Puroi la masea

275 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 9 10 Înainte ›
0
31-05-2010, ora 12:18
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
da, e o idee geniala sa fii stomatolog, in afara romaniei. interventia pe care ti-a propus-o chirurgul de acolo se numeste rezectie apicala si aici costa in jur de 300 ron, mai mult sau mai putin in functie de cabinet ( eu ti-am dat un exemplu de la cabinetul unde lucrez eu), nu 500 euro. este o interventie de rutina care se face pentru a salva un dinte, curatandu-se doar infectia de la varful radacinii, si evitandu-se astfel extractia. e pacat sa iti pierzi dintele, adica sa il scoti, daca el poate fi salvat prin rezectia asta apicala. dar si sa dai 500 de euro. ( atat costa la noi un implant!!!). sanatate multa!
0
31-05-2010, ora 18:31
dj_shaghy
Nu este medic/terapeut
dj_shaghy
da Andreea asta cam asa este! totusi e bine sa fii stomatolog si in Romania(daca ai cabinetul tau) Tu esti tanara si ai tot timpul sa iti deschizi cabinet. Sa nu uitam ca dak ai un singur client pe zii la cabinetul tau, intr-o luna faci mult mai mult decat jumate din potulatie la ora actuala.
Acum mai trb sa ai si bani sa iti deschizi dar usor usor. Bafta la asta
0
01-06-2010, ora 14:28
elymard
Nu este medic/terapeut
elymard
buna, din nou...am postat si eu un comentariu pe acest site si nu am primit inca nici un rasp.mi-as dori f mult sa aflu parerea dv in legatura cu problema mea.
multumesc mult!
0
01-06-2010, ora 15:20
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
in urma interventiei chirurgicale vi s-a deschis probabil sinusul maxilar. nu e o situatie de speriat. pentru a nu crea presiune in sinus vi s-a recomandat sa nu suflati nasul. medicamentul medrol este un antiinflamator care o actiune destul de puternica. daca respectati intocmai indicatiile medicului si daca interventia s-a efectuat corect va veti vindeca fara probleme. in caz contrar, cel mai pesimist scenariu ar presupune producerea unei sinuzite maxilare de cauza dentara. daca dvs acum, dupa ceva timp, va simtiti bine, nu aveti de ce sa va facti griji. sanatate!
0
01-06-2010, ora 16:53
dj_shaghy
Nu este medic/terapeut
dj_shaghy
Andreea asa pt cultura mea generala: Aceasta "rezectie apicala" poate salva orice dintesi o poate face orice stomatolog sau trb sa fie chirurg? Si dak ai timp sa imi explici pe scurt ce anume determina un stomatolog atunci cand citeste radiografie sa iti spuna : "merge curatat, obturat din nou" sau "nu o putem salva, trb scoasa" ???
0
01-06-2010, ora 19:26
Cerra
Nu este medic/terapeut
Cerra
Buna ziua.
Acum cateva luni am avut o infectie la o masea, am fost la dentist am tratat-o iar la nici o luna dupa tratament s-a umflat din nou. Am schimbat dentistul si am crezut ca problemele s-au terminat pentru ca timp de cateva luni, dupa tratament si plombarea maselei nu am mai avut nimic...pana azi...A inceput ca o simpla jena la masea dar acum au inceput durerile (nu sunt mari dar se accentueaza de la ora la ora). Intrebarea mea este daca se mai poate face ceva ca sa-mi salvez maseaua (sa nu o scot) sau toate tratamentele pe care le-am facut sunt doar temporare?
0
02-06-2010, ora 01:18
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
S-ar putea sa mai fie salvat dintele, dar certitudinea o gasiti tot in cabinet.mai mult ca sigur nervul este mort.probabil nu a fost facut un tratament de canal.sunt multe ipoteze..
0
02-06-2010, ora 12:00
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
cel mai indicat este ca rezectia apicala sa fie facuta de un chirurg. in principiu prin rezectie se salveaza dintii la care tratamentul de canal nu a dat rezultat, adica nu a dus la vindecare infectiei. nu se rezeca dinti cu infectii de dimensiuni foarte mari. pentru mai multe informatii despre rezectia apicala, intra te rog pe acest site :
http://www.glamorous-smile.ro//index.php?option=com_contenttask=viewid=37Itemid=61

in revista online cu numarul 4, la pagina 7 vei gasi un scurt articol scris pe ntelesul pacientilor, care sper sa te lamureasca.
0
12-08-2010, ora 13:55
capitanui
Nu este medic/terapeut
capitanui
Buna ziua,
Am si eu niste intrebari... Datorita inconstientei ce ne manaca zilele am ajuns cu o masea terminata la medic,...dupa drenaj si trimitere la radiografie..am ajuns si mi s-a facut incizie...acum 2 zile..intrebarea mea este..e normal ca dupa aceasta incizie...adik si dupa 2 zile de tinut gheata..luat antibiotic...etc...sa fie tot umflat...si sa doara ?..adik nu doare maseaua in sine doare maxilarul si ma incomodeaza la mancat..etc..
0
04-09-2010, ora 18:22
LuLu2795
Nu este medic/terapeut
LuLu2795
Buna ziua!
Am si eu o problema...am avut o masea cariata care intr-un final a cazut, dar care mi-a ramas un colt, n-am avut probleme pana acu 2 saptamani..Imi aparuse o punga de puroi la coltul respectiv, am luat ampicilina si am scapat de ea...dar iar mi-a aparut..ce sa fac??daca apas pe punga de puroi ma doare...trebuie neaparat sa scot maseau?
0
05-09-2010, ora 10:36
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Faceti pentru inceput o radiografie (chiar daca coroana dintelui e rupta, radacina e ramasa in os) pe care se vede exact daca si cat puroi este si poate se rezolva prin rezectie apicala
0
08-09-2010, ora 00:08
DoriYoo
Nu este medic/terapeut
DoriYoo
Buna ziua.Am si eu o problema si va rog sa imi raspundeti.Eu am demult o masea ( au mai ramas niste colturi din acea masea si nervul maselei).Nu am dat importanta.am de vre-o 3-4 ani maseaua aia sparta.adica s-a facut o gaura si acum vad si nervul.in fine asta am demult.si ma trezesc acum 1 saptamana ca imi apare in gaura aia unde am maseaua sparta o bubita...care acum s-a marit..cred ca e cu puroi.imi puteti spune ce sa fac? va rog.(imi este extrem de frica de stomatologi).Va multumesc si astept un raspuns !
0
08-09-2010, ora 00:10
DoriYoo
Nu este medic/terapeut
DoriYoo
Am uitat sa mentionez.nu stiu daca foloseste la ceva dar spun totusi.maseaua e si cariata.cum am zis o am de 3-4 ani si nu am reactionat in vre-un fel.dar acum ca a aparut si bubita asta in acea gaura a maselei.nu prea imi suna a bine.(maseaua este in partea dreapta jos)
0
08-09-2010, ora 11:29
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
mergeti la un dentist cu o radiografie a molarului. se va decide daca mai poate fi salvat ( adica daca se face tratamentul canalelor) sau daca trebuie extras( din cate se pare varianta cea, mai probabila cred eu).
ORICARE DIN CELE DOUA VARIANTE DE VA FACE CU ANESTEZIE LOCALA, DECI NU DOARE NIMIC.
curaj! o zi buna!
0
22-09-2010, ora 18:09
marianpcm
Nu este medic/terapeut
marianpcm
salut am o masea cu nervul scos de vreo 14 ani. Acum 5 ani am prins putin curent la ea si m-a durat putin. la vreo 3 zile a disparut durerea si s-a umflat sub masea(in stanga jos) o umflatula cam de 1cm/1cm care nu era vizibila si nici dureroasa.La cateva luni cand am avut altte probleme cu alte masele am cerut sa fac si o radiografie si sa vad ce este acolo. zis si facut! am fost la doctor si mi-a spus ca am infectie multa si s-a mirat si bineinteles mi-a spus sa o las acolo daca nu ma doare. Si am stat 5 ani timp in care am fost si operat de o sinuzita maxilara (4 punctii + operatie) si am facut tratament de 2 grame ampicilina +gentamicina de 800 la 8 ore timp de 9 zile. intr-un final am scapat de sinuzita care am avut-o dar acea umflatura de la masea nu a dat deloc innapoi cu tot tratamentul pe care l-am facut. Azi dupa 2 luni de la operatie am o mica durere exact acolo unde e imfectia. tin sa reamintesc ca maseaua nu ma doare deloc mananc pe ea e normala numai sub ea infectia de acolo ma doare.si parca simt ca s-a mai lasat un pic umflatura dar parca s-a mai extins si la celelalte masele. azi dimineata am luat tratament antibiotic ospamox de 1000mg. va rog mult ce ma sfatuiti sa fac sa stau sa mai astept sau sa ma duc la doctor?
0
22-09-2010, ora 18:38
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
aceasta infectie nu a disparut in urma tratamentului cu antibiotice pentru ca sursa este de fapt molarul. pana nu retratati corect canalele molarului (pentru ca mai mult ca sigur tratamentul vechi nu e corect), nu va trece nici infectia.
nu mai asteptati, e clar ca asteptarea nu rezolva problema, dupa cum ati constatat pe propria piele.
si, ca o paranteza, nu stiu ce sa cred despre un medic care a sesizat problema acum 5 ani si nu a facut nimic in privinta asta.
0
22-09-2010, ora 18:46
marianpcm
Nu este medic/terapeut
marianpcm
imi cer scuze exprimarea. medicul a vrut sa mi-o scoata iar eu nu am fost deacord pentru ca nu ma durea nimic, apoi medicul mi-a spus sa stau asa pana ma doare maseaua. dar deocamdata v-am spus nu ma doare maseaua ci doar un pic infectia si nu tot timpul decat atunci cand casc gura prea tare sau cand o ating.
Va multumesc pentru rapiditatea cu care ati raspuns ! as dori sa stiu ca daca stau asa e posibil sa se infecteze si celelalte masele de langa dea bolnava? si e posibil sa fiu operat? si daca da in ce consta operatia? va multumesc mult!
0
22-09-2010, ora 18:51
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca infectia se dezvolta f mult, da, este posibil sa ajung si la radacinile dintilor vecini.
in ceea ce priveste operatia, este greu de spus daca se poate face sau nu, fara sa va fac un consult si sa vad o radiografie. teoretic o operatie consta in scoaterea numai a infectiei de la varful radacinii, pastrandu-se dintele. dar aceasta interventie ( rezectie apicala se numeste), are indicatie destul de rar pe molari, facandu-se mai frecvent pe dintii frontali.
0
22-09-2010, ora 19:16
marianpcm
Nu este medic/terapeut
marianpcm
multumesc mult. pe radiografie scrie Rx.36. nu prea ma pricep eu asa la chestiile astea dar io sunt dispus sa fac orice numai maseaua sa nu o pierd. multumesc inca o data pentru incurajare. maine ma duc la un medic :-ss
0
04-10-2010, ora 17:31
Maryus944
Nu este medic/terapeut
Maryus944
buna tuturor am 16 ani si am si eu o problema cu un dinte acum 2 ani mi sa rupt un dinte si a mai ramas doar o jumatate din el iar acum a inceput sa ma doara de vreo 3 zile ma doare non stop si in interiorul guri cam toata partea de mustata mi sa facut puroi si langa dinte la fel aproape nu se mai vede de puroi ce ar trebui sa fac farmacistul mia recomandat tetraciclina sa iau cate 2 din 6 in 6 ore am luat si nu are efect
daca merg la doctorul de familie ma poate rezolva adika imi poate da o injectie ceva sa mi se dezumfle sau
il pot sparge cumva ? mia spus un prieten ca lui i sa spart in somn..
0
04-10-2010, ora 17:57
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"farmacistul mia recomandat tetraciclina sa iau cate 2 din 6 in 6 ore" GRESIT !

"daca merg la doctorul de familie ma poate rezolva adika imi poate da o injectie ceva sa mi se dezumfle" NU

"il pot sparge cumva ?" NU


Sa mergi la dentist te-ai gindit?
0
19-12-2010, ora 12:40
oliver222
Nu este medic/terapeut
oliver222
buna am si eu o problema de vreo 2 saptamani ma doare deasupra dintelui nu stiu cum sa fiu explicit cam la radacina dintelui oare trebuie scos?
0
19-12-2010, ora 12:48
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Trebuie facuta o radiografie, aflata cauza si facut tratamentul. Nu orice dinte care doare trebuie scos. Daca are suficienta substanta dentara care sa sustina restaurarea lui, atunci se poate trata. Daca nu, atunci se scoate.
0
19-12-2010, ora 12:58
things4u
Nu este medic/terapeut
things4u
Buna, am inceput acuma 2 luni si jumatate, sa imi refac dantura, in sensul ca cateva plombe si ceva extractii, dupa timpul care am avut si eu la dispozitie.
Am de extras 5 masele din pacate, dintre care 3 sau facut deja, pe care am sa le repun la anul.
La a 4-a extractie nu a fost reusita, adica e ceva mai complicat, si a inceput dupa cateva zile sa mii se umfle gingia, si in scurt timp si o durere si umflatura apoi putin cate putin, din experienta cu "ïa-ti frica in dinti"si o noapte cu dureri, ma luat pe nepregatite seara, am mers a doua zi la urgente si mi-a prescris amoxicilina si ketonal, durerea sa redus considerabil, umflatura incepe si ea sa se duca, dar nu una cu doua, iar luni voi avea o mica operatie, sper sa fie totul ok.

Daca doctorita stomatologa imi zicea ca trebuie sa mergi cat mai repede la urgenta maxo-faciala pentru extractie, nu aveam nici eu durerile alea, m-a lasat in durerea mea :)).

Nu stati cu gandul ca va doare daca mergeti la urgenta, operatie..., sanatatea e mai importanta, si orice problema, mergeti la urgenta, aici totul se va rezolva, nu toti stomatologi sunt pregatiti suficient de bine, si din ce am citit pe forum, peste 30 posturi si raspunsuri, nu apelati la farmacist, ala va baga la 2 m, mai in gluma mai in serios.

Nu ramane decat sa imi urez mie, operatie usoara si voua cat mai mult curaj :D, salut.
0
19-12-2010, ora 13:16
things4u
Nu este medic/terapeut
things4u
Tin sa precizez, ca in ultima sedinta la stomatolog, i-am zis de umflatura la gingie, si a zis ca e ceva normal, deoarece maseaua este ciobita, si sa stau linistit, se va face extractia cand revii, acuma va intreb pe voi, cat la suta din cazul meu, pot avea ceea ce mii sa intamplat mie, adica in scurt timp dureri si umflatura?


O sa ma scap de dureri dupa aceasta problema si voi avea mai multa grija in viitor, si in plus nu mai sunt copil si tehnologia este mult mai buna, fata de anii trecuti, si din acest motiv imi era frica, te lucra in gura ca pe un animal =))
0
19-12-2010, ora 13:42
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
@things4u, bafta la interventii!

Dar de ce sa ajungi la urgenta? (vorbesc in general)
De ce sa astepti sa te doara ca sa mergi la dentist, cind cel mai bun lucru este sa previi si sa mergi la control inainte sa te doara ceva?
De cele mai multe ori, atunci cind te doare este deja prea tirziu pt un tratament ieftin si cu cele mai mari sanse de pastrare a dintelui un timp cit mai lung pe arcada.
Controlul la stomatolog poate depista probleme pe care NU stii ca le ai.
0
19-12-2010, ora 20:26
things4u
Nu este medic/terapeut
things4u
Eu am ajuns la urgenta si din neglijarea doctorului din cate am citit pe forumuri, ca daca iti ajunge din nefericire mancare la maseaua care a fost ciobita sau stricata dar mai dificil de scos, poti avea probleme..., din facultatea care a facuto, putea sa isi ieie masuri de precautie, si anume sa imi zica ca trebuie sa mergi la maxilo-faciale maine, sau saptamana asta, ca nu mergi zilnic la ea si cu problemele astea nu te joci.
Asa a inceput sa creasca gingia, i-am zis de ea la urmatoare sedinta, ea zice "pai e ceva normal, ca daca era ciobit, organismul face sa creasca gingia pentru aparare..., eu ce sa zic, am lasat la atitudinea ei, ca doar e medic nu?" ei uite si asa a aparut si problema asta.

OBS: Noroc ca nu sunt genul de om sa mai stau pe ganduri, a doua zi dimineatza la urgenta :(.

De acuma incolo, orice problema, am sa o rezolv si pe internet, in sensul ca voi cauta documentatie ca si in acest caz.

Sa ne auzim cu bine!
0
19-12-2010, ora 21:03
things4u
Nu este medic/terapeut
things4u
Si mai ceva, cand am fost la ea prima data (o cunosc din partea mamei mele), zice ca ai de scos cateva masele (ups, regret asta e), si nu vrei sa iti scot 1 acuma, dar totul fara film tin sa precizez, ca e scump sa dai 32 de lei, dar sanatatea cat costa?
Am renuntat la propunerea ei si am revenit miercurea urmatoare, cand iara fara film, mi-a dat anestezia sa faca extractia, simteam ca ma doare, era infectie, am luat tratament, am revenit peste 7 zile, si a scoso rapid, avand si eu filmu in acest moment, nu am mai lasat la atitudinea ei.
Cum sa faci asa ceva, cand nu stii ce se ascunde la fiecare pacient?inteleg si faptul ca e medic si stie, dar din cazuri cate si mai cate, acuma ea ca m-a lasat cu ciobul ala sa revin dupa 1 saptamana si ii si zic apoi ca a crescut gingia, pentru ea nu e o problema asta, e ceva firesc si a lucrat altceva, spunand ca se va retrage si facem apoi extractia :))

Nu m-am linistit pana nu am facut film si a observat cum sta treaba.
Intrebarea mea e, daca ii ziceam sa scoata aia cu care eu am probleme acuma, cea din stanga jos?
Ma intreb si acuma ce a vazut ea in filmul ala oare ? (stiu ca mai are si alti pacienti, e adevarat, dar chiar asa nepasare :D )
Sambata acuma medicul de la urgenta a confirmat gradul de dificultate, si numai la ei se poate rezolva asa cum am ajuns in starea asta.

Ce imi sugerati sa fac dupa ceea ce am patit?
1.Faza cu filmu
2.Gingia

OBS:1.Parerea mea, medici stiu ei ceva, dar nu toti sunt bine pregatiti in a lua masuri de precautie la orice pacient, si ramane cel mai bine, sa facem si cum zicem noi, si cred ca eu am procedat corect cel putin.

2.Va Multumesc Dr. Nicoleta Grosu - Stomatologie, cluj pentru interventie.

3.Am sa revin cu ceea ce sa intamplat dupa operatie.

Cer scuze de cum m-am exprimat si eventuale unele greseli gramaticale.
Salut tuturor.
0
30-12-2010, ora 17:00
vali365
Nu este medic/terapeut
vali365
BUNA-am o masea foarte cariata, si de ceva timp creste ceva carne din interior catre exterior.mentionez ca nu ma supara deloc, dar totusi creste.ce poate sa fie -e grav?????????????
0
30-12-2010, ora 17:12
vali365
Nu este medic/terapeut
vali365
sal -am o problema cu una dintre masele(stinga jos)este cariata, de fapt nu a ramas decit pereti din ia-dar din interiorul creste ceva carne straina.Nu ma deranjeaza dar ma cam pune pe ginduri.astet un raspuns de la un doctor stomatolog, eventual un sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns
275 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •