Palpitatii din cauza hipertiroidismului?

09-11-2012
HawkXP
Nu este medic/terapeut
HawkXP
Buna ziua!
Sunt barbat si am varsta de 43 de ani. Ma confrunt cu o problema careia inca nu am reusit sa-i dau de cap si care mi-a scos literalmenete, peri albi, de aproape 1 an. Am sa scurtez istoria cat se poate.
Povestea mea a inceput anul trecut... A fost un an foarte stresant pentru mine, cu probleme familiale si financiare serioase, lucruri care m-au tensionat foarte mult: nu mai dormeam noptile, eram nervos, speriat, devenisem foarte impresionabil, usor iritabil, nu mai puteam munci din cauza stresului si anxietatii. La inceputul lunii decembrie am fost la un spital din Bucuresti unde mi-am facut analizele de sange, fiind stresat la maximum (mi-e frica de genul asta de analize). Am facut un EKG (care a iesit bun) si apoi am facut un atac de panica de toata frumusetea dupa ce am dat sange - primul atac de panica din viata mea. Asa au inceput durerile in piept puternice, palpitatii, senzatia de sufocare, valuri de caldura, o teama puterniza de moarte, ma rog, tot tacamul. Am primit diagnosticul de distonie neurovegetativa si un tratament cu aspacardin, sedativ PC si inca ceva asemanator care, insa, nu a rezolvat absolut nimic.
Incepand de atunci, am avut insa aproape in fiecare zi episoade de tahicardie, palpitatii dureroase, frica de moarte, imi tremurau mainile si picioarele, ameteala puternica, dureri de cap, greata, varsaturi. De un an si ceva ma luptam si cu un meteorism abdominal care nu ma lasa deloc. Nu mai puteam lucra, mi-a fost frica sa mai merg la medici dar, de nevoie, am indraznit si am fost la o doctorita cardiolog foarte respectabila care mi-a facut in repetate randuri controale si EKG si am facut si doua ecografii la inima (in 11 luni de zile). Practic, EKG-urile au iesit bune, ecocordurile normale, insa simptomele mele ramaneau la fel. Mi s-a administrat Corlentor, Diltiazem, Aspenter, Coaxil si Xanax. Doctorita a considerat ca inima mea este sanatoasa si ca as avea o nevroza (nu a mentionat de care tip), iar dansa spera sa tina simptomele in frau cu aceasta medicatie, urmand ca eu sa-mi revin usor-usor in timp, astfel incat sa se renunte treptat la medicamente.
Am facut o ecografie abdominala: cu exceptia unei bile lenese, toate bune. Am facut o ecografie la tiroida si mi s-au gasit doi noduli de 1, 8 respectiv 2 mm. Tiroida are aspect micronodular, nu este marita. Nodulii am inteles ca nu sunt calcifiati. Firesc, am facut si unele din analizele de sange asociate tiroidei: TSH=1, 6992 T3=1, 32 FreeT3=3, 84 T4=8, 53 FreeT4=1, 4. Practic, doar FreeT3 a depasit pragul de [1, 71 - 3, 71].
Doctorita cardiolog mi-a spus ca palpitatiile, durerile din piept, oboseala, tremuraturile, insomnia, ar putea fi de la o 'hipertiroidie frusta' (parca asa s-a exprimat) si mi-a recomandat Thyrozol (5mg) de 3 ori pe zi timp de doua saptamani si apoi sa revin la control. Dupa o saptamana de Thyrozol aveam ameteli foarte mari continue, dureri de cap, o stare teribila de confuzie si... o stare febrila (in jur de 37 de grade).
Doctorita mi-a spus sa opresc tratamentul cu Thyrozol deoarece nu-l tolerez. Dar nici vreun inlocuitor pentru acesta nu am primit, lucru care m-a nedumerit. Asa ca ma aflu intr-o situatie in care am palpitatii aproape zilnice (multe dintre ele in stare de repaos, dureroase si nedureroase), tremuraturi, oboseala de nu pot face mai nimic, insomnii, o stare depresiva crescanda, frica, din cand in cand un atac de panica... Atacurile de panica, e drept, s-au rarit considerabil (sa zic, unul la 1-2 saptamani), pulsul meu este destul de bun (in jur de 65-80) iar tensiunea arteriala este si ea buna (intre 10, 8 si 13, 7). In 11 luni de zile, nu stiu daca a fost o luna adunata, fara palpitatii, dureri in piept si ameteli la greu, iar controalele repetate ale inimii arata ca aceasta este sanatoasa.
Nu stiu ce sa fac! Este oare posibil ca aceste simptome (in speciall palpitatiile care ma sperie, indispun si descurajeaza, efectiv) sa fie generate de tiroida, la aceste valori ale analizelor, tinand cont si de existenta nodulilor?
Trebuie oare sa ma adresez unui endocrinolog? Din tot ce am citit pe Internet, unele din aceste simptome sunt caracteristice hipertiroidismului de diferite tipuri.
Va rog, daca aveti vreo sugestie, vreun sfat, va raman recunoscator.
2 comentarii
0
09-11-2012, ora 10:16
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineata,
of..multe, marunte ar zice cineva si totusi va dau (ne dau) dureri de cap...

1.faptul ca ati fost la n verif ekg si eko la inima e ok-inima-i f buna, si iata excludem ASTA;

2. scrieti- tensiunea arteriala:intre 10, 8 si 13, 7..pai, ESTE FFFF MICA (desi SI eu, o am asa de-o viata, dar...o SI tin sub control); multe din acele simptome:ameteli, senzatie de voma, dureri de cap, instabilitate in picioare, tremuraturi etc. SUNT simptome ale tensiunii f mici in acel moment SI, ar trebui atunci sa beti MULTE lichide: apa mai ales, ceaiuri, supe etc.Incercati chiar sa beti 1/2 l apa ATUNCI cand sunteti ametit si-n 5 minute va reveniti! NICI nu realizam -noi oamenii- cat rau ne poate aduce tensiunea SUB valorile normale;
iata va scriu SI dvs, ce mi-a trimis un medic in varsta :

La persoanele hipotensive, inima pompeaza sangele
cu putere scazuta. Pentru intarirea puterii de
pompare, se recomanda o reteta a lui Kneipp.
Tratamentul:
Turnati 3/4 l de vin alb tare peste
20 g frunze de rozmarin, lasati sa stea 5 zile si beti
apoi in mod regulat, cate un paharel, la pranz si
seara. (Hipotensiunea este mai putin grava decat
hipertensiunea.)
Efectul: Rozmarinul regleaza puterea de pompare a
inimii si, la fel, o substanta activa (camphen) din
vin.

Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: "De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?", fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

3. ati primit Sedativ PC, e bun -dar NU SI la hipotensivi.Va scriu din experienta cuiva drag mie din familie cand, a primit Sedativ, i-a scazut tensiunea la 9 cu 4-5 si am chemat salvarea. Medicii ar trebui sa stie CUI indica acest tratament care, de altfel e f bun...iata ca SI de aici, vi "se trag" acele stari-descrise;

4.SI bila lenesa va da senzatia de ameteala, dureri f. mari de cap, stare de voma si iata: bilichol, colebil, triferment, anghirol, ceai de menta, cate o bomboana mentolata...sunt cateva din cele le puteti lua-preventiv- in timpul mesei...precizare: DACA incepe sa va fie rau, e mai greu sa va reveniti.cu o fiere lenesa (bila)...de aceea, preventiv e ok;

5.ati primit : Corlentor, Diltiazem, Aspenter, Coaxil si Xanax...cam multe.si toate astea "va zapacesc" scz pt. exprimare...poate, zic poate DOAR ultimul de 0, 25 de 3 ori/zi.ar fi suficient;.DA..le-ati primit pt. ca, ati zis dr...starile de teama etc prin care treceti.dar, tot ce am scris va DETERMINA aceste stari + supararile de care ne-ati zis;

6.problema care va da aceste PALPITATII la infinit este nefunctionarea corespunzatoare a glandei tiroide: DA,.ERA si ESTE nevoie de-un tratament..a) pt. a scapa de acei noduli si b) pt o functionare corespuzatoare a acesteia.
p.s.
eu am primit euthyrox de 0, 25 si DE ATUNCI am uitat CE inseamna sa ai palpitatii (pana atunci, am ajuns in urgenta de n ori...cu aceste simptome).DA-greu- pt ca cele scrise AICI de dvs., trebuia sa le stie un medic PER TOTAL...ei, fiecare cu "feliuta"lor-FARA a le corobora.

Va doresc sanatate maxima, incredere ca o sa fiti BINE, F BINE...
dar:
- mancati putin si des;
- apa multa de baut;
- control neaparat si tratament la DR. ENDOCRINOLOG.

p.s.
NU ati scris nimic de valoarea GLICEMIEI?
si o valoare SUB limita, .NU ar fi de bine
cele bune,
0
10-11-2012, ora 00:59
HawkXP
Nu este medic/terapeut
HawkXP
Sarut mana,
Va multumesc mult pentru raspunsul detaliat.
Da, tensiunea de 10 cu 8 o am seara si aveti dreptate, este mica. Intr-adevar, nu am prea baut lichide suficiente insa acum am in vedere acest lucru.
Aveti dreptate, iau cam multe medicamente... niciodata n-am luat asa de multe... Dar adevarul este ca niciodata nu m-am simtit asa de rau. Xanax-ul il iau ocazional, mai mult cand am atacuri de panica... stiu ca este toxic si da dependenta, de aceea incerc sa-l evit.
Bila lenesa o am de la 20 de ani... Evit mancarurile grase, sosurile etc. in masura in care pot. Am sesizat ca unele stari de voma si greata vin de aici. Ocazional am mai luat Colebil si Triferment, insa nu constant.
Cand am facut analizele de sange la spital, nu am facut si glicemia, de aceea nu am postat nici o valoare. Am facut (mai bine zis, ei mi-au indicat ce analize sa fac) unele analize de minerale, colesterolul, trigliceridele. Colesterolul a iesit de 211 si trigliceridele un pic ridicate (nu mai retin valoarea). Dar stiu ca nu era ceva foarte ingrijorator.
Pentru reducerea colesterolului mi s-a dat Crestor insa am refuzat sa-l iau; e foarte toxic. L-am inlocuit cu o cura de infuzie de ventrilica, mi s-a parut mai firesc asa.
Am in vedere saptamana viitoare un consult la endocrinologie... Sper sa-mi ajute Dumnezeu sa gasesc un medic bun care sa-mi dea tratamentul corect! Am sa postez ce imi va spune medicul endocrinolog.
Sanatate si dvs. si toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este legătura dintre hormonii tiroidieni și riscul aterosclerotic?
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Viața cu hipertiroidism
  •