anului trecut, cu o criza de tahicardie si o oboseala venita din stomac. De atunci in fiecare dimineata la ridicarea din pat am pulsul 120- 160 bpm iar cand ma asez scade brusc la 80. Am consultat 3 medici cardiologi si raspunsul a fost "esti tanara, mergi acasa", dar eu tot continui sa am aceasta tahicardie si oboseala. Diminetile la mine incep in felul urmator: ma ridic in fund, stau cateva secunde dupa care in picioare, ma duc la baie, dupa 2 min ma asez in pat ca sa ma linistesc, dupa 2 min ma ridic iar inima incepe sa se obisnuiasca cu miscarea. La fel patesc si in cursul zilei daca stau o perioada mai lunga de timp pe scaun. Palpitatiile nu le simt in gat ci in stomac si sunt f supatoare. In rest nu am niciun simptom (ameteli, dureri in piept). Mi-am pus de 2 ore holter EKG si rez a fost tahicardie sinusala si 3 extrasistole supraventriculare. Analizele la sange bune, si cele pentru glanda tiroida. Ca si tratament egilok la nevoie, dar eu am in permanenta nevoie. Cu toate acestea nu am luat decat putin timp. Problema e ca daca sunt in miscare, inima imi bate, dar nu sa ma deranjeze. Ce parere aveti? Multumesc!
0
12-07-2014, ora 11:37
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru Alexandra 2010.
Consider ca mai e necesar un set de analize cat mai complet pentru a se vedea daca nu aveti o lipsa de Ca, Mg sau alte elemente importante.
De asemenea trebuie testate functiile organelor interne.
Cardiologul va va da recomandarile necesare.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
12-07-2014, ora 11:42
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru ZVAC
Daca rezultatul la Holter a fost tahicardie sinusala, de comun acord cu un cardiolog bun trebuie sa ajungeti la un tratament care sa asigure protectia necesara ca aceasta tahicardie sa nu se mai manifeste.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
12-07-2014, ora 14:14
Eugen3
Nu este medic/terapeut
Eugen3
De cateva zile inima parca imi da niste junghiuri dar foarte slabe, bate mai normal, cand stau in pat parca bate umpic mai incet.
Nu stiu de ce imi da niste junghiuri, si ma misc mai atent din cauza asta deoarece imi este frica sa nu mi se rupa ceva la inima sau muschiul.
Am mai avut asa ceva dar ma durea putin si daca stau linistit trece in maxim 3 minute, dar vreau sa aflu ce este.
Am impresia ca tremura cateodata.
Se pot spargevenele in inima iar sangele sa curga inauntru?
Chestia este ca ma simpt bine nu imi e greata nu ametesc.
Cred ca am inima de iepure sau sunt emotiv.
Bine mancanc cam gras, cred ca asta e problema.
0
16-07-2014, ora 16:34
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
buna
Am citit putin mai inainte ceva gen "bine ca e de la stres". Am mai raspuns la o intrebare similara, vizavi de simptomatologia pe care o da stresul si de posibilitatea corectarii stilului de viata prin psihoterapie. Faptul ca stii ca simptomele sunt pe fond de stres nu este o rezolvare, ci un semn ca trebuie sa faci ceva ca sa iti fie mai bine :)
Stresul este un inamic ascuns si perfid, pentru ca te inconjoara pe nesimtite din toate partile si te afecteaza profund organic.
Numai bine!
0
20-07-2017, ora 04:01
CMoraru
Nu este medic/terapeut
CMoraru
Buna ziua !!! Ma numesc Catalin, am 26 ani, 115 kg, 1, 81 si cred ca am o problema cu inima...anul trecut cand am avut un deces in familie parca ceva m-a rascolit...sunt fumator, consul alcool ocazional, pierd noptile ( sunt muzicant ) cateodata inima imi bate la vedere...adica stau relaxat in pat si inima imi bate si este vizibil...noapte ori muschiul ori inima imi tremura.va rog sa ma ajutati...am o problema si cu transpiratia abundenta atat vara cat si iarna...locuiesc in Austria...am fost intr-o zi si am facut un EKG si a iesit totul perfect...va rog din suflet sa ma ajutati...de cateva luni am dureri in cot si usoare in bratul stang...nu am stari de ameteala sau stari de greteata ci doar stari de nervozitate.va rog din suflet sa ma ajutati in privinta asta !!! va multumesc frumos !!!
0
29-07-2017, ora 14:15
Anca003
Nu este medic/terapeut
Anca003
Buna ziua! Am nevoie de un raspuns, deoarece sunt disperata. In urma cu doua luni am simțit niste palpitatii care m-au speriat foarte tare. Am fost intr-o perioada stresanta si am pus pe seama acestui fapt, insa acum nu as mai avea niciun motiv de stres, totusi aceste palpitatii continua. Ele nu sunt tocmai palpitatii, mai exact ritmul batailor inimii este in orice moment al zilei in jur de 120 de batai pe minut, chiar daca stau relaxata si nu depun niciun efort fizic. In primele zile am fost foarte speriata si am ajuns de 3 ori la urgente, unde mi s-a pus diagnosticul de tahicardie sinusala si mi s-a spus ca cel mai probabil este vorba despre atacuri de panica. Mi s-a recomandat sa realizez analize hormonale (rezultand ca nu am nimic la tiroida) si am facut si 4 EKG-uri (toate au iesit normale) si un Holter (la fel si aceasta). Am fost indrumata catre psihiatru si am primit un tratament constand in Anxiar si Zoloft (antidepresiv). Problema e ca iau tratamentul de o luna, dar nu am sesizat nicio schimbare. Ritmul batailor inimii este acelasi si am o stare de agitatie permanenta. Am ajuns sa cred ca nu este o problema la nivel psihic (pentru ca altfel pastilele si-ar fi facut efectul), ci o alta problema de sanatate care inca nu a fost depistata. Catre ce medic sa ma indrept? Ce analize sa fac? Va rog, am nevoie de un raspuns. Mentionez ca iau magneziu si calciu de o luna, fara efect. Mulțumesc!
0
29-07-2017, ora 15:25
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consider ca este necesara o evaluare cardiologica intr-o clinica de cardiologie si un set cat mai complet de analize de laborator.
dr Petre Muresan
0
30-07-2017, ora 09:58
Anca003
Nu este medic/terapeut
Anca003
Va multumesc pentru raspuns!
0
30-07-2017, ora 21:28
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu multa placere. Va stau la dispozitie si cu alta ocazie

dr Petre Muresan
0
05-07-2018, ora 14:26
gabyH
Nu este medic/terapeut
gabyH
Buna ziua, sunt un baiat de 14 ani! Am 58 de kg si 1.78 m! De 2 ani, dar mai bine zis de anul asta am niste simptome ciudate! Patesc sa am palpiatii.Am fost acum 2 ani sa imi fac la inima, mi-am facut EKG, doctorul mi-a examinat inima si a spus ca e perfect sanatoasa, numa ca e de iepure!De atunci bunicul meu a avut un accident si am inceput sa ma stresez.stateam toata ziua in casa(in afara cand mergeam la scoala) si stateam mai mult pe telefon, laptop.Din cauza stresului am fobie de halat alb...imi creste tensiunea cand merg la doctor sa mi-o ia.maxim 157 cu 90...maximm.si acum mai patesc sa ma stresez si imi bate inima tare de zici ca imi sare din piept,.asta patesc cand sunt stresat.Imi puteti da un sfat cum sa ma scap de aceste stari de anxietate.mentionez ca mi-a iesit la analize fierul si calciu peste!! Este normal sa patesc asa!??...MENTIONEZ ca sunt o persoana stresata de felul meu..(Stau uneori si 5-6 ore pe pc si cand il las ma doare tare capul.port si ochelari cu +0.50 la amandoi ochii...o perioada am fost si sedentar...si si acum nu prea fac sport pt ca imi bate prea tare inima...de exemplu cand fug imi ajunge la maxim 170 pulsul...
0
01-03-2019, ora 10:39
YoyoYoyoy
Nu este medic/terapeut
YoyoYoyoy
Bună ziua am 34 de ani 174m și 72 kg de ceva timp mai exact 5 luni am palpitatii se manifesta ca o bătaie puternica în piept, am fost la cardiologie și nu a găsit nimic neregula, mia dat sa iau panangin și propranolol, câte una pe zi. Nu sa schimbat nimic am extrasistolele în fiecare zi, mie foarte frica. Ma gândesc numai la inima și stau încordat tot timpul seara când ma pun în pat ma ia iar câte 10 sau mai multe bătăi, întru în panica imediat și îmi sperii toată familia. Ce ar putea fi oare? Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele stresului asupra sănătății inimii sunt diferite la femei și bărbați
  • De ce apar palpitatiile?
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •