Puroi la masea

275 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 9 10 Înainte ›
0
31-12-2010, ora 13:55
things4u
Nu este medic/terapeut
things4u
Probabil este gingia care spui tu acolo, asa am patit si eu acuma in Decembrie mai exact pe 17.12.2010 a inceput cu umflatura gingia, apoi dureri, umflaturi si am ajuns la urgenta imediat a doua zi, pentru inceput am primit tratament care consta amoxicilina 500 mg si Ketonal. Luni am mers din nou la urgenta si mi-a facut o mica incizie in stanga mai jos sa se dreneze puroiul si m-a spalat la masea, urmeaza sa o scot acuma in ianuarie pe motiv ca nu o pot scoate nici macar Joi care a urmat in acea saptamana si au zis vino in Ianuarie 2011.


Concluzia mea dute la medic sau la urgenta imediat sa nu tii se infecteze dupa descrierea care o prezinti, te joci cu sanatatea ta.
0
31-12-2010, ora 17:06
vali365
Nu este medic/terapeut
vali365
multumesc -asa am sa fac-sanatate latota lumea...
0
04-01-2011, ora 18:59
flore_y14
Nu este medic/terapeut
flore_y14
Salut...am si eu o problema.pe data de 27 dec anu trecut a inceput sa ma doara o masea a 4-a de pe partea sanga de jos langa masea aveam si o besica mica cu puroi am fost la medic ca nu mai puteam de durere si mi-a scoso a spus ca nu are nici o legatura cu maseaua...infectia care o aveam dupa 2 ore aveam niste dureri insuportabile am inceput sa iau antibiotice amoxacilina de 500mg 1 la 6 ore si in ziua de astazi am dureri si au trecut 8 zile si am dureri la fel ca in prima zi.ce e de facut nu mi sa umflat dar pe gingie de unde sa scos maseaua e un punct mic o punga mica de puroi.
0
04-01-2011, ora 18:59
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
pt vali 365,

Nu este grav, dar din ce spuneti pare o masea care ar trebui scoasa. Ideal de scos inainte sa inceapa sa va doara.
0
04-01-2011, ora 19:04
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Pt flore_y14,

Mergeti din nou la stomatolog pt depistarea sursei durerii.

Daca e de vina doar locul de unde s-a extras maseaua, atunci antiinflamatoare gen ibuprofen sint de mare ajutor pt durere (ar cam fi trebuit sa nu mai doara deloc la 8 zile de la extractie).
Dar e f posibil ca pt durerea pe care o acuzati sa fie de vina un alt dinte din zona.
0
05-01-2011, ora 14:41
sergiu19801
Nu este medic/terapeut
sergiu19801
Salut!
Am o problema. Acum 4 ani am scos o masea de sub un molar( supranumerar), iar de vreo 2 saptamani ma doare ingrozitor. Azi am facut o radiografie si mi s-a spus ca ar fi un chist in locul fostei masele, pe radigrafie apare ca o pata intunecata exact in dreptul radacinilor maselei ramase.
Stomatologul mi-a spus ca nu e de competenta lui si sa ma duc la un chirurg de la maxilo-faciala.Fiind intr-un oras mai mic, nu avem asa ceva aici si va trebui sa ma duc intr-un centru universitar(Craiova).
Va rog sa-mi dati un sfat.
Multumesc
P.S. Analgezicele nu mai au efect
0
05-01-2011, ora 14:51
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Pt sergiu 19801

V-am trimis un mesaj privat.
0
05-01-2011, ora 22:54
things4u
Nu este medic/terapeut
things4u
Doamna dr. Nicoleta Grosu cu privire la mesajul pentru flore_y14, in cazul ei am o nelamurire (doar asa informativ m-ar interesa) :

Medicul stomatolog nu treabuia mai bine sa ii administreze ceva medicamente inainte de a scoate maseaua, pentru ca seamana cu cazul meu de mai sus avand puroi si dureri si normal nu se scoate cu infectie asa stiu? (aceleasi momente am avut si eu, si totul sa ajuns la urgenta si tratament apoi..., dar nicidecum sa o scoata in prima zi cum ii la flore_y14)

Astept un raspuns, va multumesc.
0
06-01-2011, ora 00:34
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"Medicul stomatolog nu treabuia mai bine sa ii administreze ceva medicamente inainte de a scoate maseaua ?"

Nu neaparat. Depinde in ce faza evolutiva era infectia la masea.
De cele mai multe ori, extractiile nu necesita administrarea de antibiotice, nici inainte si nici dupa interventie. Antiinflamatoarele (ibuprofen, ketonal) sint mai mult decit suficiente (pt durere).
0
09-01-2011, ora 17:09
NeoNus
Nu este medic/terapeut
NeoNus
Buna Ziua, numele meu este Raul.. am si eu o problema.. de 2 zile ma doare o masea atat de tare incat imi vine sa urlu, am luat si ketonal si augmentin si algocalmin fiole si degeaba.. e si umflata putin gingia in jurul maselei.. e pe partea de jos.. si e demult cariata.. acum 2 ani tot maseaua asta mi-a facut probleme si din cauza ei mi s-au umflat amigdalele si am facut vreo 20 de injectii.. si odata ce mi-a disparut durerea am zis sa nu o scot.. si am lasat-o asa.. insa de 2 zile nu mai pott :(( nu pot sa dorm !! si de dentist am oroare.. ultima data cand am fost de mi-a fost scoasa o alta masea am simtit tot de cand a pus clestele pe masea ! si cum se rupea tot l-am prins pe dentist de umar k sa imi dea drumu :))) si s-a ambitionat si mai tare si a scos-o pana la urma si i-am umplut eu dupa aia frigideru de nervi :)))...ce sa fac? :(, Respect Raul
0
10-01-2011, ora 14:53
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Problema dvs se va rezolva numai la medic. Si daca o sa stati mereu pana in ultimul stadiu...o sa scoateti fiecare dinte.daca dinti au probleme si nu va duceti de teama, o sa apara mereu probleme ca acum.Nu este cea mai fericita varianta de a ajunge la medic, de aceea este mai bine si mai usor de prevenit decat de tratat.
Ideea este ca tot la un cabinet de specialitate trebuie sa ajungeti. Si poate ca nu este nevoie de extractie. Numai bine!
0
21-01-2011, ora 22:56
remus12
Nu este medic/terapeut
remus12
Buna Seara am o problema cu o fosta masea...sub gingie am o infectie sub forma de biluta si nu mi a trecut de 1 an si ceva...cand mi am scos maseaua.din radacina am crezut ca imi v a trece infectia...si acum mi s a intarit gingia.ce pot sa fac?:D
0
22-01-2011, ora 10:36
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Sa mergeti la medic. Poate fi de la un dinte vecin. Sau poate sa nu insemne nimic.
De ce credeti ca e infectie? Doare?
0
22-01-2011, ora 11:35
remus12
Nu este medic/terapeut
remus12
NU ma doare..dar imi afecteaza celelalte masele.nici nu stiu..dak mai sunt inca de lapte...sau dak mi au cazut vreodata:-?!...dar se cariaza rpd?!! si ma calca pe nervi:|..la varsta de 15 ani aproape 16 e posibil sa mai am masele de lapte?
0
22-01-2011, ora 11:50
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"la varsta de 15 ani aproape 16 e posibil sa mai am masele de lapte? "

Da, e posibil.
Mergeti la medic si veti lamuri lucrurile.
0
22-01-2011, ora 12:28
remus12
Nu este medic/terapeut
remus12
la cele 2 masele care sunt scoase din radacina...nu mai ce sa fac...cam cat ma costa sa mi pun masele false?!
0
15-02-2011, ora 01:37
benten
Nu este medic/terapeut
benten
Buna!
Am si eu puroi la o masea cariata pe partea dreapta jos si am cam ignorat mersul la dentist in ultima vreme...Stiu ca il am de multa vreme si l-am spart de multe ori si apoi reaparea dupa o perioada.De ceva vreme mi-am dat seama ca ar putea duce la vreo problema grava si vreau sa intreb daca o sa poata fi extrasa maseaua daca am puroi sau se ajunge la operatie?
O alta intrebare ar fi daca o sa imi fie extrasa maseaua cu pricina cum as putea sa o inlocuiesc? trebuie sa astept o anumita perioada ? Si o sa fie afectate si maselele vecine? Multumesc anticipat
0
15-02-2011, ora 10:23
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
cum abcesul a aparut de mai multe ori, cel mai probabil molarul va fi extras, dar pentru certitudine consultati un medic dentist. ar fi bine sa mergeti intr-o perioada in care abcesul nu este prezent, adica atunci cand nu sunteti umflat si sa aveti la dvs o radiografie. in functie de dimensiunea infectiei se face fie o extractie simpla, fie o mica operatie pentru indepartarea completa a zonei de os infectat din jurul radacinii.
in cazul in care se va ajunge la extractie, este necesara o perioada de vindecare mai lunga sau mai scurta in functie de varianta de tratament pe care o alegeti pentru inlocuirea dintelui.
-- daca decideti sa faceti o punte ( adica o lucrare ancorata pe dintele din fata si pe cel din spate) perioada de asteptare e mai scurta.
--daca decideti sa punteti un implant dentar ( varianta preferata in cazul in care dintii vecini sunt sanatosi si nu doriti sa fie slefuiti si acoperiti cu puntea dentara), atunci se asteapta 6-8 saptamani pana la vindecare completa a osului.
0
15-02-2011, ora 14:30
cristinutza91025
Nu este medic/terapeut
cristinutza91025
Buna. Am si eu o problema cu un premolar in partea stanga. In 2010, la inceput, am mai avut probleme cu el, probleme mari, asa ca mam dus la stomatolog. Mia extras nervul si mia pus un fel de pansament. Am ramas cu o gaura imensa si cu o durere insuportabila pt ca ulterior celalalt stomatolog la care am fost mia zis ca pasta a intrat pe canal mai sus decat trebuia si a depasit radacina. A curatat canalul si mia pus un alt pansament. Mia spus ca imi poate salva dintele, desi cred ca acum nu se va mai intampla. Aveam BACul, mult de invatat si intarziam mai mereu la programari asa ca am renuntat sa mai merg. Nu ma mai durut pana acum cateva luni cand mia cazut pansamentul. Acum o saptamana am simtit o durere sub pomete langa nas. Se simtea ca o punga si cand apasam simteam ca imi apasa pe dinte. Azi miam dat seama ca punga a coborat si e exact pe gingie. Nu ma doare foarte tare, dar nu vreau sa se agraveze mai tare decat e si nu stiu ce sa fac. Eu nu am decat peste 2 saptamani programare la dentist pentru ca e in concediu si nu stiu ce sa iau. Un sfat, va rog? Pe langa sa merg cat de curand la dentist?
0
15-02-2011, ora 14:38
cristinutza91025
Nu este medic/terapeut
cristinutza91025
Ma scuzati. Am gresit. Nu e premolar. E primul molar.
0
15-02-2011, ora 14:40
cristinutza91025
Nu este medic/terapeut
cristinutza91025
Ma scuzati. Am gresit. Nu e premolar. E primul molar.
0
16-02-2011, ora 08:30
cristinapoka
Nu este medic/terapeut
cristinapoka
sal..de 2 zile a inceput sa ma doara o masea..mi sa umflat destul de tare..mam dus la farmacie si mia dat amoxacilina si ibuprofen le iau din 6 ore in 6.dar cu tot ca mi umflata ma doare ingrozitor... acuma dupa ce am inceput si cu med mi sa umflat si mai tare si mi sa umflat si ochiul..si doare ingrozitor noaptea nu ma pot odihni deloc...ce sa fac ? toti imi zic ca deajaba merg la mdik k nu imi face nimik dak mi umflata??
0
16-02-2011, ora 14:13
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
si dvs ati ascultat de ei ???????
eu as merge urgent la medic ptr a va "da drumul" la infectie. Puteti lua medicatie cu pumnul.nu se rezolva fara vizita la medic !!!! Cu cat mai repede, cu atat mai bine.
0
16-02-2011, ora 15:14
cristinapoka
Nu este medic/terapeut
cristinapoka
multumesc.am sa merg.
0
24-02-2011, ora 20:57
ionutz_23
Nu este medic/terapeut
ionutz_23
Buna ziua! Am si eu o problema cu masea de sus. In cursul zilei m-a luat o durere si seara am luat Ospamox 1000 mg a doua zi a inceput sa mi se umfle, am fost la stomatolog si mi-a spart acolo si mi-a dat drumul un pic la infectie si mi-a zis sa iau Augumentin dupa ce am luat prima pastila s-a umflat mai tare si mi s-a inrosit rau obrazul ! Nici dupa 4 pastile de Augumentin de 650 nu mi-a trecut si parca am senzatia ca mai rau se umfla? Ce ar trebui sa fac sa merg din nou la doctor sa se uite la masea?
0
24-02-2011, ora 22:54
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
ori nu a drenat destul..ori s-a astupat cu resturi alimentare dintele si e ca si cum nu vi s-a facut nimic...mergeti din nou la medic !
0
17-03-2011, ora 23:46
tundy
Nu este medic/terapeut
tundy
buna.am nevoie de un sfat !!!...sunt o femeie foarte fricoasa, imi este teama sa merg la medic, din cauza asta am ajuns sa am un cimitir in gura !...acum doua sapt.s-a rupt o bucata din dinte si de atunci am un puroi destul de mare la gingie(ca un bob de mazare)care ma doare de nu pot sa manc nimic, nici rece si nici cald, iau ampicilina de doua saptamani, dar acea punguta sau cum sa-l numesc de puroi este la fel de mare, si ma doare la fel de tare, si ma doare si dintele.Imi este frica sa ma duc la medic ptr ca am auzit ca degeaba se da injectie cand ai puroi ca oricum nu isi face efectul.Va rog sa-mi raspundeti ce sa fac.Fata adica obrazul nu mi s-a umflat dar am acea punca cu puroi care ma doare ingrozitor si degeaba iau de 2 sapt.ampicilina ca nu se retraga.Multumesc.
0
19-03-2011, ora 09:35
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Mergeti la medic, nu mai luati antibiotice in nestire, n-o sa va treaca
0
01-04-2011, ora 12:54
danyoly
Nu este medic/terapeut
danyoly
Buna ziua. Am si eu o problema.sunt in Anglia si de vreo cateva zile mi s-a umflat gingia in partea de jos.am fost la un stomatolog, mi-a facut radiografie si mi-a zis ca trebuie sa scot 2 dinti pentru ca posibil sa iasa maseaua de minte. Dupa toate astea am mai fost la alt medic si fara radiografie mi-a dat amoxacilina 500 mg la 8 ore pentru infectie. De doua zile iau si parca mai nimic...un sfat ceva? va multumesc
0
01-04-2011, ora 12:56
danyoly
Nu este medic/terapeut
danyoly
Radiografia este exact ca cea de la avatar, numai ca in locul maselei care este iesita invers, acolo am eu umflatura! pls help!
Adaugă un comentariu / răspuns
275 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •